Doğa sizi çağırıyor

Temiz hava ve doğanın eşsizce seyreldiği Kuzey Kıbrıs’ta dağ ve orman yürüyüşleri tatlı bir etki yaratır.

Doğa sizi çağırıyor

Temiz hava ve doğanın eşsizce seyreldiği Kuzey Kıbrıs’ta dağ ve orman yürüyüşleri tatlı bir etki yaratır. Özellikle bahar ve kış aylarında, parlak güneş ışıklarının eşsiz manzara üzerindeki izdüşümü yürüyüş meraklılarına muhteşem bir görünüm sunar. Girne’deki Beşparmak Dağları’nda bulunan yürüyüş parkurları bulunmaz bir hazinedir. Up uzun servi ağaçları ve mis gibi kokular yayan çam ağaçları arasında giden rota boyunca, yöreye özgü bitki çeşitlerini görmek ve fotoğraflamak da ayrıcalıktır. Bazı parkurlar üzerinde bulunan büyüleyici arkeolojik yapılar, doğa ile öylesine çevrelenmiş ki bir rüyaya adım atar gibi çağırır sizleri kendine. Ermeni Manastırı, Antifonitis Kilisesi ve St Hilarion Kalesi’ni görmeden ayrılmamanız gereken Beşparmak yürüyüş parkurlarında ayrıca, Kıbrıs’a özgü yüzün üzerinde orkide türüne de rastlamak mümkün.

Dağ ve orman yürüyüşü turlarını profesyonelce düzenleyen kuruluşların yanı sıra Dağcılık Spor Derneği de bu alanda aktif faaliyetlerini sürdürüyor. Kuzey Kıbrıs’ı doğası ile tarihini yakından tanımak ve sağlıklı bir spor için, Dağcılık Spor Derneği’ne veya dağ ve orman yürüyüşü düzenleyen kuruluşlara başvurmak suretiyle Kuzey Kıbrıs’ta çok keyifli ve zevkli yürüyüşler yapabilirsiniz. Yürüyüşlerinizi rehber eşliğinde yapmanızı tavsiye ederiz.

Bu alandaki hizmetler; yürüyüş turları, dağcılık (tırmanma), çadır turizmi ve kamp düzeyinde de düzenleniyor. Düzenlenen yürüyüşlerde sabah kahvaltısı, öğle ve akşam yemekleri de veriliyor. Öğle yemekleri zaman zaman köy evlerinde otantik köy evi ortamı içerisinde yapılıyor. Kuzey Kıbrıs ani kaçamaklar için de ideal bir destinasyon.

Dağ ve orman yürüyüşü için müracaat

Dağcılık Spor Derneği: 0542 851 18 00

Follow me: 815 38 37- 0542 851 66 70

 

 

Dağ ve Orman yürüyüşleri için öneriler;
Bir çift iyi yürüyüş ayakkabısı, Şapka, t-shirt, kısa veya uzun pantolon, Yürüyüş şapkası, Kişi başına 1 litre su.
Yolunu kaybederseniz geriye dönüp önceden yolda belirlenmiş işaretleri bulunuz.
Yolları karanlık bastıktan sonra kullanmayınız.
Yollarda ateş yakmayınız ve sigara içmeyiniz
Bitki örtüsü ile canlıları koruyunuz.
Yaz mevsiminde yılanlara dikkat ediniz.
Yürüyüşlerde sopa kullanınız

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2011, 20:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER