Dünya Gıda Programı (WFP), Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ve Dünya Sağlık Örgütü’nden (DSÖ) yetkililer, Gazze’ye yeterli yardımın ulaştırılabilmesi ve daha fazla tırın geçmesine izin verilmesi için yeni geçiş noktaları açılması çağrısında bulundu.

Şarku’l Avsat’ın Arap Dünyası Haber Ajansı’ndan (AWP) aktardığına göre, şu anda Refah Sınır Kapısı, yardımların Gazze’ye girişi için kullanılıyor.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhonam Ghebreyesus, örgütün sitesinde yer alan açıklamada, 100 günden fazla süredir İsrail saldırısı altında olan Gazze’yi kıtlığın tehdit ederek, orada zaten zor olan durumu ‘felaket’ haline getirdiği konusunda uyardı.

WFP İcra Direktörü Cindy McCain ise boşa harcanan her saatin Gazze’de sayısız insanın hayatını riske attığı konusunda uyarıda bulundu.

Yunanistan'da arıcılar başkent Atina'da gösteri düzenledi Yunanistan'da arıcılar başkent Atina'da gösteri düzenledi

Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) Genel Komiseri Philippe Lazzarini de Gazzeliler arasında giderek kötüleşen açlığın üstesinden gelmek için insani yardımın yeterli olmayacağını ve pazarların yeniden açılması için ticari arzın yeniden başlatılması gerektiğini vurguladı.

Ortak açıklamada yetkililer, çok kurumlu büyük bir insani operasyon başlatmak için Gazze’de insani ateşkes çağrısını yineledi.