2011'de rekorlar kırıldı

“2012 çok daha iyi geçecek”

2011'de rekorlar kırıldı

.Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel, 2011 yılı faaliyetleri ve
sektöre yansımaları ile 2012 yılı hedeflerini
anlattı. 2011 yılının turizmde 1974 yılından beri tüm rekorların kırıldığı yıl olduğunu söyledi. 2012'den umutlu konuştu.

 

Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel, 2011 yılının turizmde 1974 yılından beri tüm rekorların kırıldığı yıl olduğuna işaret ederek bunu doğru yolda ilerlediklerinin göstergesi olarak değerlendirdi. Üstel, 2012 yılının , 2011’den çok daha iyi geçeceğini de vurguladı.  Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel, Lefkoşa Merit Otel’de düzenlediği basın toplantısında, Bakanlığının 2011 yılı faaliyetleri ve sektöre yansımaları ile 2012 yılı hedeflerini anlattı. Bakanlık Müsteşarı Şahap Aşıkoğlu ve bakanlık yetkililerinin de hazır bulunduğu yemekli basın toplantısında Üstel, hedeflere ulaşmak için hazırlanan programlarını da basınla paylaştı ve soruları yanıtladı.

Turizm Stratejik Plan

Üstel, 2011 yılının, gerek konaklayan kişi sayısı, gerek doluluk oranları ve çarter uçuşlar açısından 1974 yılından beri tüm rekorların kırıldığı yıl olduğuna işaret ederek bunu doğru yolda ilerlediklerinin göstergesi olarak değerlendirdi. Üstel, 2011’in ilk 11 ayında konaklayan kişi sayısının 550 bin; geceleme sayısının 2 milyon 150 bin olduğunu, ve son bir yılda 12 ülkeden 300 çarter seferi yapıldığını kaydetti.  Bakan Üstel, Turizm Çevre ve Kültür Bakanlığı’nın “2010-2013 turizm stratejik plan” çalışmaları kapsamında, makro düzeyde sürdürülebilir bir altyapı oluşabilmesi için koymuş olduğu hedefleri ise şöyle sıraladı:  “Turist sayısının kademeli olarak 1,000,000’a yükseltilmesi; Farklı pazarlardan pay alınması; Ortalama kalış sürelerinin artırılması; Doluluk oranlarının artırılması; Kış aylarındaki doluluk oranlarının artırılması.”

“2012 çok daha iyi geçecek

Bakan Üstel, izolasyonlar altında yürütülen ve her platformda Rum tarafının engellerine takılarak yürütülen bu çalışmalarda, tur operatörleri ve Türkiye yetkililerin çabalarıyla birçok engelin aşıldığına işaret ederek bundan sonra da bu girişimlerle engellerin aşılacağına inanç belirti. “2012, 2011’den çok daha iyi geçecek” diyen Üstel, 2012’de çarter uçuşlarının sayısını 300’den 400’e çıkarmayı ve turizm fon gelirlerinde de %30 artış hedeflediklerini vurguladı. Bakan Üstel, bir soruya karşılık öngörülen bu %30’luk artışın 2012 bütçesinde bulunmadığını ancak hükümetle konuştuklarını ve Turizm Fonu’nu besleyen kaynakları artırmayı hedeflediklerini kaydetti.

KKTCyi tanıtım projesi

Bakan Üstel, 2011 yılında, Bakanlığın hazırladığı Proje kapsamında ülke tanıtımının Türkiye ve İngiltere’de etkin şekilde yapıldığını kaydetti.  Türkiye’de bir ajansla imzalanan protokol çerçevesinde ülke tanıtımının televizyonda, dergilerde, gazetelerde, internette, PR çalışmaları ve outdoor olarak yapıldığını anlatan Üstel, bir başka ajansla imzalanan protokolle ise Türkiye’de 2011 Kuzey Kıbrıs Yılı olarak ilan edildiğini ve bu proje kapsamında İstanbul, İzmir, Ankara ve Gaziantep’te KKTC’yi tanıtım günleri düzenlendiğini anımsattı. Bakan Ünsal Üstel, İngiltere’de de bir reklam ajansı ile protokol imzalanarak Şubat – Mayıs aylarında ve rezervasyonlarını geç yapan tüketicileri hedefleyip onları yönlendirmek amacı ile Temmuz - Ağustos aylarında Londra, Birmingham ve Manchester’de çeşitli reklam kampanyaları yapıldığını hatırlattı.

Turizm Master Plan yürürlükte

Turizm Master Plan’ın 10 Kasım’da Cumhuriyet Meclisi’nden geçtiği ve 24 Kasım tarihli resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdiğini belirten Üstel, Girne’de bulunan OTEM’in yenilenme çalışmalarının ise ihale yöntemi ile yapılma aşamasında olduğunu kaydetti. Üstel, 2012 yılında dış cephe ve iç aksanların yenilenmesine yönelik ihalenin gerçekleştirileceğini ve inşaat işlerinin tamamlanmasının ardından da ara eleman yetiştirilmesine yönelik kurslar düzenleneceğini açıkladı.

Çevre Yasası yolda

Çevre Yasası’nın Cumhurbaşkanlığı’ndan Komiteye bazı maddelerin düzeltilmesi için geri gönderildiğini anımsatan Üstel, ilgili maddeler düzeltildikten sonra tekrar Meclise gönderilecek olan yasayı gelecek yılın başında geçirmeyi hedeflendiklerini kaydetti. İlgili kesimler ve örgütlerle işbirliği içinde uygulanacak yasanın yaptırım gücü olacağını ifade eden Üstel, bu yasanın iyi bir çevre yasası olacağına inandığı söyledi.

Ülkeye gelen turistler ağaç dikecek

Üstel, plajların uluslararası standarda ulaşabilmeleri için çalışmalar yapıldığını belirterek Türkiye Çevre Eğitim Vakfı ile istişare içinde çalışmaların devam ettiğini ifade etti. Bakan Üstel, Bakanlığın Sosyal Sorumluluk Projesi kapsamında ülkede ormanlaştırmaya katkı yapmak amacıyla ağaçlandırma adı altında bir proje geliştirdiğini, Orman Dairesi ile işbirliği içinde gerçekleştirilecek bu projede, tur operatörleri aracılığı ile ülkeye gelen turist için Orman Dairesinin göstereceği alanlara bir ağaç dikileceğini ve ilgili ağacın bir sertifikasının da turiste verileceğini kaydetti. Arzu eden turistlerin, sertifikalarında konumları belirtilen ve kendileri adına ekilen ağacı ziyaret edebileceklerini belirten Bakan, Kantara-Yedikonuk bölgesine ilk etapta 20 bin ağaç dikileceğini, projenin sonunda ise 50 bin ağaç dikilmiş olacağını açıkladı.

Kumarcılar Hanı restore edilecek

Lefkoşa Surlariçi’nde yıllardır atıl durumda bulunan ve bir Osmanlı eseri olan Kumarcılar Hanı’nın turizme kazandırılması amacıyla Bakanlığın uhdesine açılan ihalenin sonuçlandığını ve restorasyon işlerinin yapımına ileriki günlerde başlanacağını açıklayan Üstel, bu arada, Prestij Yayını kapsamında, tüm tarihi eselerin tek kitapta toplanması için proje yapıldığını ve tarihi eserlere ait fotoğraf ve bilgiden oluşan albümün grafik tasarımının hazırlandığını kaydetti.

Karpaz'a Eko-pazar projesi

Bakan Üstel, Dipkarpaz’da pansiyonların yoğun olduğu bölgede eko-pazar alanı, kaldırım, çevre aydınlatma, cephe iyileştirme, peyzaj ve sokak mobilya elemanlarının konuşlandırılması ile ilgili çalışmaların da son aşamada olduğunu belirtti.

Web sayfası Ocak sonu hizmette

Bakan Üstel, bakanlığın yeniden yapılandırılmasına yönelik çalışmalarıyla ilgili bilgiler de vererek dört farklı dildeki yeni web sayfasının da (www.simplynorthcyprus.com) ocak sonu itibarıyla hizmette olacağını kaydetti.

Charter seferler

Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel, Çarter Seferleri ile ilgili operasyonlara yönelik teşviklendirme esasları çerçevesinde, İngiltere, Fransa, Avusturya, Belçika, Hollanda, İtalya, Polonya, İran,Almanya, Slovenya, Azerbaycan ve Çek Cumhuriyeti pazarlarından çarter seferler başlatıldığını belirterek bu destinasyonlara ek olarak İskandinav ülkelerinde ( İsveç, Norveç, Finlandiya, Danimarka, İzlanda ) de tanıtım faaliyetlerine başlandığını söyledi.

Santrallerdeki hava kirliliği

Bakan Üstel, Teknecik ve Kalecik Elektrik Santrallarından kaynaklanan hava kirliliğine çözüm bulmak için çalışmalar yapıldığını belirterek Teknecik santralında olduğu gibi Kalecik Santralının da baca gazının sürekli ölçülmesi için çalışmalar başlatıldığını kaydetti. Teknecik Santraline filtre takılmasına yönelik girişimleri olup olmadığına yönelik bir soruya yanıtında ise Üstel, bu santraldeki kirliliğin büyük bir sorun olduğuna işaret ederek bu sorunu aşmak için ya filtre takılması ya da kullanılan yakıtın iyileştirilmesi üzerinde durulduğunu söyledi.

Yürüyüş yolları

Üstel, yürüyüş yolu ağının yaklaşık 600 km olarak tamamlandığı ve bilgi tabelalarının yürüyüş yollarının 60 noktasına yerleştirildiğini anlatırken Devlet Planlama Örgütü ile ortak olarak yürütülen çıkış yapan Yolcu Anketi’nin de Temmuz ayından bu yana devam ettiğini ve şu ana kadar 20 bin civarında anket yapıldığını, en geç Mart 2012’ye kadar analizleri yapılıp kamuoyu ile paylaşılacağını kaydetti.

 

 

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 2012, 14:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER