YAKIN DOĞU ÜNİVERSİTESİ’NİN BAŞARI ÖYKÜSÜ…

YDÜ, TÜRK VAKIF ÜNİVERSİTELERİ ARASINDA BİR ÖNCÜ...

YAKIN DOĞU ÜNİVERSİTESİ’NİN BAŞARI ÖYKÜSÜ…
Yrd. Doç. Dr. İrfan S. Günsel, ilkleri ve yenilikleriyle Kıbrıs Türk Halkı’nın geleceğe yönelik umutlarını arttıran Yakın Doğu Üniversitesi’nin başarı öyküsünü anlattı.


Röp: Burcu Akkaya

Yakın Doğu Üniversitesi’nin (YDÜ) eğitim adası ve açık bir kampüs olan KKTC’nin güzide üniversitelerinden bir tanesi olduğunu söyleyen Yrd. Doç. Dr. Günsel, YDÜ’nün 25. yılına girmeye hazırlandığı bu günlerde vakıf  üniversiteleri arasında en iyi alt yapıya sahip, en fazla öğrencisi bulunan üniversite olduğuna işaret etti.

Yrd. Doç. Dr. Günsel, “YDÜ bir çok ilki başarmıştır. YDÜ alt yapısı ve öğrencisine sunduğu imkanları ile öğrenciden alan değil, öğrenciye veren bir üniversite olmuştur. Bünyesinde bulundurduğu süper bilgisayarıyla, kütüphanesiyle dünya üniversiteleriyle yarışır konumdadır. Örneğin, YDÜ’nün Süper Bilgisayarı dünya üniversiteleri arasında 13. en iyi bilgisayar ki bu, bilgisayar mühendisliği, programcılığında eğitim alan öğrencilerimizin, çağımızın en iyi bilgisayarıyla içiçe olabilmelerini sağlıyor. Süper bilgisayarları sadece kitaplarda gördükleri kadar değil, üzerinde çalışarak, kontrol ederek kullanabiliyorlar” dedi.

 7 TÜRK DİLİ KONUŞAN ÜLKENİN MERKEZİ: YDÜ BÜYÜK KÜTÜPANESİ

YDÜ Kütüphanesi’ni dünya öğrencilerinin hizmetine sunmaktan duydukları mutluluğu paylaşan Yrd. Doç. Dr. Günsel, 7 Türk dili konuşan ülkenin merkezi seçilmesinin haklı gururunu anlattı.

Yrd. Doç. Dr. Günsel, “Ortadoğu’nun en büyük kütüphanesi olmasının yanı sıra, Dünya’daki bütün elektronik veri kaynaklarına ulaşabiliyor olması, kültür ile kitabı harmanlayan mimari tasarımıyla birleştiğinde büyük bir beğeni topluyor. 21 bin nüfuslu öğrenci sayımızın her gün 7 - 8 bini ziyaret ediyor kütüpanemizi. Takdir edersiniz ki, ne güney ne kuzey Kıbrıs’ta 7 – 8 bin ziyaretçi alabilen herhangi bir bina yoktur. YDÜ öğrencilerinin yanısıra Türkiye ve dünyadaki diğer öğrenciler de, bu değerli bilgi havuzundaki elektronik tabana ücretsiz abonelikle ulaşabiliyor”

“TIP NEYE ÇARE BULMUŞSA HEPSİ YANIBAŞIMIZDA”

Konuşmasının devamında Yrd. Doç. Dr. İrfan Günsel, Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’nin, KKTC vatandaşlarının ve KKTC’yi vatan bilmiş herkesin herhangi bir sağlık sorununda deniz aşması ya da sınır geçme zorunluluğunu ortadan kaldırmasının en büyük mutluluk kaynakları olduğunu kaydetti.

 

Yrd. Doç. Dr. Günsel, “YDÜ Hastanesi 34 anabilim dalı ile yine bugün müjdelediğimiz kalp yetmezliği merkezi ve diğer merkezleri ile uluslar arası standartlarda hizmet veren tam donanımlı bir hastanedir. Daha önce de örneklediğim gibi Ebru Gündeş’i bir nörolojik rahatsızlığı olmuştu. Ebru hanım bu rahatsızlığı geçirmeden önce Rox Otel’de sahne alıyordu. Eğer bu hastalık bir hafta önce meydana gelseydi şimdi Ebru Gündeş anılarımızda kalacaktı. Büyük bir şehirde ve hastaneleri gelişmiş bir yerde bu olayı atlatabildi. Bu demektir ki, biz şimdiye kadar rastlantısal olarak yaşıyorduk. Ne mutlu ki Kuzey Kıbrıs insanının bu ve buna benzer çok kısa sürede müdahale isteyen hayati rahatsızlıklara ve aynı zamanda da  uçağa binemeyen hastalara da en hızlı şekilde doğru müdahaleyi yapabilen tam teşekkülü bir hastanesi var. Artık yastığa başımızı koyduğumuzda sağlığımızdan endişelenmemize gerek yok. Elbette ölüme çare yok ama bugün tıp neye çare bulmuşsa hepsi yanıbaşımızda... Bundan önce bizim sağlığımız tıpın çare bulabildikleri değil, bize sunulan imkanlar kadardı” diye konuştu.

 

YDÜ HASTANESİ İLE KANSER ORANI DÜŞTÜ

Sağlıkta dışa bağımlılığı ortadan kaldırma ana felsefesiyle hizmet veren YDÜ Hastanesi,  tüm halk tarafından kucaklanarak ülkenin parlayan bir yıldızı haline geldiğine dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Günsel, 30 aya yakın bir süredir hizmet verdiklerini söyleyerek, bu sürede kanser istatistiklerindeki düşüşe işaret etti.

Günsel, “Biz hastaneyi inşa ederken, ülkedeki en büyük sağlık sorunlarının kanser ve kalp olduğunu çok iyi biliyorduk” dedi. Kanser ve kalp tedavisinde en önemli olanın erken teşhis ve doğru tedavi olduğunu söyleyen Yrd. Doç. Dr. İrfan Günsel “YDÜ Hastane’si çok iyi planlanarak kurulan bir hastane olduğundan erken teşhis ve tedavi için gereken bütün altyapıya ve tıbbi cihazlara sahip” diye konuştu. Yrd. Doç. Dr. Günsel ayrıca YDÜ Hastanesi’nde konusunun otoritesi hocaların görev yaptığını ve en güncel bilgi ile en yeni teknolojinin birleştirildiğinin de altını çizdi.

“Kanserli hücreyi nükleer tıp merkezimizdeki dünyanın en gelişmiş PET-CT’si ile henüz mercimek büyüklüğünde iken teşhis edebiliyor ve yine aynı çatı altında en gelişmiş radyoterapi cihazımız sayesinde de tedavi edebiliyoruz. Bu da hem ülkenin sağlık harcamalarının en az seviyede kalmasını  hem de çok daha önemlisi insanlarımızın hayatını kaybetmemesini veya kaliteli olarak uzatılmasını sağlıyor” şeklinde konuştu.

 

YDÜ HASTANESİ HALK SAĞLIĞI DÜŞÜNÜLEREK İNŞA EDİLDİ

Halk olarak sağlığa çok dikkat etmeyen bir toplum olunduğunu ifade eden Yrd. Doç. Dr. İrfan Günsel, YDÜ Hastanesi’nden önce check-up yaptırılması için en yakın yer olarak İstanbul’a gitmek zorunda kalındığını ancak artık böyle bir zorunluluğun kalmamadığı belirtti.

Yrd. Doç. Dr. İrfan Günsel, “Biz YDÜ Hastanesi olarak hediye ettiğimiz ve zorladığımız check-up’larla çok sayıda insanda erken evrede kanser vakası yakaladık ve bu hastalığın yayılmasının, ilerlemesinin önüne geçebildik. İstanbul ya da Londra’daki hastanelerin sizi düşünmesini beklemeyin. Bu hastane bizlere sağlığımızla ilgili yaşadığımız ana sorunlarımız için yüksek standartta özel ve başarılı bir hizmeti en uygun fiyatlarda veriyor. Tüm dünyada üniversite hastaneleri hem ülkesindeki sağlık problemlerinin çözümü için çalışırken hem de dünya bilimine katkı yapmak için uğraşır. Burası bir üniversite ve araştırma hastanesidir ve burada bilim üretiliyor. Tıp dünyasının ileriye gitmesine katkı yapılıyor. YDÜ Hastanesi bilime, bilinenden daha fazla bir şey katmak için çalışan ve bu konuda da başarılı olan bir hastanedir. YDÜ Hastanesi’nin sağlık alanındaki bu katkıları ve halkımızın üzerine titriyor olması,  halkımızın da YDÜ Hastanesi’ni sahiplenmesini doğurmuştur. YDÜ Hastanesi eğer bir gün Ebru Gündeş’in hastalığına yakalanırsak, Ebru Gündeş’in sahip olduğu haklara sahip olalım yani yaşayabilelim diye hizmet vermektedir. Başta duayen hocalarımız yanında konusunun uzmanı değerli hekimlerimiz ile hastanemizdeki 550 kişilik sağlık çalışanımızın bütün çabası bundan dolayıdır” dedi.

 

YRD. DOÇ. DR. İRFAN GÜNSEL, YENİ KURULAN ÜNİVERSİTELER HAKKINDA İLK KEZ KONUŞTU!

Açıklamalarının devamında Günsel, kesinlikle tekelci zihniyette olmadıklarını kaydederek, yüksek bir sorumluluk bilinciyle hizmet verdiklerini söyledi.

Yrd. Doç. Dr. İrfan Günsel, “Kurucu Rektörümüzün bir sözü var: ‘Beğenilen olmak yetmez. Aranılan olmak gerekir’. Bizler aranılan olmalıyız. Eskiden KKTC’yi beğeniyorlardı. Şimdi arıyorlar. Şimdilerde pek çok kişi Kuzey Kıbrıs’a gelerek, yatırım yapmak, kampüs açmak, tatil yapmak istiyor. Aslında biz her ne kadar farkında olmasak da Akdeniz’in incisiyiz. KKTC’ye üniversitelerin gelmesi, KKTC’nin bir açık kampüs oladuğunun göstergesidir. Eğer siz bir eğitim adası olma yolunda önemli mesafeler almasanız kimse ‘buraya bir kampüs açalım’ demez. Fakat eğitim adası olmuşsanız ‘biz de orada olalım’ der. Bu da aslında Kuzey Kıbrıs’da yaşayanların gurur kaynağı olmalıdır” diye konuştu.

 

YDÜ’NÜ BAŞARISI HİÇBİR SINIR TANIMIYOR!

YDÜ’nün kuruluş amaçlarında Kuzey Kıbrıs’ta yaşayanların sağlık sorunlarını çözmek olduğunu kaydeden Yrd. Doç. Dr. İrfan Günsel, Kurucu Rektör Yrd. Doç. Dr. Suat Günsel’in ‘Annem beni bu ülkenin sağlık sorununu çözeyim diye doğurdu’ şeklindeki sözlerini hatırlattı.

Günsel, “YDÜ’nün ilk fakültesinde, ilk öğrencilerini karşılamasında dahi orta ve uzun vadede bu bölgenin sağlık sorunlarının giderilmesi için yola çıkıldı. Bugün gelinen aşamada bu başarıyı  görmek, hem bize gurur veriyor, hem de Kıbrıs insanına burada da bir şeyler yapılabileceğini gösteriyor. Bugün 75 ülkeden öğrenci alan bir YDÜ var. Diğer üniversitelerimiz de en az bu kadar ülkeden öğrenci alıyor. Bu üniversitelerimizin iyi olduğunu gösteriyor. Tanınmıyor olabiliriz fakat YDÜ, Dünya Üniversiteler Birliğine, Avrupa Üniversiteler Birliği’ne ve İslam ülkeleri Konferansı ile pek çok uluslar arası kuruluşa tam üyedir. İyiyseniz hiç kimse önünüzde duramaz. İyiseniz, tanınmıyor dahi olsanız eğitim ve sağlık alanında kimse önünüzde duramaz” diye konuştu.

 

“ÖĞRENCİ SAYISINDA DÜŞÜŞ YOK”

Üniversitelere gelen öğrenci sayısında düşüş olmadığını kaydeden Yrd. Doç. Dr. İrfan Günsel, ülkedeki 5 üniversiteden ikisinin tüm Türk vakıf üniversiteleri arasında en fazla öğrenci sayısına sahip olduğunu söyledi.

Yrd. Doç. Dr. İrfan Günsel, “Ben diğer üniversitelerin isimlerini vermekten çekinmiyorum. Çünkü onlar da benim ülkemin üniversiteleridir. Tüm Türk üniversitelerinin arasında YDÜ en fazla öğrenciye sahip olan üniversitedir. Hatta dünyadaki bir çok vakıf üniversiteleri arasında birinci de YDÜ’dür. Türkiye’ye baktığınızda ilk 5 üniversiteden dördüncüsü Doğu Akdeniz Üniversitesi’dir. Görüldüğü üzere ilk 5 üniversite arasında 2 üniversitemiz var. Bizler kaliteli eğitim veren çok güzel ve büyük üniversitelere sahibiz. Türkiye’de daha çok üniversite açılacak. Ancak bu bizi etkilemeyecektir. Çünkü, bizler alt yapısını tamamlamış, tercih edilen üniversiteleriz. Dolayısıyla endişeler yersizdir. KKTC’nin üniversiteleriyle her zaman eğitimde iyi bir konumda ve önde gelen bir ülke olacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2012, 01:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER