Ülke gündeminde büyük tatışma yaratan ithal et Hollanda'dan ülkeye geldi. 21 bin ton ithal et Toprak Ürünleri Kurumu (TÜK) tarafından teslim alındı. TÜK Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Uzun yaptığı açıklamada, gelen ithal etlerin soğuk hava depolarında uygun koşullarda muhafaza edildiğini belirtti. Veteriner Dairesi gelen etlerden gerekli numuneleri analiz için aldı. Ayrıntılı açıklamanın TÜK tarafından ilerleyen saatlerinde yapılacağı kaydedildi.

 

Whatsapp Image 2024 06 06 At 14.44.57 (1)

İthal edilecek kuzu budu satışı yapmak isteyen marketlerin Toprak Ürünleri Kurumu’na (TÜK) başvuru yapması gerekiyor.

TÜK’ten yapılan duyuruda, “Kurumumuz, ithal edeceği Donmuş Kuzu But’ u etinin satışını planlamakta olup, satış yapmak isteyen ve etin muhafazası için gerekli olan -18 derecede buzluğu olan marketlerin, Kurumumuza müracaat etmeleri arz  olunur” denilmişti.

Whatsapp Image 2024 06 06 At 14.53.24

Cumhurbaşkanlığı'nda istişare toplantısı yapıldı Cumhurbaşkanlığı'nda istişare toplantısı yapıldı

İthal etler, Hollanda'daki Luiten Food isimli bir firmadan alındı. Luiten Food, 2018 itibarıyla Thomas Foods International'ın bir parça durumunda ve aynı zamanda bir aile şirketi ve Avustralya'nın en büyük kuzu ve sığır eti üreticilerinden biri. Bu nedenle Luiten Food, Luiten Food – Thomas Foods Europe adını taşıyor. Yaklaşık 120 çalışandan oluşan bir ekip sayesinde  ürünler 35'ten fazla ülkedeki toptancılara, yolcu gemilerine, süpermarketlere, kasaplara  ulaştırılıyor.

Editör: North Cyprus UK Yönetici2