Turizmde strateji değişimi olabilir mi?

İngiltere’deki müşteriye bire bir gidilmeli

Turizmde strateji değişimi olabilir mi?

North Cyprus UK, turizmde uzman kişilerle görüştü. Turizm sektörü masaya yatırıldı. Yapılan incelemelerde, turizm sektöründe geçtiğimiz yıl İngiltere’nin göz ardı edilmediği görülüyor.

*”Dünya Turizm Örgütü bir araştırmasında, Türkiye’ye giden İngiliz müşterilerin en fazla para bıraktığını açıklarken, KKTC’ye gelen İngilizler para harcamıyor. Ülkeye getirirken, İngiliz müşteriyi iyi tespit etmek şart!”

* “Güney Kıbrıs’a ve Kuzey Kıbrıs’a gelen iki milyon İngiliz turist, Kıbrıs’ı iyi tanıyor. Gidilecek yer olarak bakıyorlar. İngiliz müşteriler, Güney’de % 60 burada ise % 15. Güney Kıbrıs’a giden İngiliz müşterileri buraya çekmek gerekiyor.”

Misli KADIOĞLU

North Cyprus UK, turizmde uzman kişilerle görüştü. Turizm sektörü masaya yatırıldı. Yapılan incelemelerde, turizm sektöründe geçtiğimiz yıl İngiltere’nin göz ardı edilmediği görülüyor. İngiltere’ye açılan charterlerle İngiltere pazarında artıya geçildiği belirtiliyor. Hem de şu anda İngiltere’nin kendi içerisinde krizler yaşanmasına rağmen…Bu da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin İngiltere’deki krizden negatif etkilenmediğini gösteriyor. Turizmle ilgili uzmanlar, bunun en büyük nedenini, charterlerin bu olumsuzluğu artıya döndürmesi olarak gösteriyorlar.

İngiliz müşteriler iyi tespit edilmeli
Dünya Turizm Örgütü bir araştırmasında, Türkiye’ye giden İngiliz müşterilerin en fazla para bıraktığını açıkladı. Türkiye’de en çok para harcayan kısmı İngiliz müşteriler oluşturuyor. Bu da İngiliz müşterilerin para harcayan bir kesimi olduğunu gösteriyor. Ancak, Kuzey Kıbrıs’ta bu durum böyle olmadığını açıklayan uzmanlar, bu nedenle, Kuzey Kıbrıs için İngiliz müştrileri iyi tespit etmek gerektiğini söylüyorlar.

Güney’e giden İngiliz turisti çekmek gerekiyor
Güney Kıbrıs’a ve Kuzey Kıbrıs’a gelen iki milyon İngiliz turist, Kıbrıs’ı iyi tanıyor. Gidilecek yer olarak bakıyorlar. İngiliz müşteriler, Güney’de % 60 burada ise % 15. Turizmle ilgili uzmanlar, Güney Kıbrıs’a giden İngiliz müşterileri buraya çekmek gerektiği görüşünü belirtiyor. İngiltere’de yapılan tanıtımlara bakacak olursak, 2005 yılında otobüsler Kuzey Kıbrıs reklam afişleri giydirildiği, ancak sonuçların çok da olumlu olmadığı söyleniyor. Uzmanlara göre, Kuzey Kıbrıs’a gelen müşteriler iyi analiz edilmeli. Reklam ve tanıtımlar o yönde yaptırılmalı.

Çevre konusuna önem verilmeli
Kuzey Kıbrıs’a gelen müşterilerin % 65’ini Türkiye’den gelenler oluşuyor. Bunu İngiltere’den gelenler takip ediyor. Ancak İngilizler açısından sıkıntılar yaşandığını belirten uzmanlar, İngilizlerin aldatıldığı görüşünde. Ülkeye gelen İngilizlerin çoğunluğu villalarda kalıyorlar. Buraya yaşayan yabancı uyruklu vatandaşlar özellikle çevre temizliğinden memnun değiller. Bu da şu soruyu doğuruyor. “Buradaki bir yabancı uyruklu vatandaş villasında iyi yaşayamıyorsa dört yıldızlı bir otelden ne bekleyebilir?” Uzman kişilere göre, çevre konusuna önem verilmesi ve çevrenin değişmesi gerekiyor.

İngiltere’deki müşteriye bire bir gidilmeli
Bunun yanında İngiltere’den Kuzey Kıbrıs’a gelenlerin % 2-3’lük bir kısmını Türkler oluşturuyor. İngiltere’deki Türkleri buraya Kıbrıs’taki tur operatörleri getiriyorlar. Oysa uzmanlar, İngiltere’deki müşterilere bire bir gidilmesi gerektiğine dikkat çekiyorlar.
Öte yandan charterlerde teşfikler konusunda da ödemelerle İlgili sıkıntı yaşanıyor. Bu sıkıntıların acilen giderilmesi gerekiyor. Uzmanlar, tur operatörlerini, benzin fiyatında artış ve düşüşleri iyi planlamaları konusunda uyarıyorlar.

Hibe programları uygulanıyor
Turizme yatırımlar sürüyor. Çeşitli hibe programı uygulanıyor. Son olarak, Adana Çukurova Kalkınma Ajansı kar amaçlı yatırımlar için 200 bin TL’ye, kar amacı gütmeyen yatırımlar içinse 75 bin TL’ye kadar hibe sağlamakta. Mart ayına kadar, sunulan teklifler beş kişi tarafından incelenecek. Onların vereceği puana göre, hibe alınacak. Bu yıl için 3 milyon TL ayrıldı. Bu programın aynısı tarım ve sanayiye de uygulandı.

Modernizasyona da kredi veriliyor
Turizmde modernizasyonlara da kredi veriliyor. Yarım kalmış turizm yatırımlarına kredi verilmeye  2010’da başlandı. Bu yatırımlara faiz destekli kredi veriliyor. Bunun 5-6 puanı Yardım Heyeti bütçesinden karşılanacak. Modernizasyon kredisi için, maksimum 500 bin TL veriliyor. Yarım kalmış turizm yatırımları için verilecek rakam 2 buçuk milyon TL. Yarım kalmış turizm yatırımları için Ziraat Bankası, İş Bankası, Halk Bankası, Garanti Bankası, As Bank, Yakın Doğu Bank krediler kullandırıyor. Ancak yatırımın %50’sinin bitmiş olması şart. 2 yıl vade veriliyor, ödemesi ise 4 yıl. 2012 de başlayan hibe programı için ve bu bilgiler için bakanlık ve yardım heyetinin sitelerinden bilgi alınabiliniyor.

Turizmde oyuncular diyalog içerisinde
Gördüğümüz kadarıyla, Turizm Kültür ve Çevre Bakanlığı ve TC Yardım Heyeti uyum içinde, istişare halinde çalışıyor. Büyükelçilik ve TC Yardım Heyeti’ne olumlu bakılıyor. Turizmle ilgili bir örgüt olmamasına rağmen turizmle ilgili bütün oyuncuların diyalog içerisinde olduğu gözlemleniyor. Ve uzman görüşlerinin eleştirileri, turizmde stratejik değişiklikler yapılması gerektiğine bir sinyal niteliği taşıyor.

Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2012, 10:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER