“Hayal gücüm yüksekti“

"Başarmak, hayal etmekle başlar" sözlerini adeta doğruluyor işadamı Ünal Çağıner'in yaşamı.

“Hayal gücüm yüksekti“

."Başarmak, hayal etmekle başlar" sözlerini adeta doğruluyor işadamı Ünal Çağıner'in yaşamı. Çağıner, "Hayal gücüm yüksekti. 12-13 yaşlarından hayal etmeye başlamıştım. Hiçbir zaman kendimi memuriyete hazırlamamıştım ki, kısa sürede otelciliğe girmeyi istedim" diyor.

 

Kuzey Kıbrıs'ın önde gelen girişimcilerinden bugün bine yakın kişiye istihdam sağlayan Çağıner Şirketler Grub'un kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Ünal Çağıner North Cyprus UK'e konuştu. İş hayatından, özel yaşamına, ülke turizminden, ekonomiye sorularımızı yanıtlayan Çağıner'le, son günlerde açtığı yeni oteli 5 yıldızlı Pine Court Hotel'den de bahsettik.  Acapulco Resort Convention Spa Hotel'de görüştüğümüz Çağıner'le geçmişinden günümüze bir yolculuk gerçekleştirdik.

"Hava tahmincisiydim"

1946'da Limasol'a bağlı Malya köyünde doğan Ünal Çağıner, 19 Mayıs Lisesini bitirdikten sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi'nin Maliye ve İktisadi Bilimler bölümünden 1969 yılında mezun oldu. 1974' e kadar İngiliz Üsleri Meteoroloji dairesinde çalıştı. "Hava tahmincisiydim" diyerek matematiği ve fiziğinin o dönemlerde de çok iyi olduğunu söyleyen işadamı, Kuzeyde 9 aylık memuriyetten sonra özel sektöre geçmiş.

Evdim denizine tatil köyü projesi

1976 yılında Akgünler Turizm ve Denizcilik şirketini kuran Çağıner, 1982 yılında 50 adet bungalow ile Acapulco tatil köyünü hizmete açtı. Ancak turizme merakının eskilere dayandığını söylüyor Çağıner. Otelciliğe girmeyi 1971 yılında Limasol'da bir Turizm Kooperatif'i kurarlarken de düşlemiş. "O kooperatifle Evdim denizinde tatil köyü yapma projesi vardı. Ancak Rum, inşaat izni vermiyordu. Kooperatiften de kredi alamamıştık. Savaş çıktı ve durakladık..." diyor. Akgünler Turizm ve Denizcilik şirketinde 9 kişiyle başladığı özel sektörde bugün binlerce insana iş imkanı sağlamanın gururunu yaşıyor.

"Hayal gücüm yüksekti"

1982 yılından günümüze kadar, ana faaliyet alanı konaklama, taşımacılık, restoran işletmeciliği, çiftlik ve tarım ürünleri, catering ve turizm pazarlamadan oluşan 10'un üzerinde şirketten oluşan Çağıner Şirketler Grubu'nun kurucusu ve yönetim kurulu başkanı olarak, tüm bunları geçmişte hayal edebiliyormuydu Çağıner? Merak edip soruyoruz. O, "Hayal gücüm yüksekti. 12-13 yaşlarından hayal etmeye başlamıştım. Hiçbir zaman kendimi memuriyete hazırlamamıştım ki, kısa sürede otelciliğe girmeyi istedim" diyor. Ailenizin, anne babanızın durumu iyi miydi? Onlardan maddi destek gördünüz mü sorumuza ise gülümsüyor. Ve şu yanıtı veriyor: "Varlıklı bir aile değildik. Ama aç da değildik. Bu başarıyı, tüm bunları görmüş olduğumuz eğitim ve aile terbiyesine borçluyuz"

Yurt dışından müşteri getirmenin maliyeti fazla

Sohbetimiz ülke turizmine doğru kayıyor. Bu konuda biraz karamsar konuşan Çağıner, "Kuzey Kıbrıs'ta hiçbir zaman turizm patlaması olmadı. Olmayacak" diyerek, yılların turizmcisi olarak, en fazla doluluğun 1978 yılında yaşandığını anlatıyor bizlere. "Yurt dışından müşteri getirmenin maliyeti yüksek. Kuzey Kıbrıs'ı yurt dışında reklam etmeden, uçak fiyatlarını süspansiye etmeden turist getirmek kolay değildi" diyor. Dünyada hızla ilerleyen ekonomik kriz içerisinde, önümüzdeki yıllarda bu adaya turist getirmek için, hükümetin teşfikleri artırması gerektiğine işaret ediyor.

Dev gruba bir otel daha eklendi

Çağın ltd, Acapulco Resort Convention Spa Hotel, Akgünler Turizm Ltd, Akgünler Denizcilik ltd, Tarsan Ltd, Çağiş Ltd, Passport Restaurant, Cyprus Premier Holidays Ltd(İngiltere), M.T.M GmbH(Almanya), Akgünler Turizm ve Denizcilik Şti(Türkiye), Maestro DMC, Ak-Fer Deniz Taşımacılığı Ltd, B.I. Energy Ltd. gibi şirketlerin yanında, şirket bünyesine geçtiğimiz ay içerisine  5 yıldızlı Pine Court Hotel'i de ekleyen Çağıner'le yeni açılan otelinden de söz ediyoruz.

Pine Court Hotel'de ağaçlar arasında huzuru bulacaksınız

Acapulco Tatil köyünün olduğu arazinin inkişafına başlarken, çizilmiş bir master plan olduğunu söyleyen Çağıner, bu proje kapsamında yatırımların sürdüğünü, yeni otelin projesinin o dönemden var olduğunu belirtiyor. 400 odalı oteli, 2 yıl içerisinde hizmete açtıklarını anlatan iş adamı, ilk etapta 150 odayı, daha sonra da 250 odayı hizmete koyduklarını anlatıyor. "Bu otelin en önemli özelliği, çocuklu ailelere, balayı çiftlerine, gençlere hizmet verebilmek için her türlü altyapıya sahip olması. Spor sahaları, yüzme havuzları, çocuk parkları, geniş yürüyüş alanları ve proje tahdında dikilmiş ağaçlarla donatılmış, güzel sahili olan bir tesistir" diyor.

"Keşke turizm yapmasaydım da ticaret yapsaydım" sözleriyle sonlandırıyor sözlerini İşadamı Ünal Çağıner. Bu mesleğin yorucu olduğundan bahsederken, çok da keyifli olduğunu söylüyor.

 

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2011, 17:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER