banner29
26 Eylül 2017 Salı

Alkol ve madde bağımlısı mısınız?

YENİ HÜKÜMET CUMHURBAŞKANI’NCA ONAYLANDI…

ÖZGÜRGÜN İLK KEZ BAŞBAKANLIK KOLTUĞUNDA

16 Nisan 2016 Cumartesi 11:35
    YENİ HÜKÜMET CUMHURBAŞKANI’NCA ONAYLANDI…

Ulusal Birlik Partisi (UBP) ile Demokrat Parti (DP), bugün Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya sundukları ve Kıbrıslı Türklerin 1974’ten bu yana 39’uncu hükümeti olan kabineyle KKTC siyasi tarihinde 3. kez koalisyon ortaklığı yapmış oluyor.

UBP Genel Başkanı, Lefkoşa Milletvekili, 51 yaşındaki Hüseyin Özgürgün de Başbakanlık koltuğuna ilk kez oturacak.

KKTC Anayasası’na göre, dün iki parti arasında imzalanan protokolle resmileşen ve Cumhurbaşkanı’nca bugün atanan Bakanlar Kurulu’nun listesi, Cumhuriyet Meclisi’ne sunulacak.

Meclis, bu amaçla bugün saat 13.30’da toplanacak.

Yeni Bakanlar Kurulu’nun programı ise bugünden başlayarak en geç bir hafta içinde, Başbakan veya bir bakan tarafından, Cumhuriyet Meclisi’nde okunacak.

Hükümet programının Cumhuriyet Meclisi’nde okunmasından sonra güvenoyuna başvurulacak.  Güvenoyu için görüşmeler programın okunmasından iki tam gün geçtikten sonra başlayacak ve görüşmelerin bitiminden bir tam gün geçtikten sonra oylama yapılacak.

Güvenoyu alan Bakanlar Kurulu’na karşı, güven oylamasından sonra üç ay geçmedikçe güvensizlik önergesi verilemeyecek.

KKTC Anayasası’na göre Başbakan’a karşı güvensizlik önergesi, en az dokuz milletvekili tarafından verilebiliyor.  Bir güvensizlik önergesinin reddedilmesi tarihinden üç ay geçmedikçe güvensizlik önergesi verilemiyor.

Yeni hükümetin 50 sandalyeli Meclis’te 23 milletvekili bulunduğu için güvenoyunu bağımsızların da desteğiyle alması bekleniyor.

2013 ERKEN GENEL SEÇİM SONRASINDAKİ SÜREÇ

KKTC’de Temmuz 2013 erken genel seçiminin ardından CTP Lefkoşa Milletvekili Özkan Yorgancıoğlu başkanlığında kurulan CTP-DP Koalisyon Hükümeti 31 Ağustos 2013-15 Temmuz 2015 arasında görev yapmış; ardından 15 Temmuz 2105'te CTP Girne Milletvekili Ömer Kalyoncu'nun başbakanlığındaki CTP-UBP hükümeti göreve gelmişti.

19 Ekim 2015'te CTP kanadından bazı bakanların değişmesiyle görevine devam eden 5 CTP, 5 de UBP’li bakanın oluşturduğu hükümet, UBP Parti Meclisi’nin 2 Nisan’da hükümetten çekilme kararı ve UBP’li bakanların 4 Nisan’da istifalarını Başbakan Kalyoncu’ya sunmalarının ardından Kalyoncu da 5 Nisan’da hükümetin istifasını Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya sunmuştu.

Cumhurbaşkanı Akıncı, yeni hükümeti kurma görevini 8 Nisan’da UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün’e vermişti.

Anayasa uyarınca hükümeti kurmak için 15 günlük süresi bulunan Özgürgün, DP UG ile yapılan görüşmelerde uzlaşıya varıldığını ve bağımsızların da desteğiyle bir koalisyon kurulacağını duyurmuştu.

Cumhuriyet Meclisi'nde halen CTP 20, UBP 18, DP 5, TDP 3 milletvekiliyle temsil edilirken 3'ü DP'den 1'i de CTP'den istifa eden 4 de bağımsız milletvekili bulunuyor.

1974’TEN BUGÜNE HÜKÜMETLER

UBP ve DP’nin 3’üncü kez ortaklık yaptığı yeni hükümet, Kıbrıs Türk siyasi tarihinin 1974’ten bu yana 39’unu hükümeti; Hüseyin Özgürgün ise KKTC’de Başbakanlık sıfatı kazanan 12. isim oldu.

Bugüne kadar Başbakanlık yapmış isimler şunlar:

“Osman Örek, Mustafa Çağatay, Nejat Konuk, Hakkı Atun, Mehmet Ali Talat, Ferdi Sabit Soyer, Derviş Eroğlu, İrsen Küçük, Sibel Siber, Özkan Yorgancıoğlu, Ömer Kalyoncu.”

TAK muhabirinin Cumhuriyet Meclisi ve Başbakanlık internet sitelerinden derlediği bilgilere göre, Kıbrıs Türk halkının siyasi tarihinde bakanlar kurulu olarak yönetimlerin başladığı 8 Ekim 1974’ten bugüne hükümetler ve tarihleri şöyle:

 

Otonom Kıbrıs Türk Yönetimi Bakanlar Kurulu- Devlet Başkanı Rauf Raif Denktaş (8 Ekim 1974-13 Şubat 1975)

Kıbrıs Türk Federe Devleti Bakanlar Kurulu - Devlet Başkanı Rauf Raif Denktaş (13 Şubat 1975- 5 Temmuz 1976)

1. Konuk Hükümeti (5 Temmuz 1976-7 Temmuz 1977)

1. Konuk Hükümeti Değişikliği (7 Temmuz 1977-21 Nisan 1978)

Örek Hükümeti (21 Nisan 1978-12 Aralık 1978)

1.Çağatay Hükümeti (12.12.1978-04.08.1981

2. Çağatay Hükümeti (4 Ağustos 1981-15 Mart 1982)

3. Çağatay Hükümeti (15 Mart 1982-13 Aralık 1983)

2. Konuk Hükümeti (13 Aralık 1983-19 Temmuz 1985)

1. Eroğlu Hükümeti (19 Temmuz 1985-2 Eylül 1986)

2. Eroğlu Hükümeti (2 Eylül 1986-23 Mayıs 1988)

3. Eroğlu Hükümeti (23 Mayıs 1988-11 Mayıs 1989)

3. Eroğlu Hükümeti Değişikliği (11 Mayıs 1989-20 Haziran 1990)

4. Eroğlu Hükümeti (20 Haziran 1990-24 Mart 1992)

4. Eroğlu Hükümeti Değişikliği(24 Mart 1992-1 Ocak 1994)

1. Atun Hükümeti (1 Ocak 1994-18 Ocak 1995)

1. Atun Hükümeti Değişikliği (18. Ocak 1995-22 Mayıs 1995)

2. Atun Hükümeti (22 Mayıs 1995-11 Aralık 1995)

3. Atun Hükümeti (11 Aralık 1995-16 Ağustos 1996)

5. Eroğlu Hükümeti (16 Ağustos 1996-16 Eylül 1998)

5. Eroğlu Hükümeti Değişikliği (16 Eylül1998-30 Aralık 1998)

6. Eroğlu Hükümeti (30 Aralık 1998-8 Haziran 2001)

7. Eroğlu Hükümeti (08 Haziran2001-13 Ocak 2004)

Talat Hükümeti (13 Ocak 2004-9 Ağustos 2004)

Talat hükümeti (9 Ağustos 2004-8 Mart 2005)

Talat hükümeti (8 Mart 2005-26 Nisan 2005)

I. Soyer Hükümeti (26 Nisan 2005 – 25 Eylül 2006 )

II. Soyer Hükümeti (25 Eylül 2006- 4 Nisan 2007)

II. Soyer Hükümeti Değişikliği (4 Haziran 2007- 2 Mart 2008)

8.Eroğlu Hükümeti (4 Mayıs 2009-17 Mayıs 2010)

I.Küçük Hükümeti (17 Mayıs 2010-6 Nisan 2011)

I.Küçük Hükümeti Değişikliği (6 Nisan 2011- 10 Eylül 2012)

I.Küçük Hükümeti Değişikliği (10 Eylül 2012 – 18 Eylül 2012)

I.Küçük Hükümeti Değişikliği (18 Eylül2012 – 13 Haziran 2013)

Dr.Sibel Siber Hükümeti (13 Haziran 2013-31 Ağustos 2013)

Özkan Yorgancıoğlu (31 Ağustos 2013-9 Ekim 2014 )

Özkan Yorgancıoğlu Hükümeti Değişiklik (9 Ekim 2014-15 Temmuz 2015)

I.Ömer Kalyoncu Hükümeti (15 Temmuz 2015-19 Ekim 2015 )

Kalyoncu Hükümeti Değişikliği (19 Ekim 2015- 5 Nisan 2016)

ÖZGÜRGÜN KİMDİR?

Başbakanlık görevi bugün resmen başlayan UBP Lefkoşa Milletvekili Hüseyin Özgürgün, 1965 yılında Lefkoşa’da doğdu. 1988 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun oldu. Cambridge Üniversitesi Clare College’de İngiliz Dili ve Yönetim Bilimi eğitimi gördü. Voleybol Basketbol, Masa tenisi, Atletizm ve Futbol Milli Takımlarında oyuncu, bunun yanısıra spor alanında yönetici olarak çeşitli kademelerde hizmet verdi. Bir süre özel sektörde yönetici olarak çalıştı.

6 Aralık 1998, 14 Aralık 2003 Genel Seçimlerinde ve 20 Şubat 2005 Erken Genel Seçimlerinde Lefkoşa Milletvekili seçildi. Ulusal Birlik Partisi Grup Başkan Vekili ve Genel Sekreter Yardımcılığı görevi yaptı. 27 Aralık 2005’te UBP Genel Sekreterliği görevine getirildi.

Ocak 2005’de Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi üyeliğine, Kıbrıs Türk Temsilcisi olarak seçildi. Burada Avrupa Demokrat Grubu (EDG) ve Siyasi İşler Komitesi üyesi olarak da görev yaptı.

11 Şubat 2006 tarihinde yapılan UBP Olağanüstü Kurultayında UBP Genel Başkanı olarak seçildi ve 16 Aralık 2006 tarihine kadar bu görevi yürüttü.

19 Nisan 2009 Erken Genel Seçimlerinde Ulusal Birlik Partisi’nden Lefkoşa Milletvekili seçildi. 4 Mayıs 2009 tarihinde kurulan Eroğlu Hükümetinde Dışişleri Bakanı olarak görev aldı. 27 Mayıs 2010 tarihinde kurulan İrsen Küçük hükümetinde de bu görevi yürüttü.

28 Temmuz 2013 Erken Genel Seçimlerinde Ulusal Birlik Partisi’nden Lefkoşa Milletvekili seçildi. 31 Ağustos 2013 tarihinde yapılan UBP Kurultayında Genel Başkan seçildi.

 

 

    Yorumlar

banner30
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
banner32
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV