Birleşmiş Milletler (BM) tarafından Dünya Kadınlar Günü kabul edilen 8 Mart dünyanın birçok ülkesinde kadınların eşitlik, adalet ve kadın hakları için mücadelesini hatırlatmak ve farkındalık yaratmak için kutlanıyor.

ORGANİZASYON KOMİTESİ YARIN BASIN TOPLANTISI DÜZENLEYECEK

“8 Mart Organizasyon Komitesi” bugün saat 09.30’da KTOEÖS Lefkoşa Merkez Binasında 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ile ilgili basın toplantısı yapacak.

CTP’NİN DÜZENLEYECEĞİ ETKİNLİKLER

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Kadın Örgütü, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kapsamında bir dizi etkinlik düzenleyecek.

"Özgürlük İrademizde" sloganıyla organize edilecek etkinlikler, 16 Mart'a kadar sürecek ve kadınların haklarına dair çeşitli konuları ele alacak. Program, panayırdan konferanslara, çevre aktivitelerinden panellere kadar geniş bir yelpazede gerçekleştirilecek ve yurttaşların katılımına açık olacak.

Bu çerçevede bugün sabah saat 10.00’da CTP Kadın Örgütü Mağusa İlçesinin düzenleyeceği Gazimağusa’da çarşı ve pazar yeri ziyaretiyle başlayacak gün, MAGEM'de yer alacak "Popülizm, Ekonomi ve Kadınlar" konferansı ile devam edecek. Moderatörlüğünü Asya İlktaç’ın üstlendiği konferansta, Sevda Alankuş ve Fatma Güven Lisaniler, “popülizmin kadın politikaları, neoliberalizm ve kadın yoksulluğu” gibi konuları ele alacaklar.

CUMA GÜNKÜ ETKİNLİKLER

CTP Kadın Örgütü ve POGO cuma günü saat 10.00’da Dayanışma Evi’nde ortak basın toplantısı yapacak. 8 Mart yürüyüşleri ise Lefkoşa ve Gazimağusa'da iki ayrı etkinlik olarak düzenlenecek.

Diğer örgütlerle ortak düzenlenecek Lefkoşa'daki yürüyüş, saat 17.00’de Kumsal Park'tan başlayacak ve Kuğulu Park'ta sona erecek. Gazimağusa'daki kadın örgütleriyle ortak düzenlenecek yürüyüş ise 15.30’da DAÜ Çemberi'nden başlayacak ve MAGEM-Sakarya’da son bulacak.

Program, 9 Mart Cumartesi günü, CTP Kadın Örgütü Girne ilçesinin gelenekselleşen Emekçi Kadınlar Panayırı ile devam edecek. "Tezgâhımız Emek, Dokuduğumuz Gelecek!" sloganıyla kurulacak panayır, 10.00-18.00 saatleri arasında Sevim Ebeoğlu Barış Parkı'nda yer alacak.

11 Mart Pazartesi günü CTP Kadın Örgütü İskele İlçesinin Osman Ağa Kültür Evi'nde düzenleyeceği "İmbikten Süzdüklerimiz: Kadın Deneyimleri" başlıklı etkinlikle devam edecek olan program, 16 Mart Cumartesi günü, CTP Kadın Örgütü Lefkoşa ve Girne İlçelerinin birlikte düzenleyeceği, şiddete maruz kalarak hayatlarını kaybeden kadınlar anısına oluşturulacak fidanlıkta "Umudu Yeşertmek Ağaç Dikimi" yapılarak tamamlanacak.

Halkın Partisi Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi (HP-TCEK) de Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Gönyeli Belediyesi Konferans Salonunda yarın akşam “Şiddet VAR MI?” isimli panelle başlayacak etkinlikler, 8 Mart günü partinin tüm ilçelerinin kendi yerleşkelerindeki yaşlı bakım evlerini ziyaretleriyle devam edecek.

“Şiddet VAR MI?” isimli panele konuşmacı olarak Emete İmge (Evrensel Hasta Hakları Derneği Asbaşkanı), Faika Deniz Paşa (Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Koruma Sorumlusu Asistanı), Fezel Nizam (Grön Vegan Kurucu Ortağı ve Akademisyen ), Pınar Taş (İnsan Hakları Aktivisti), Reşat Şaban (Kuir Kıbrıs Derneği Aktivisti ve Akademisyen) ve Ziliha Uluboy (Uzman Psikolog ve Psikoterapist) katılacak. Panelde toplumsal cinsiyet temelli şiddet olmak üzere, hayvanlara, mültecilere ve çevreye uygulanan şiddetin yanında sağlıkta şiddet irdelenecek.

GİRNE BELEDİYESİ ÇALIŞTAY VE SÖYLEŞİ DÜZENLEYECEK

Girne Belediyesi Sosyal Hizmetler Birimi öncülüğünde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde, çalıştay ve söyleşi düzenleniyor.

Koordinatörlüğünü Nevin Halis’in yapacağı, “Üreten Kadın Sanatçılar Buluşması” başlıklı organizasyonda, sanatçılar ve sanata gönül veren kadınlar bir araya gelerek eserlerini, düşüncelerini ve vizyonlarını paylaşacak.

Girne Belediyesi Sosyal Yaşam Merkezinde gerçekleştirilecek etkinlik, sabah saat 09.00'da atölye kurulumlarıyla başlayacak. Etkinlikler, akşam saat 18.00'e kadar devam edecek.

EMEKÇİ KADINLAR ZİYARET EDİLECEK

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla, Dünya Sendikalar Federasyonu’na üye sendikaların kadın büroları, adanın her iki tarafında örgütlü oldukları bazı hastanelerdeki kadın emekçileri ziyaret edecek.

Dev-İş’ten verilen bilgiye göre, Dünya Sendikalar Federasyonu’na (WFTU) üye sendikalar PEO, DEV-İŞ, KTAMS, KTÖS, KTOEÖS, BES, DAÜ-SEN ve KOOP-SEN kadın büroları, bugün örgütlü oldukları bazı hastanelerde kadın emekçilere ziyaretlerde bulunacak.

MAKAMER SÖYLEŞİ VE PANEL DÜZENLEYECEK

Mağusa Kadın Merkezi Derneği (MAKAMER), Toplumsal Mücadele Platformu iş birliğinde, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla bugün söyleşi, bugün panel, cuma günü de sessiz kitap okuma etkinliği düzenleyecek.

“DÜNYA KADINLAR GÜNÜ KONSERİ” 9 MART’TA YAPILIYOR

Başbakan Yardımcılığı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanlığı Devlet Opera ve Bale Koordinasyon Merkezi (KKTCDOB) ile Myrrha Trio iş birliğinde hazırlanan ve Telsim'in iletişim desteği sağladığı “Dünya Kadınlar Günü Konseri” 9 Mart’ta yapılıyor.

Gemideki yangın tüpü patladı, 20 yaşındaki genç yaralandı Gemideki yangın tüpü patladı, 20 yaşındaki genç yaralandı

Soprano Sermin Dikmen Töre'nin solist olarak yer alacağı konser 20.00'de başlayacak. Konserde, KKTCCSO sanatçıları Miray Çakır (keman), Sinem Sadrazam (viyola) ve Püren Eda Gözer'in (viyolonsel) oluşturduğu Myrrha Trio yanı sıra Cansu Özcezarlı (keman) ve Göksu Özcezarlı'nın (viyola) da yer alacağı konser ekibi, Dünya Kadınlar Günü'ne özel hazırlanan programı izleyenlerin beğenisine sunacak.

“SHAKESPEARE’İN ŞEN KADINLARI” SEYİRCİSİYLE BULUŞACAK

Baraka Tiyatro Ekibinin yeni oyunu “Shakespeare’in Şen Kadınları”, Dünya Emekçi Kadınlar Günü vesilesiyle prömiyerini 9 Mart Cumartesi yapacak. Oyun, kara komediye bir gönderme olarak “mor komedi” sıfatıyla tarif ediliyor.

Baraka Tiyatro Ekibi, 9 Mart’tan itibaren, yalnızca Mart ayında salı ve cumartesi akşamları Arabahmet Kültür Evi’nde perde açacak.

Tek perdelik ve yaklaşık bir buçuk saatlik oyun 20.00’de başlayacak. Yetişkinlere yönelik olduğu belirtilen ve 12 yaş üzeri tüm tiyatroseverlerin davet edildiği oyunun biletleri 30 TL ücret karşılığı oyun günleri kapıdan alınabilecek.

SANAL SÖYLEŞİ DÜZENLENECEK

District 135 Kuzey Kıbrıs Lions Kulüpleri Yönetim Çevresi, Kuzey Kıbrıs'ta kadın hakları, cinsiyet eşitliği ve kadın çalışmaları konulu sosyal farkındalık temalı sanal söyleşide Kadından Yaşama Destek Derneği (KAYAD) aktivisti ve avukat Mine Atlı'yı misafir edecek.

District 135 Kuzey Kıbrıs Lions Kulüplerinden yapılan açıklamaya göre, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla, çevrimiçi toplantı plaformu zoom uygulaması üzerinden bugün saat 19.00’da başlayacak söyleşi için önceden kayıt yapma şartı bulunmuyor.

GİRNE AKDENİZ LİONS KULÜBÜ SERGİSİ

Girne Akdeniz Lions Kulübü 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla açılışını Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın eşi Sibel Tatar’ın yapacağı sergi düzenleyecek.

Atatürk Kültür Merkezi’nde bugün açılacak “Kadınca Esintiler XIII” resim sergisi Cuma güne kadar gezilebilecek.