Gerçek bir köy yaşamı

Eskiye ait her şey

Gerçek bir köy yaşamı

. Mehmetçik Köyü'nün doğusunda, muhteşem yamaç manzarası eşliğinde güneşin doğuşunu izleyebileceğiniz,  Kıbrıs köy hayatı ve Kıbrıs Kültürü'nü misafirperver ve sıcak bir ortamda derinden hissedeceğiniz bir mekan, Rozagi Guest House... Burası, tatilden öte, sizlerde bambaşka duygular uyandıracak.

Misli KADIOĞLU

Taze peksemez kokularıyla karışık, buram buram Kıbrıs havası içerisinde , köy hayatının en samimi ve sıcak ortamlarından birinde buluşuyoruz bu sayımızda... Rozagi Guest House, iki yıldan beridir Avrupa Birliği (AB) ve TC Yardım Heyeti, ayrıca Turizm Bakanlığı katkılarıyla Eko Turizm kapsamında açılan ve Kıbrıs kültürünü Mehmetçik'te yansıtan misafir evlerinden bir tanesi. Havva ve Tahir Altıngüneş çifti ve onların çocuklarıyle birlikte yarattığı bu güzel mekan, hem Kıbrıs insanının sıcaklığını, misafirperverliğini, hem de unutulmuş değerlerimizi içerisinde barındırıyor. Beş oda, bir mutfak ve bir de restorandan oluşan küçücük mekanda, odalardaki yataklardan, içerisinde bulunan eşyalara, bahçesindeki bitkilere kadar birçok detay bizleri geçmişten günümüze bir yolculuğa çıkarıyor.

Eski doğup büyüdüğü yer...

Çat kapı gittiğimiz Rozagi Guest House'da öncelikle bizleri Altıngüneş çiftinin kızları Serpil güleryüz ve ilgiyle karşılıyor. Küçük ön bahçe içerisinden geçerek  restoran kısmında bulunan şöminenin başına oturuyoruz. Mekanın sahipleri Havva ve Tahir Altıngüneş'le sohbet ediyor ve mekan hakkında daha detaylı bilgi alıyoruz. Havva Hanım'ın verdiği bilgilere göre, Rozagi Guest House'ın olduğu bina, eski günlerde Havva Hanım'ın doğup büyüdüğü yermiş. Ayrıca, mekanda bulunan mutfak kısmında ise Havva Hanım'ın annesi ve babası yaşıyormuş. Ancak artık burası, restore edilerek yerli ve yabancı halkın ziyaret ettiği ve bir birinden özel anların paylaşıldığı turistik bir mekan durumunda.

Yerli halk ilgi gösteriyor

Rozagi Guest House'ın müşterileri portföyunu çoğunlukla yerli halk oluşturuyor. Güzelyurt, Lefkoşa ve Girne'den gelen misafirler yanında, burası yabancıların da ilgi odağı durumunda. Ancak, çok büyük emekler ve yatırımlarla yaratılan ve geçmiş kültürümüzü bugüne taşıyan bu mekanın yaratıcıları beklentilerinin karşılığını alamamışlar... Özellikle, tanıtım konusunda yetkililerin Eko-Turizm'e ve bu anlamda doğan bu işletmelere gerekli özenin gösterilmediğinden yakınıyorlar.

Eskiye ait her şey

Ancak biz, bu sıkıntıları da dinlerken, restoranda bulunan detaylara kendimizi kaptırmadan edemiyoruz. Duvarlarda eskiye ait fotoğraflar, asma tavan, yine duvarlarda bulunan eski zaman lambaları, kütükler burayı ayrı bir dünya haline getirmiş. Odalarda ise eski Kıbrıs evlerinin vazgeçilmezi namsiyeli yataklar dikkat çekiyor. Buraya gelen ziyaretçiler tüm bu görsel şölenin yanısıra çeşitli aktivitelerle Kıbrıs kültürünü bire bir yaşama imkanı buluyorlar. Bütün bu güzellikleri ise Havva ve Tahir çiftinin kendi elleriyle yaratması herşeye ayrı bir anlam katıyor.

Fayton turları ve binicilik dersleri

Rozagi Guest House'ın bahçesinde ada çayından, ıspanaka, kekikten lazmarine, çeşitli meyve, sebze ve bitkiler yetiştiriliyor. Misafirler, yiyecekleri sebzeleri dalından kendi elleriyle taze bir şekilde toplayabiliyorlar. Mekanın su ihtiyacı, yine bahçede bulunan su kuyularından karşılanıyor. Bizleri bahçede kısa bir tura çıkaran Havva Hanım, bu kuyulardan çıkan suyu tahlil ettirdiklerini ve çeşmelerden akan sulardan daha temiz olduğunu belirtmeden geçemiyor.

Fayton turları ve binicilik kursları

Aynı zamanda, Rozagi Guest House'a ait çiftlikte bulunan atlar da ilgi görüyor. Fayton turları ve binicilik dersleriyle de burası misafirlerine unutulmaz anları garantiliyor. Çiftlikte de yine misafir evinde olduğu gibi aile fertleri çalışıyor.

Özlenen lezzetler

Havva Hanım, sıcak sohbetimizde buraya gelen misafirleriyle bir aile olduklarını anlatıyor. Aynı zamanda, burası nefis yiyeceklerle de misafirlerini özlenen lezzetlerle buluşturuyor. Örneğin Rozagi Guest House'a habersiz geldiniz. Yerli el makarnası, tatar böreği, bulgur köftesi, börek çeşitleri, peksemet, zeytinli ekmek muhakkak bulabilirsiniz. Sipariş üzerine ise fırın kebabı yapılıyor. Son olarak roportajımızı Havva Hanım'ın sözüyle bitiriyoruz. "Kıbrıs kültürünü tanımak, yaşamak ve yaşatmak istiyorsanız Rozagi'ye gelin".North Cyptus UK ailesi olarak, bizleri samimiyetle karşılayan Rozagi Guest House ailesine bu güzel sohbet ve yarattıkları bu güzel mekan için teşekkür ediyoruz.

 

Adres:

Mehmetçik Köyü - İskele / Kıbrıs

Tel: +90 392 375 5719 - Mobile: +90 533 860 8268

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2011, 16:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER