Özgürlüğe kaçış…

Bölgede, 2007 yılında kurulan Karpaz Eko Turizm Birliği’ne üye toplamda 9 üye tesis bulunuyor.

Özgürlüğe kaçış…

.Doğa ve geleneksel kültürün iç içe yaşandığı Karpaz Yarımadası, dünyadaki turizm trendi Eko Turizm modeliyle farklı arayışlar peşinde olanların uğrak yeri oldu. Dünyanın birçok ülkesinden Karpaz’a gelen ziyaretçiler, eşsiz kumsallarındaki carettaları, özgürce dolaşan eşekleri seyretme imkanı bulurken, aynı zamanda geleneksel Kıbrıs kültürünü bire bir yaşama imkanı buluyorlar.

 

 

Karpaz, Kıbrıs adasının kuzeydoğu ucundan Anadolu'ya doğru uzanan, sivri ve uzun yarımadanın adıdır. Yüzölçümüne oranla küçük bir nüfusun yaşadığı Karpaz Yarımadası, milli park statüsünde olduğu için koruma altındadır. Tarihi ve doğal görünümüyle Kıbrıs'ın önemli bölgelerinden biri olan Karpaz Yarımadası, tarih boyunca medeniyetten kaçmak ya da inzivaya çekilmek isteyenlerin uğrak yeri olmuştur. Bu nedenle de, yarımada da çok sayıda manastır inşa edilmiştir. Bu manastırların en ünlüsü de Apostolos Andreas Manastırı'dır. Karpaz Yarımadası, birçok antik kenti, manastırları ve çeşitli uygarlıkların izlerini barındırmaktadır. Zengin bir kültüre sahip Kuzey Kıbrıs’ta geleneksel kültürü ve mutfağı sürdürülebilir kılmak amacıyla yapılan çalışmalar, ülkede son dönemde dünya turizm trendlerinden Eko-Agro Turizm’in gelişmesinde önemli rol oynadı. Doğa, Çevre, yaşam ve kültürün, Eko-Agro Turizm’in başlıca ürünü olmasından hareketle, özellikle Kıbrıs’ın bozulmamış doğasının yer aldığı Karpaz Yarımadası’nda bu konuyla ilgili önemli adımlar atıldı. 2002 yılından bu yana Karpaz Yarımada’sında Eko-Turizm’i geliştirmek amacıyla yatırımlar sürüyor.

Dünya’nın turizm trendi

Bölgede, 2007 yılında kurulan Karpaz Eko Turizm Birliği’ne üye toplamda 9 üye tesis bulunuyor. Birliğe üye tesisler toplam 200 yatak kapasitesine sahip. 2009 yılından buyanadır birlik başkanlığını yürüten Yusuf Duman, üyelerinin pansiyon yatırımcılarından oluştuğunu belirtti. Ancak, birliklerine Eko Turizm konseptinde restoranlardan da talep olduğunun altını çizdi. Eko Turizm’in doğayla barışık bir turizm modeli olduğunu söyleyen Duman, daha çok doğayı ve özellikle kültürel değerleri ön planda çıkaran bu turizm modeline tüm dünyada yoğun ilgi olduğuna dikkat çekti.

Doğayla iç içe bir yaşam

Her türlü lüksü tatmış insanların farklı arayışlarda olduğunu ifade eden Yusuf Duman, böylelikle farklı bir kültürü yaşama, bozulmamış doğada zaman geçirme olanağı bulduğunu belirterek, Kuzey Kıbrıs’ta Eko Turizm’in yoğunlukla Karpaz yarım adasında yapıldığını söyledi. Eko-Turizm kapsamında, doğa yürüyüşleri, kuş gözlemciliği, bisiklet turları, dalgıçlık, balık avlama gibi aktivitelerin yapıldığını anlatan Duman, ayrıca, yılın belli zamanlarında kurulan eko pazarla özellikle Büyükkonuk’ta reçeller, peksemetler ve Kıbrıs’a özgü yiyeceklerin satıldığını anlattı. Duman, aynı zamanda bölgede düzenlenen festivallerle de o yörenin yaşam tarzı ve değerlerini ortaya çıkaran etkinlikler yapıldığını söyledi. Böylelikle bölge halkı ve ziyaretçilerin kaynaşmasına olanak sağlandığını kaydetti.

 

Tesisler

TATLISU

Şinya  Guest House

Aile ve Kır Kulübü

Tesis Kıbrıs’ın kuzey sahillerinde Girne şehrinin yaklaşık 30dk doğusunda  Beşparmak  Dağları  ile  Akdeniz  arasındaki  Küçükerenköy’de  hizmet  vermektedir. Tesis yaklaşık olarak  Ercan Havalimanı’na  ve başkent Lefkoşa’ya  40 dk, Girne Turizm Limanı’na  30dk ,  Gazimağusa şehrine  35 dk   mesafededir. Tesiste bir  adet  tek  yatak odalı  suit  ve  2 adet  de  iki  yatak odalı  suit  olmak  üzere  toplam  3  adet  tatil  evi,  ayrıca  ev yemekleri, balık  ve  kebap çeşitleri  yanında  vejeteryan  mönü de sunulan şirin  bir  restoran bulunmaktadır.  Restoranımızın ayrıca cafe bölümü de vardır. Taştan  yapılmış  olan  konaklama  evlerinin  her  birinde  deniz manzaralı  terası,  yatak  odalarında  klima,  salonda  televizyon, çekyat, oturma grubu ve mutfak  köşesi ( ocak, aspiratör, buzdolabı ve istek üzerine mutfak gereçleri),  tavana kadar seramik  döşeli  banyoda duşakabin  ve banyo dolabı  bulunmaktadır. Bahçe  içerisinde  ve  güller  arasında  bulunan  konaklama evlerimizdeki  tüm  mobilyalar  ise tamamen ahşaptır. Şinya  tesisinde  gündüz  kullanılan  elektriğin  tamamı  ise güneş panellerinden sağlanmakta  olup   çevreye  karşı  duyarlı bir  işletmecilik  yapılıyor.  

Aktiviteler:

Bisiklet:  Kaliteli dağ bisikletlerinden kiralayıp küçük çevre gezileri veya doğa turları yapabilirsiniz.

Doğa Yürüyüşü:  Tesis aynı zamanda Küçükerenköy doğa yürüyüş parkurunun başlangıç yeridir.  Yaklaşık iki veya iki buçuk saatlik parkurda güzel fotoğraflar çekebilirsiniz,  ayrıca parkurun içinden geçtiği doğal bir oluşum olan yaklaşık altmış metrelik güvercin tünelinden de geçeceksiniz.

Hobi Bahçeleri: Tesis bünyesinde 12 adet hobi bahçesi bulunmaktadır.  Emekli olanlar veya uzun süre vakti olanlar kendi bahçelerini kiralayıp diledikleri sebzeleri kendileri yetiştirebilirler ve en taze sebzeleri tadabilirler.  Kısa süreli misafirler ise mevsimine göre kendi bahçemizden sebze veya meyve  toplayabilirler.  Bahçe işlerine meraklı bahçede iş yapabilirler.  Mevsimine göre zeytin hasadı, harnup (Keçiboynuzu) hasadı,  pekmez yapımı,  yabani ot ayıklama, çapa, sebze sulama, tarla hazırlama vs bahçe işleri deneyebilirsiniz.

Piknik:  Ailenizle veya arkadaşlarınızla kendiniz piknik partisi düzenleyebilirsiniz. Bahçemizde piknik masası ve mangal temin ediliyor.

Sportif olta balıkçılığı: Balık avlamaya meraklı olanlar için köyde uygun kayalık yerler mevcuttur.  Kendi tuttuğunuz balığı kendiniz pişirip yiyebilirsiniz veya restoranda sizin hazırlatabilirsiniz.

Yüzme: Tesis denize yaklaşık üç yüz metre mesafede.  Gerek sportif amaçlı gerekse eğlence amaçlı Akdeniz’in berrak sularından dilediğinizce yararlanabilirsiniz.  Sahil kumsal olmayıp çakıllı olması nedeniyle çok sakin bir yerdir ve sanki kendi özel deniziniz gibi hissedebilirsiniz.  Kumsal tercih edenler ise dilerlerse köyümüzün diğer tarafındaki küçük sahili tercih edebilirler veya dilerlerse arabayla yaklaşık 10dk mesafedeki daha kalabalık olan farklı plajlara gidebilirler.

Binicilik:  Tesis dahilinde henüz olmasa da atlara meraklı olan misafirlerimize yardımcı olunuyor.  Araba ile yaklaşık 25 dk mesafede binicilik aktivitelerine katılabilirsiniz. Açık alan aktivitelerimize ek olarak  tavla, okey, satranç gibi  iç mekan  aktivitelerimiz,  sevdiklerinizle  birlikte  hoşça  vakit geçirmenize  yardımcı  oluyor. Rezervasyon için 0533 8634858 numaralı telefonumuzdan arayabilirsiniz. E-mail:  holiday@sinyaclub.com- Web sayfası: www.sinyaclub.com

 

BÜYÜKKONUK

Galıfes Guest House

Galifes konuk evleri Ercan Hava Limanının 60 km doğusunda, Karpaz Yarım adasının Büyükkonuk köyünde bulunmaktadır. Rengarenk bir çiçek bahçesi içerisinde tasarlanmış 4 ünite (8 yatak) ve müşterek biriminden oluşan tesisimizin tüm odalarında duş, tuvalet, klima ve buzdolabı yer almaktadır. Günlük yaşamın her türlü yoğunluğundan uzak, Karpaz yarım adasının eşsiz güzelliklerini keşfederek stres atacağınız tatiliniz için ideal bir ortam.

Ayphodios Guest House

Büyükkonuk köyünde bulunan ve kerpiçten yapılmış tesiste 4 oda 8 yatak ve bir de restoran vardır. Tel: +90 533 8606273 e-mail: gulaykomili@gmail.com

Aşut Guest House

Eko turizmin pilot bölgesi olarak kullanılan eko günler ve eko pazarlarıyla adını duyurmuş olan Büyükkonuk mevsim özelliklerine göre birçok meyve ve sebzeyi dalında görüp taze tüketme imkanı sunar. Zaman zaman av sezonlarıyla avcıların ilgi odağı konumunda doğayla bütünleşmiş sessiz sakin bir köy.  Pansiyonda, portakal bahçesi içinde portakalçiçeği, gül, fesleğen kokuları kuş sesleri ile konuklara dinlenme imkanını evlerinden çok daha ucuza sunuyorlar. Hava limanına 1 saat mesafede denize 15 dkika mesafede Girne, Mağusa, Lefkoşa güzergahının orta yerinde bulunan mütevazi bir köy olan Büyükkonuk, tüm tatilcilerin huzur içinde tatilini geçirebileceği eşsiz yerlerden birtanesi. Odalar;  1,5 ve 2,5 kişilik yataklı (çocuk için ayrı yatak)  birbirinden ayrı odalar halinde tamamen                                        ahşapla dizaynedilmiş. Plazma tv, internet,  telefon, klima, mini bar, tuvalet, banyo ve genel kullanım  gereçleri.

İrtibat 0533 860 48 61  _ 0392 383 21 00- Fax 0392 383 2102- For english 0542 875 40 52 www.asutguesthouse.com- mail: asutguesthouse@hotmail.com

 

KARPAZ

Karpaz Arch Houses

Aslına uygun restore edilip rengarenk bir çiçek bahçesi içerisinde 2002 yılında turizmin hizmetine açılan tesis, otantik bir şekilde döşenmiş 17 oda, bir restoran ve bir kahvehaneden oluşmaktadır. Konforunuz düşünülerek tasarlanan tüm odalarında duş, tuvalet, buzdolabı ve klima cihazı bulunmaktadır. Nostalji yaşayabileceğiniz, bölgenin kendine özgü tüm özelliklerini yansıtan eşsiz bir mekan olan Karpaz Arch Houses'da konaklamak bir ayrıcalıktır. Tel: +90 392 3722009- Fax: +90 392 3722007- web: www.karpazarchhouses.com- e-mail: karpazarch@gmail.com

Revaklı Ev Guest House

Dipkarpaz köyünde bulunan tesiste restorasyon çalışmaları devam etmektedir

Karpaz Stone House

Aslına uygun restore edilerek turizmin hizmetine sunulan Dipkarpaz köyündeki Karpaz Stone House, otantik tasarımı ile 4 oda 7 yatak kapasitesine sahiptir. Tüm odalarında şöminenin yanı sıra buzdolabı, klima cihazı, tavan vantilatörü, duş ve tuvalete sahip tesisin kahvaltı hizmeti, yanıbaşındaki Karpaz Arch Houses'da verilmektedir. Karpaz Stone House konuklarına unutulan huzurlu köy yaşamını hatırlatıp, yaşatan bir tesistir. Tel:  +90 533 8446006, +90 392 3722289 e-mail: karpazstonehouse@hotmail.com

Villa Lembos

Yeşil ile mavinin huzur veren ortamında ruhunuzu dinlendirebileceğiniz Dipkarpaz köyündeki Villa Lembos 6 oda 12 yatak kapasitesine sahiptir. Kendi üretimi olan eti ve helliminin yanısıra Kıbrıs mutfağını zevkle tadacağınız bir de restorana sahip tesisin tüm odalarında tuvalet, duş, minibar ve klima cihazı ile tavan vantilatörü bulunmaktadır. Huzurlu köy ortamında her türlü gürültüden uzak, Karpaz yarımadasının büyüleyici güzelliklerini keşfetmek istiyorsanız, Villa Lembos sizin için en doğru adrestir. Tel: +90 542 8729415- Web: www.villalembos.com

Karpaz Çiftlik Pansiyon

Tesis Dipkarpaz Köyünde bulunmaktadır. Telefon Numarası: +90 533 8415164  e-mail: omercebi6@hotmail.com -e-mail: info@karpazciftlikevi.com

 

MEHMETÇİK KÖYÜ

Rosagi Guest House

Rozagi Guest House ,Kıbrıs’ın eşsiz güzellikteki Karpaz yarım adasının , yayla görünümüne sahip, insan yapısıyla misafirperver, 100 yıllardır yabancılaşmamış ender köylerden olan Mehmetçik köyündedir. Köyün başlıca gelir kaynağı bağcılık, harup ve zeytinciliktir. Rozagi Guest House, köyün bu doğal yapısından beslenerek, turizme bir ivme kazandırmak, gelen misafirleri doğal yaşama ve köy aktivitelerine katarak mutlu bir tatil geçirmesini amaçlamıştır. Tertemiz kumları ile ünlü Bafra plajı, köy girişi göl manzaralı ve bağ bahçeleri arasındaki Rozagi Guest House’da el yapımı yerel ürünler , yerel yiyecekler ile misafirlere hizmet sunulmaktadır. Bünyesinde barındırdığı evcil hayvanların bakımına , at, eşek ve köpek, gelen misafirlerin de katılması kendilerinin doğal yaşama uyum sağlaması , el sanatları, yerel yiyeceklerin yapımında aktivitiveye katılmaları ile de bölge gelenek ve göreneklerinin tanınması amaçlanmaktadır. Rosagi Guest House 5 oda 10 yatak kapasitesi ve bir de restorana sahiptir. Restoranın mutfağında yöresel yemeklerin hazırlanıp pişirilmesini izleyebilir veya yöresel el işlerinin de sergilendiği restoranında bu eşsiz yiyecekleri tadabilirsiniz. Tel: +90 392 3755719, +90 533 8608268- Web: www.rozagi.com- e-mail: havva@rozagi.com

KUMYALI

Marisote Guest House

Kumyalı köyünde bulunan tesiste restorasyon çalışmaları devam etmektedir. 2011 turizm sezonunda açılması planlanmaktadır.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2011, 17:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER