Kıbrıs’ın 7 bin yıllık seramik eserleri, ana yurdu ile yeniden buluştu Kıbrıs’ın 7 bin yıllık seramik eserleri, ana yurdu ile yeniden buluştu

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, son yıllarda hızlanan kontrolsüz ve plansız yabancı nüfus akışının,  ırkçılık ve yabancı düşmanlığını görünür olmaya başlayan bir sorun haline getirdiğine dikkat çekti. Erhürman, bir an önce uyanıp, nüfustan yurttaşlığa, çalışma yaşamından eğitime, yabancılara mülk satışından üniversitelere kadar çeşitli alanlarda gerekli önlemlerin alınması gerektiğine, alınmazsa onlarca sorunun arasında ırkçılığın hızla yukarılara doğru tırmanacağına işaret etti. Erhürman, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Bu adada ne yeni bir “ELAM”a (ne halihazırda var olan ELAM’ın "düşüncesi"ne), ne ırkçı düşünceye, ne de yabancı düşmanlığına yer var!" dedi.

Erhürman'ın açıklaması şöyle:

"Pakistan uyruklular giremez"... "Siyahilerin girmesi yasaktır"...

Irkçılık ve yabancı düşmanlığı insani değil… Hiçbir sebeple meşru görülemez.

Gelin görün ki ırkçılığın ve yabancı düşmanlığının üzerinde yeşerdiği bir zemin var. O zeminin oluşmasına izin verirseniz, sorunu sonradan fark ederek vereceğiniz eğitimler ve yapacağınız uygulamalarla dahi onunla baş etmeniz kolay olmaz.

Olsaydı, dünyada uygarlığın ve onun değerlerinin temsilcisi olduğu düşünülen, eğitim sistemleriyle dünyaya örnek teşkil ettiği kabul edilen ülkelerde bile ırkçılığın, yabancı düşmanlığının ve aşırı sağın bu denli yükselişi söz konusu olmazdı.

Üç-dört yıldır hızlanan kontrolsüz ve plansız yabancı nüfus akışı bu topraklarda yeri olmadığını düşündüğümüz ırkçılığı ve yabancı düşmanlığını görünür olmaya başlayan bir sorun haline getirdi.

Bir an önce uyanıp, nüfustan yurttaşlığa, çalışma yaşamından eğitime, yabancılara mülk satışından üniversitelere kadar çeşitli alanlarda gerekli önlemleri almazsak, asla tasvip etmediğimiz/etmeyeceğimiz, insan hakları çerçevesinde bir an bile duraksamaksızın reddettiğimiz ırkçılık baş etmemiz gereken onlarca sorunun arasında hızla yukarılara doğru tırmanacak.

Bu adada ne yeni bir “ELAM”a (ne halihazırda var olan ELAM’ın "düşüncesi"ne), ne ırkçı düşünceye, ne de yabancı düşmanlığına yer var!

Editör: North Cyprus UK Yönetici2