Mağusalılar denizle kavuştu

Limanla ilgili birçok proje var

Mağusalılar denizle kavuştu

***Gazimağusa’da denizin kenarında bulunan 150 metre uzunluğundaki duvar dozerle yıkıldı.

Gazimağusa 27 Nisan’da tarihi bir gün yaşadı. Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner, Mağusalıların deniz hasretini giderebilmek amacıyla yaklaşık 150 metre uzunluğundaki beyaz duvarı dozerle yere indirdi. Bir grup vatandaşın da katıldığı duvar yıkma töreni 09.30 sıralarında gerçekleştirilirken, Bakan Saner, yıkılan duvardan bir adet tuğlayı hatıra olarak saklamak için bakanlığa götürdü.
Bakan Saner yıkım sırasında yaptığı açıklamada, doğu sınırlarının denize paralel olmasına rağmen, Mağusa’nın denize sırtı dönük dünyanın ender kentlerinden biri olduğunu söyledi.
Limanlar Dairesi Müdürü Serdar Canaltay ile ortaklaşa yaptıkları projeyle duvarları yıkıp, yerine modern demir korkulukların ve aydınlatmaların yapılacağını dile getiren Saner, “Çocukluğumuz bu limanda geçti. Buradan geçerken hiçbir zaman denizi göremezdik, hiçbir zaman deniz özlemimizi gideremedik” dedi.

Limanla ilgili birçok proje var
Geçtiğimiz yıl 12 bin metrekarelik asfalt yaptıklarını ve limanın az da olsa rahatlamasına yardımda bulunduklarını belirten Saner, limanla ilgili birçok projeleri bulunduğunu, ve ileriki zamanlarda bunları da gerçekleştireceklerini vurguladı.
Duvarların yıkılmasının Gazimağusa halkı için devrim olduğunu belirten Ersan Saner, 81 bin 361 TL ihale bedeli olan projenin 80 iş gününde bitirilmesinin hedeflendiğini söyledi.
Saner, duvarın yıkım törenine halkın davet edilmediğini ifade ederek, açılışa vatandaşların da davet edileceğini bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2012, 10:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER