Londra, '2012 Yaz Olimpiyatları'na hazır

2012 Olimpiyat Oyunları, 27 Temmuz’da 80 bin kişilik Olimpiyat Stadı’ndaki açılış töreniyle başlayacak ve 12 Ağustos’ta sona erecek.

Londra, '2012 Yaz Olimpiyatları'na hazır

* Londra’da bu yaz düzenlenecek olimpiyat oyunları için geri sayım başladı. Londra 2012 Olimiyatları, açılış töreninden iki gün önce Cardiff'te kadın futbol karşılaşmaları ile başlayacak. İngiltere'nin dört bir yanındaki futbol sahaları, olimpiyat oyunlarının kullanımına açılacak.


 

 

Daha önce 1908 ve 1948 yıllarında yaz olimpiyatlarına ev sahipliği yapan Londra, 27 Temmuz 2012’deki açılış töreniyle başlayacak oyunların hazırlıklarını büyük ölçüde tamamladı.

Londra'da 27 Temmuz -12 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek 2012 Olimpiyat Oyunları'nda meşalenin İngiltere ve İrlanda güzergahı belirlendi. Organizasyon komitesi, yaklaşık 12,875 kilometrelik güzergahta meşaleyi taşıyacak 8 bin kişinin çoğunun isimlerini de kesinleştirdi.

Olimpiyat ateşi, İngiltere'ye 18 Mayıs'ta ulaşacak. Meşale Olimpiyat Stadı'na 70 gün sürecek yolcuğunda 1018 ayrı noktadan geçecek.

Meşaleyi taşıyacak adaylar 2011'de olimpiyat organizasyon komitesi ve sponsorların birlikte yürüttüğü bir programla tespit edilmişti.

Meşaleyi taşıyacakların, başarı öyküleri olan ve yaşadığı bölgeye katkıda bulunan kişiler arasından seçildiği belirtiliyor.

8000 kişiden 7300'ü aday gösterilen bu kişilerden 700'ü de atletler ve ünlülerden oluşuyor.

Öte yandan, kendine özgü yapısıyla Olimpiyat Stadyumu, Londra'nın Stratford semtindeki Olimpiyat Köyü'nün güney girişinde yer alıyor.

Iraklı mimar Zaha Hadid tarafından çizilen Aquatics Centre'ın kanatlarına yerleştirilen geçici oturaklar 2012 sonrasında kaldırılacak. Merkez, yüzme ve dalma şampiyonalarına ev sahipliği yapacak

Birçok Olimpiyat karşılaşması da Olimpiyat Köyü'nün dışında Londra'nın çeşitli yerlerinde yapılacak. Bu merkezlerden biri de yüzme maratonu ve triatlonların yapılacağı Hyde Park olacak.

Binicilik yarışlarının merkezi, başlangıç meridyeni kabul edilen Greenwich'te park yeri olacak. Atıcılık yarışmaları, askeri anlamda uzun bir tarihe sahip olan Woolwich limanında yapılacak

Dünyaca ünlü tenis turnuvalarına ev sahipliği yapan Wimbledon, tenis olimpiyatlarının da yapılacağı yer olacak.

Wembley Stadyum'u, Wembley Arena, North Greenwich Arena ve Earls Court sırasıyla futbol, badminton, ritmik jimlastik, boks, eskrim, judo, masa tenisi, tekvando, halter, güreş ve baskebol karşılaşmalarına ev sahipliği yapacaklar.

Tasarım şirketi Barber Osgerby, olimpiyatlara üçüncü kez evsahipliği edecek olan Londra için üç yüzü olan, prizmayı andıran bir meşale hazırladı. Alüminyum alaşımlı tabakalardan oluşan altın rengi meşalenin üzerindeki 8000 delik, meşaleyi taşıyacak 8000 kişiyi simgeliyor. 80 cm uzunluğundaki meşale, benzerlerinin en uzunlarından ama aynı zamanda en hafiflerinden biriydi. Propan yanma mekanizması da dahil, toplam ağırlığı 800-850 gram olan meşalenin ölçüleri, genç sporcuların da meşaleyi zorlanmadan taşımasını sağlayacak.

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2012, 19:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER