Girne Belediyesi’nin, Beylerbeyi Muhtarlığı ve Yeşil Barış Hareketi işbirliğinde, KKTC Telsim ’in iletişim sponsorluğunda 19’uncusunu düzenleyeceği Kıbrıs İpek Koza Festivali, bu yıl 4-5 Mayıs tarihlerinde yapılıyor. Eğlencenin yanı sıra ipek koza üretimine de dikkat çekilecek olan festival 4 Mayıs Cumartesi günü başlayacak. 5 Mayıs Pazar günü de devam edecek olan festivalde, standalar yer alacakken, sahneler de ise bir çok performans sergilenecek.

Dans, müzik ve pek çok konuşmacının yer alacağı etkinlikte festival boyunca, her gün ziyaretçiler arasında yapılacak çekilişle dut fidanı dağıtılacak.

4 Mayıs Cumartesi günü saat 10:00’da stantların ve müzik yayınının başlaması ile start verilecek etkinlik, 5 Mayıs Pazar günü Beyaz Trio konseri ile saat 19:00’da sona erecek.

4 MAYIS CUMARTESİ ETKİNLİK TAKVİMİ

10:00: Stantların  Açılışı ve Müzik Yayını (Opening of Stalls and Music Broadcast)

12:00: Müzik Yayını (Music Broadcast)

Cumhurbaşkanı Tatar, Canberra'da Atatürk Anıtı’na çelenk sundu Cumhurbaşkanı Tatar, Canberra'da Atatürk Anıtı’na çelenk sundu

14:00: Festival Resmi Açılışı ve Konuşmalar(Festival Official Opening and Speeches)

14:15: Halk Dansları Gösterisi Girne Belediyesi  Halk Dansları  Topluluğu (Folk Dance Performance Kyrenia Municipality Folk Dance Group)

14:30: Beylerbeyi Anaokulu  Öğrencilerinin   ‘İpek Böceğinin Yolculuğu‘ İsimli  Sergilerinin Gezilmesi (Beylerbeyi Kindergarten Students Visiting the Exhibitions titled 'The Journey of the Silkworm')Koza El Sanatları Atölye Çalışmaları El İşi  Üreten  Stantçıların Katılımlarıyla  (Cocoon Handicraft Workshops With the Participation of Stallholders Producing Handicrafts)

14:45: Konser Folklorik  Kıbrıs Müzikleri Digem (Dikmen Gençlik  Eğitim Merkezi) (Concert  Folkloric Cyprus MusicDigem (Dikmen Youth Education Centre)

15:45: Bellapais’te İpek Böcekçiliği ve Yetiştiriciliği Konuşmacılar:  Zekiye Paşa (El Sanatları  Ve İpek Böceği Üreticisi) Hayri Küçük (İpek Böceği Üreticisi) (Silkworm Farming and Cultivation in Bellapais Speakers  Zekiye Paşa (Handicrafts and Silkworm Producer) Hayri Küçük (Silkworm Producer)

16:00: Tango Dans  Gösterisi Kyrenia Tango Argentino (Tango Dance Show Kyrenia Tango Argentino)

16:15: Sunum  Kıbrıs’ta  İpek Böcekçiliğinin Tarihi Prof. Dr. Ali Eftal Özkul  (Öğretim Üyesi) (Presentation History of Silkworm Farming in Cyprus  Prof. Dr Ali Eftal Özkul (Lecturer)

16:30: Konser (Concert)Burçin Boran (Vokal- Gitar) ( Vocals - Guitar) Mehmet Sakarya (Flüt) (Flute)

17:30: Halk Dansları Gösterisi Oksem (Folk Dance Performance Oksem)

17:45–19:00: Konser Jazz Trio (Concert  Jazz Trio)

Ezgi Akgürgen (Vocal)  

Kadir Evre (Gitar) (Guitar)

Cahit  Kutrafalı  (Bas Gitar) (Bass Guitar)