"1974 çıkışı büyük bir başarıdır" "1974 çıkışı büyük bir başarıdır"

Kıbrıs Türk Otelciler Birliği (KITOB) Başkanı Dimağ Çağıner,  ülkede enflasyon ile mücadele edilmemesinin bedelini hem toplum hem de en önemli sektör turizmin geriye dönüşü olmayacak şekilde ödediğini belirtti.

Çağıner, yaptığı paylaşımda, bu maliyetler ile en büyük avantajın kaybedildiğini, bu nedenle de özellikle ülkeye gelen Avrupalı turistin kaybedildiğini ifade etti.

Çağıner, Avrupalı turistin eksikliğinin 3/4 yıldızlı otellerde çok daha fazla hissedildiğini,  artık tek başına ulaşım ve reklam pazarlamanın da yeterli olmayacağı duruma geldiğini ifade eden Çağıner, 2025 yılını kaybetmemek, otellerin maliyetlerini düşürmek için çok acil çalışma yapılması gerektiğine işaret ederek şöyle devam etti:

"Tabiki ulaşım ve reklam da olmalıdır. 2025 yılına özel Turizm fonu, gerçekten turizm için kullanılmalıdır. 3/4 yıldızlı oteller için ayrıca maliyet destek paketi açıklanmalıdır. Aksi durumda yabancı turist ve operatörler bir daha gelmemek üzere ülkeyi terk edecektir. Tek başına Turizm Bakanlığı bu işin altından kalkamaz. Başta hükümet ve ona bağlı olan Maliye bakanlığı harekete geçmelidir."

Editör: North Cyprus UK Yönetici2