Kuzey Kıbrıs turizmde patlama yapabilir

Doğru ama yavaş ilerliyoruz

Kuzey Kıbrıs turizmde patlama yapabilir

 - Destination Management Group (DMG) Direktörü Dimağ Çağaner, Kuzey Kıbrıs’ın potansiyel olarak her şeye sahip bir ada olduğuna dikkat çekerek, farkındalık, eğitim ve master planlama içerisinde pazarlama ulaşım değerlendirmesi yapıldığı taktirde, Kuzey Kıbrıs’ın Akdeniz Bölgesi’nde patlama yapabileceğini söyledi.

 

 

- “Doğru yolda gidiyoruz. Yavaş gidiyoruz ama geriye doğru gitmiyoruz diye görüyorum. Ümitsiz durumda değilim, tam tersine gelecekte turizmle ilgili olarak iyi şeyler olacağını düşünüyorum.”

 

- “Kıbrıs Türk Hava Yolları (KTHY) batmış olmasına rağmen, uçak biletlerinin pahalı olmasına rağmen, İngiltere’den turist gelememesine rağmen Eylül ayı Kuzey Kıbrıs’ta tarihi doluluğunu yaşadı. Ekim ayına kadar uçaklar ve otellerde yer bulmak zor”

 

 

- “En büyük projemiz kendi işimiz değil, devlet politikasıyla alakalıdır. Devletin turizm politikalarını acilen gözden geçirmesi, ulaşım ve pazarlama politikasına çözüm bulması gerekmektedir. Biz vaktimizin çoğunu kendi işimize ayırmak yerine devletin kendi politikalarını oluşturabilmesi için toplantılarda harcıyoruz.”

 

 

Misli KADIOĞLU

 

Maestro DMC, Akgünler, Armada, Tour Plus, Cyprus Premier ve Cyprus Paradise markaları ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti' nin en büyük Turizm Grubu olarak faaliyet gösteren Destination Management Group (DMG) Direktörü Dimağ Çağaner, Kuzey Kıbrıs’ın turizm konusunda Akdeniz Bölgesi’nde patlama yapabilecek potansiyelde olduğuna işaret etti. Kuzey Kıbrıs’a yılda 60 bin kişiye yakın turistin ülkeye gelmesinde katkısı olan şirketler grubunun başında bulunan Çağaner, North Cyprus UK ile birlikte Kuzey Kıbrıs turizmini masaya yatırdı. Gittikçe büyüyen bir potansiyele sahip şirketleri, şirket politikaları ve ülkenin turizm alanında da içerisinde bulunduğu durumu tartıştığımız Çağaner, turizmde devlet politikasının önemini anlatarak, devletin turizm politikalarını acilen gözden geçirmesi, ulaşım ve pazarlama politikasına çözüm bulması gerektiğine dikkat çekti. Kuzey Kıbrıs’ın tanınmayan bir ülke olması nedeniyle de şirket olarak birinci anayasa maddesi olarak “destinasyonu pazarlama”yı belirlediklerini belirten Çağaner, tüm sıkıntılara rağmen Eylül ayında ülkenin tarihi bir doluluk yaşadığına işaret etti.

 

 

Akdeniz Bölgesi’nde patlama yapabiliriz

Kıbrıs turizminin gereken noktada olmadığı aşikar. Güneşli ve temiz havası, deniz, kumsalları, doğası ve insanları ile ada tam bir turizm adası. Genç iş adamı Çağaner’de bu konuda hemfikir. Konuşmasında Kuzey Kıbrıs’ın potansiyel olarak her şeye sahip bir ada olduğuna dikkat çeken Çağaner, Kuzey Kıbrıs’ın farkındalık ve eğitimle, master planlama içerisinde pazarlama ulaşım değerlendirmesi yapıldığı taktirde, Akdeniz Bölgesi’nde  patlama yapabileceğini bir yer olduğuna dikkat çekti.  

Kuzey Kıbrıs ve şu anda turizm alanında bizden çok daha ileride olan Güney Kıbrıs arasında kıyaslama yapan Çağaner, “Tercih etmem gerekse, tur operatörü olarak çok açık bir şekilde yine Kuzey Kıbrıs’ta çalışırdım. Büyük avantajlar var. Bu destinasyondaki plajlar, doğa yapısı, insan yapısı, servis mentalitesinde önemli farklar vardır. Türkiye ile olan sıkı diyaloglarımız Türkiye pazarlamacılığı ve işletmeciliği turizm konusunda bizlere avantajdır. Türkiye’den gelen bilginin üzerine kendi Kıbrıslı Türk kimliğimizi katabilirsek, serviste mükemmel bir oluşum yaratabiliriz” diye konuştu.

 

Doğru ama yavaş ilerliyoruz

Servis kalitesinde dünyada en önde gelen ülkelerden bir tanesinin Türkiye olduğun belirten Çağaner, bu konuda da Kuzey Kıbrıs’ın aynı mentalitede olmasının avantajlarından söz etti. Çağaner, konuşmasına pazarlama ve ulaşım alanlarına da değinerek devam etti. Pazarlamaya uygun ulaşım şekillerinin konulması gerektiğini söyleyen Çağaner, “Doğru yolda gidiyoruz. Yavaş gidiyoruz ama geriye doğru gitmiyoruz diye görüyorum. Ümitsiz durumda değilim, tam tersine gelecekte turizmle ilgili olarak iyi şeyler olacağını düşünüyorum.” dedi.

 

 

Kongre turizminin değeri bilinmesi lazım

Çağaner, Kongre Turizmi’nde de önemli adımlar atan bir işadamı olarak gazetemize açıklamalarda bulundu. Yıllık olarak 15 binlik kongre cirosu yarattıklarını ifade eden Çağaner, ulaşımla ilgili devletin bazı sıkıntıları çözmesi gerektiğine işaret etti. Otellerin gerekli altyapıyı sağlaması konusunda ise atılan adımların en hızlı gerçekleşen durum olduğunu ifade eden Çağaner, Acapulco ile başlayan, Merit Otel, Kaya Artemis, Salamis Conti Otel gibi otellerin kongre turizmi konusunda yatırımlar yaptığını anlattı.

Çağaner, konuşmasına şöyle devam etti:  “Kongre turizmi tam Kıbrıs’a uygun, niş ve yüksek gelir bırakan bir piyasadır. Bir avantajı şudur, gelen insanları çoğu, profesör, doçent, doktor oldukları için, gelir seviyeleri yüksektir ve yaz aylarında da aileleriyle birlikte burayı tatil için seçebilirler. Kongre turizminin değerinin bilinmesi lazım.”

 

En büyük projemiz ‘devlet politikası’

Ülkedeki çoğu iş adamı gibi Çağaner’de devlet politikasından şikayetçi. Çağaner, “En büyük projemiz kendi işimiz değil, devlet politikasıyla alakalıdır. Devletin turizm politikalarını acilen gözden geçirmesi, ulaşım ve pazarlama politikasına çözüm bulması gerekmektedir. O yüzden biz vaktimizin çoğunu kendi işimize ayırmak yerine devletin kendi politikalarını oluşturabilmesi için toplantılarda harcıyoruz.” diye konuştu.  Çağaner, bu proje tamamlanmadan da yeni turizm yatırımları ve bunları planlamanın anlamı olmadığını kaydetti.  “Kuzey Kıbrıs’ta yatırım yapan iş adamlarının vücüdunun tümü taşın altındadır. Taş bizi sürekli olarak bastırıyor. Dolayısıyla önce taşı kaldırmak lazım. Bu taş rekabet değildir. Karanlık mentalitedir. Karantılk mentalite devlet de olabilir, iş adamı da olabilir. Bunu değiştirmek de zordur” diyerek, eğitimin içerisine turizmi koymanın önemine değindi.

 

Eylül ayında turizmde tarih yazıldı

Bunun yanında, ülkede inanılmaz bir iş potansiyeli olduğu konusunda da görüş bildiren Çağaner, Kuzey Kıbrıs’ın yatırım ve yatırım olanakları konusunda en şanslı dönemi olduğuna işaret etti. Her ne kadar ülkede ekonomik sıkıntılar, turizmde devlet politikasının olmayışı gibi sıkıntılar olsa da, bazı sevindirici gelişmeler de olmuyor değil, ülkenin bu yılki turist potansiyeli gibi. Genç turizimci Dimağ Çağaner de bu konuda şöyle diyor: “Kıbrıs Türk Hava Yolları (KTHY) batmış olmasına rağmen, uçak biletlerinin pahalı olmasına rağmen, İngiltere’den turist gelememesine rağmen Eylül ayı Kıbrıs tarihinin tarih doluluğunu yaşıyor. Ben tahmin edemezdim. Ekim ayına kadar dolu ve uçaklarda yer bulamıyoruz”.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2011, 17:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER