Türkiye Kültür ve Turizm Bakanı Günay, Suat Günsel ile görüştü

TC Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay YDÜ Kurucu Rektörü Dr. Suat Günsel’i makamında kabul etti

Türkiye Kültür ve Turizm Bakanı Günay, Suat Günsel ile görüştü

 

TC Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat İ. Günsel’i, makamında  kabul ederek, imzalanan protokol ile ilgili bilgi aldı. TC Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, inovasyon sisteminin önemli bir alt yapı olduğunu belirtirken, başarıdan dolayı Kurucu Rektör Dr. Suat İ. Günsel’i kutladı. KKTC ile gerçekleştirilen iş birliğinin ender bir örnek olduğunu dile getiren Bakan Günay, bunun özgüveni pekiştirdiğini kaydetti.

 

Günay: İmzalanan Protokol Çok Daha Güzel Antlaşmalar için Bir Başlangıç

Günay, Güney Kıbrıs’ın haketmediği bir başkanlığı elde etmesinin yanında, KKTC’nin YDÜ gibi üniversiteleri ile kendini göstermesinin önemine değinirken, güç koşullar altında neler yapılabileceğini kanıtlanmış olduğunu vurguladı. KKTC’nin tüm haksızlığa rağmen verdiği mücadele karşısında uluslararası kabul görüleceğine inandığını belirten Bakan Günay, imzalanan protokolün çok daha güzel antlaşmalar için bir başlangıç olduğunu ifade etti.

Günsel: Başarılardaki en büyük etki sevgidir

Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat İ. Günsel ise kabulde yaptığı konuşmada, başarılardaki en büyük etkinin sevgi olduğunun altını çizdi ve çeyrek asırlık olan Yakın Doğu Üniversitesi’nin 14 Türk Dili konuşan ülkenin merkez kütüphaneleri olduklarını dile getirdi. Dr. Günsel, imzalanan protokolle Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı bin 118 kütüphanenin İnovasyon Sistemi’ne taşınacağını kaydederek, bu sistemle, Amerika’da yapılan kanser araştırmalarına, Asrın Deneyi Projesi’ne katkı koyulduğunu vurguladı.

Günsel: TC-KKTC bütünlüğü açısından atılmış önemli bir adım

TC Kültür ve Turizm Bakanlığı ile protokol imzalamalarının kendileri ve Kıbrıs Türk halkı için çok önemli olduğunun altını çizen Dr. Günsel, bunun TC-KKTC bütünlüğü açısından atılmış önemli bir adım olduğunu ifade etti. Dr. Günsel, Türkiye’nin son 10 yılda eğitime, kültüre ve sağlığa verdiği değer nedeniyle büyük gelişmeler sağladığını belirtirken bu çalışmalar ve başarılar nedeniyle dünya, Türkiye’ye başka gözle bakmaya başladığını sözlerine ekledi. Konuşmaların ardından YDÜ Kurucu Rektörü Dr. Suat İ. Günsel TC Kültür ve Turizm Bakanı ertuğrul Günay’a Lefkoşa Sarayönü tablosunu taktim etti. Daha sonra ise TC Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, YDÜ Kurucu Rektörü Dr. Suat İ. Günsel’e Yunus Emre kitaplarını taktim etti ve ardından görüşme basına kapalı olarak devam etti.

 

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2012, 00:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER