Antik Liman için bakanlık kolları sıvadı

Eski Liman Binası restore edilecek

Antik Liman  için bakanlık kolları sıvadı

*** Turizm Çevre ve Kültür Bakanlığı, uzun yıllardır büyük sıkıntılar yaşanna Girne Antik Limanı’nın korunup, geliştirilmesi amacıyla çalışmalar başlattı.  İlk etapta yıkılmak üzere olan  iskele tamir edildi.

Turizm Çevre ve Kültür Bakanlığı, Girne Antik Limanı’nın korunup, geliştirilmesi amacıyla çalışmalar başlattı. İlk etapta eski gümrük binasının restore edip, limanda kontrol ve denetim yapacak idari bir mekanizma oluşturacağını açıklayan bakanlık, turizm tanıtma ofisiyle rıhtım iskelelerini yenilemeyi ve mendireği ışıklandırıp, dokuya uygun oturma grupları yerleştirmeyi planladığını açıkladı. Açıklamaların ardından geçtiğimiz ay içerisinde bakımsızlıktan çöken iskelenin tamirine başlandı. Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel, Girne Antik Limanı’ndaki esnaf ve ilgili sivil toplum örgütleriyle bir araya gelerek, Girne Antik Limanı’ın korunup geliştirilmesi amacıyla yapılacak çalışmalarla ilgili basın toplantısı düzenledi. Üstel, Bakanlar Kurulu kararıyla bu yılın başında bakanlığın uhdesine verilen Girne Antik Limanı’nda başlattıları yeni düzenlemeler hakkında bilgi verdi.

Liman bakanlığın gündeminde

Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel yaptığı açıklamada, Girne Antik Limanı’nın uzun süreden beri bakanlığın gündeminde bulunduğunu belirtti. Üstel, yetki karmaşasından dolayı gereken önem ve değer verilmeyerek, sahipsiz kalan Girne Antik Limanı’nın artık Bakanlar Kurulu kararıyla koruma altına alınıp, bakanlığın uhdesine geçtiğini söyledi.

Eski Liman Binası restore edilecek

Akdeniz’in ve adanın en güzel limanı konumunda olan Girne Antik Limanı’nın korunması için esnaf ve sivil toplum örgütleriyle birlikte harekete geçtiklerini kaydeden Üstel, “Bu tarihi içerik artık koruma altında. Esnaf ve ilgili sivil toplum örgütleriyle birlikte kimseyi rencide etmeden güzel bir düzenleme meydana getirmek için kolları sıvıyoruz” dedi. Üstel, işe eski gümrük binasını restorasyonuyla başlayacaklarını, ardından da bu binada idari bir mekanizma oluşturacaklarını söyledi. Ceza kesme yetkisine sahip olacak bu birimin gece 12.00’ye kadar görev yapacağını kaydeden Üstel, limanın böylece kontrol ve denetim altında olacağını belirtti. Limana son şekli, hazırlayacakları tüzükle vereceklerini ifade eden Üstel, şöyle devam etti: “Antik limanı çağdaş bir konuma getirmeyi çok istiyoruz. Maliyet yüksek olmasına rağmen yaptığımız fizibilite çalışmaları çerçevesinde, ilk etapta gümrük binasının restorasyonunu yapacağız. Turizm tanıtma ofisi, rıhtım iskeleleri ve elektrik kabloları yenilenecek. Akıllı sayaçlar takacağız. Mendireği de ışıklandırıp, dokuya uygun oturma grupları yerleştireceğiz”

Adımlar atıldı

Yapılan açıklamaların ardından, Girne Yat Limanı’nda bakımsızlıktan bir kısmı tamamen çöken, bir kısmı ise her an çökme tehlikesiyle karşı karşıya olan tahta iskelelerin tamir edilmesine başlandı. Yıkılmak üzere olan iskelelerin elden geçirilmesi hem bölge esnafını, hem gemi sahiplerini sevindirdi.

Eski Girne Limanı ve Çevresini Koruma Derneği Başkanı İsmail Halil Sabbar, tahta iskelelerin tamir edilmesini sağlayan Turizm Çevre ve Kültür Bakanlığı’na teşekkür etti. Deniz Turizmi İşletmecileri Birliği Başkanı Faik Gencer de, limanda olumlu adımların atıldığını belirtti. Gencer, çalışmaların daha hızlı ve organize bir şekilde olmasını arzu ettiklerini kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2012, 10:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER