Büyükkonuk’ta buram buram Kıbrıs

2013 turizmde daha iyi olacak

Büyükkonuk’ta buram buram Kıbrıs

* Büyükkonuk, geçtiğimiz ay içerisinde düzenlenen 10. Geleneksel Eko Gün etkinlikleri çerçevesinde muhteşem bir güne ev sahipliği yaptı. Kıbrıs kültürünü tanıtmak ve yaşatmak amacıyla düzenlenen etkinliğe ilgi yoğun oldu.

Eko turizmde pilot bölge olan Büyükkonuk’ta, 10. Geleneksel Eko Gün etkinlikleri düzenlendi. Büyükkonuk Belediyesi tarafından, Kıbrıs Türk kültürünü tanıtmak ve yaşatmak amacıyla düzenlenen etkinliğe Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Başbakan İrsen Küçük, İçişleri Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Maliye Bakanı Ersin Tatar, Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel, CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı ve bazı milletvekilleri katıldı. Açılış töreninde AKP Kahramanmaraş Milletvekili Sıtkı Güvenç de konuk olarak yer aldı. Gün boyu süren etkinlikte, kurulan stantlarda Kıbrıs Türk kültürüne ait yiyecek ve içecekler satıldı, el sanatları yansıtıldı, sergiler açıldı. Bölge okulları gösteriler sundu. Halk dansları gösterileri yapıldı.

“Bu kez Off The Record müzik”
Etkinlikte, açılış konuşmalarının ardından bir de sürpriz yaşandı. Haber peşinde koşan basın mensupları bu kez konser için sahne aldı
Kendilerine “Off The Record” adı veren Nazım Beratlı, Hüseyin Yalyalı, Rasıh Reşat, Burhan Canbaz, İrfan Batu, Nazmi Pınar ve İpek Pınar’dan oluşan gazeteciler, 10 günlük bir çalışmanın sonucunda sahne alarak canlı performans sergilediler.

Eko gün geleneksel hale geldi
Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Eko Gün etkinliğinin açılış töreninde yaptığı konuşmada, Büyükkonuk’ta eko gün etkinliklerinin geleneksel hale geldiğini belirterek, Belediye Başkanı Sezai Sezen’i kutladı. Cumhurbaşkanı Eroğlu, sadece Türkiye tarafından tanınan KKTC’nin ambargolar altında yaşamaya mahkum bırakıldığını belirterek, bu şartlar altında Cumhurbaşkanı olarak Kıbrıs’ta bir anlaşma olur düşüncesiyle müzakereleri sürdürdüğünü kaydetti. Ve bu konuda bilgiler verdi.

Küçük: Kültürel miras bir kez daha ortada
Başbakan İrsen Küçük de konuşmasında Büyükkonuk’ta geleneksel hale gelen eko gün etkinliğinin ülkenin güzel alışkanlıklarından biri haline geldiğini, etkinlikte Kıbrıs Türk kültürünün tarihine bir pencere açıldığını kaydetti. Eko gün etkinliğinde, Kıbrıs Türk köylüsü ve kadınlarının el becerilerini görmenin de mümkün olduğunu kaydeden Küçük, Kıbrıs’taki Türk varlığının asırlar öncesine dayandığının kültürel mirasla bir kez daha ortaya konulduğunu kaydetti.

“Turizmde güzel gelişmeler var”
Başbakan Küçük, Turizm Bakanı ünal Üstel’in de ifade ettiği şekilde turizmde güzel gelişmeler yaşandığını, geçmiş yıllardaki mevsimlerle karşılaştırıldığında bu yıl yüzde 30 artış olduğunu kaydetti. Hükümetin yürüttüğü programlar çerçevesinde turizmin her yıl artış gösterdiğini ifade eden Küçük, turizmin sadece basit bir programla gerçekleşen bir faaliyet olmadığını, KKTC turizminin engellenmesi için Güney Kıbrıs’ın büyük gayret ve baskıları olduğunu, KKTC’de askeri rejim varmış gibi göstermeye çalıştıklarını söyledi.

“Ülke kalkınıyor”
Başbakan Küçük, ülkenin kalkınmakta olduğunu, bu kalkınmada da turizm ve yüksek öğretimin itici sektörler olduğunu ifade ederek, 2009 yılındaki planlamaları çerçevesinde bu sektörlerin gelişimini sürdürdüklerini söyledi.

Küçük, ülke ekonomisinin kalkınmasının sürdürülebilir olması ve halkın refah düzeyinin daha da artırabilmesi için bu iki sektör dışındaki sektörlerin de desteklenmesi gerektiğini söyledi. Küçük, “Top yekun kalkınma tüm sektörlerin harekete geçmesiyle olur” dedi.

Diş yatırımın önemi
Ülke kalkınmasında dış yatırımın önemine vurgu yapan Küçük, “Büyük yatırımların yapılmasında dış yatırımcılara ülkemizde imkanlar tanımamız gerektiği inancı içerisindeyiz” dedi. Ercan Havalimanı projesinin yerli yatırımcıların da katılımıyla dış yatırımcılara açık bir proje olduğunu vurgulayan Küçük, projeye dış yatırımcıları da beklediklerini söyledi.

Üstel: Yurt dışında tanıtım için bütük çaba sarfettik
Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel de, eko turizmi ülkenin değişik bölgelerine yayma çalışmaları yaptıklarını, bunun sonucunda Lefke bölgesindeki Bağlıköy’ü de eko turizme kazandırdıklarını kaydetti. Yurt dışı fuarlarda KKTC’yi tanıtmak için büyük çaba sarfettiklerini söyleyen Bakan Üstel, değişik yöntemlerle kum ve güneşi pazarlarken kültürü de ön plana çıkardıklarını kaydetti.

2013 turizmde daha iyi olacak
Üstel, turizmi 12 aya yaymayı hedeflediklerini, bunun gerçekleşmesi halinde KKTC turizminin iyi bir noktaya geleceğini belirtti.
Üstel, geçen yıl yabancı turist sayısında yüzde 44 artış sağlanırken, turizmde ölü sezon olarak nitelendirilen bu yılın ilk 4 ayında yabancı turist sayısında geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 33 artış sağlandığını belirtti. Turist sayısındaki artışların etkin tanıtımla gerçekleştiğini söyleyen Üstel, 2013 yılının turizmde 2012 yılından daha iyi olacağını kaydetti.

Sezen: Kültürü yaşatmada kararlıyız
Büyükkonuk Belediye Başkanı Sezai Sezen de, içeriği dolu bir etkinlik düzenlediklerini kaydederek, “Misyonumuzu gereği gibi yerine getirmeye çalışıyoruz” dedi. Sezen, Kıbrıs Türk toplumunun değerlerini, geleneklerini ve kültürünü yaşatma adına çaba sarfettiklerini, kültürü yaşatmada kararlı olduklarını söyledi. Sezen, kültürün sürdürülebilir olması için etkinliklere çocukları da dahil ettiklerinin altını çizdi.

 

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2012, 17:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER