Sağlık Turizm’inde Kuzey Kıbrıs’ın parlayan yıldızı…

Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi

Sağlık Turizm’inde Kuzey Kıbrıs’ın parlayan yıldızı…

ABD ve Avrupa gibi sağlık maliyetlerinin yüksek olduğu ülkelerde ameliyat olmak istemeyen kişiler Kuzey Kıbrıs’a gelerek üçte bir fiyatına ameliyat oluyor ve tatillerini de yaptıktan sonra ülkelerine dönüyorlar. Bugün ABD ve Avrupa’da onbinlerce dolara mal olacak bir ameliyat ya da tedavi Kuzey Kıbrıs’da neredeyse üçte bir fiyatına gerçekleşiyor. Ayrıca tedavi veya ameliyat için Kuzey Kıbrıs’a gelenlerin tatilleri de bedavaya geliyor.

 

Kuzey Kıbrıs düşük fiyatları ve yüksek standartta sunduğu sağlık hizmetleriyle ön plana çıkıyor…

Kuzey Kıbrıs’da tedaviler, konusunun otoritesi doktorlar tarafından, en ileri teknoloji, güncel bilgi ve yüksek konfor birleştirilerek yapılıyor…

 

Ahmet Savaşan, , Kurucu Rektör Dr. Suat Günsel’in olağanüstü dehası ve adada kıtalı gibi yaşama felsefesi doğrultusunda, Kıbrıs’ta yaşayanları dışa bağımlılıktan kurtarmak ve ülke insanına vatanında, ailesinin yanında Avrupa standartlarının üzerinde tedavi olabilme şansı yaratmak amacıyla Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’ni inşa ettirdiğini anlattı.

 

Savaşan, başkent Lefkoşa’da üniversite kampüsü içinde bulunan Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’nin hastalarına en yüksek konforu yaşatabilmek amacıyla, fonksiyon itibarı ile üç, dört ve dokuz katlı üç ana bloktan oluşturulduğunu ve 55,000 metre kare kapalı alana sahip olduğunu söyledi. Ahmet Savaşan, 22’si Suit olmak üzere 209 tek kişilik hasta odasıyla 500 yatak kapasiteli hastanede, 8 ameliyathane, 30 yoğun bakım ile 17 yeni doğan yoğun bakım ünitesi, sağlıkla ilgili bütün testlerin yapılabileceği laboratuarlar, ve tanıda etkin rolü bulunan en gelişmiş görüntüleme cihazlarının olduğu Radyoloji Merkezinin de bulunduğunu anlattı. Savaşan, özellikle kanser vakalarının teşhisi ve tedavisinde çok güçlü Nükleer Tıp ve Radyoterapi Merkezi yanında, çok yüksek kabiliyete sahip Kalp Merkezi’ne de sahip olan hastanenin, tamamen dijitalize 84 adet doktor muayene odası ile poliklinik hizmetlerini de en üst düzeyde sunduğunu belirtti.

 

Turist Hastalara, Uluslararası Hasta Koordinasyon Merkezi Hizmet Veriyor…

Savaşan hasta güvenliği ve hasta haklarının ön planda tutulduğu Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesinin başta Kıbrıs ve Türkiye olmak üzere, İngiltere ile dünyanın çeşitli yerlerinde yaşayan hastaların bütün sağlık ihtiyaçlarına cevap verecek medikal altyapı, kadro ve teknolojik donanıma sahip olduğunu belirtti. Ahmet Savaşan, tedavilerin, konusunun otoritesi doktorlar tarafından, en ileri teknoloji, güncel bilgi ve yüksek konfor birleştirilerek yapıldığı YDÜ Hastanesi’nde, yurt dışından gelen hastalara Uluslararası Hasta Koordinasyon Merkezi kordinatörlerinin hizmet verdiğini anlattı. Savaşan “bu merkez yabancı hastaların Kuzey Kıbrıs’a ulaşımlarını, konaklamalarını, ülke içindeki tur ve transferlerini planlamanın yanında, hastanede kendi dillerinde iletişim kurmalarını da sağlayarak, hastaların sağlıklarına kavuşmasının ardından ülkelerine güvenle dönmelerini de kordine ediyor” diye konuştu.

 

Avrupa ve ABD standartlarının üzerinde en son teknoloji, 36 bölüm, 70’i profesör 130’un üzerinde doktor, 550 sağlık çalışanı…

 

Savaşan, hastanenin 36 bölümünün tümünün de Avrupa ve ABD standartlarının üzerinde en son teknolojiyle donatıldığını vurgulayarak, Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’nde konusunda uzman 130’dan çok hekim ile birlikte 550 sağlık çalışanının hastalara en iyi hizmeti verebilmek için olağanüstü gayret gösterdiğini söyledi.

 

Kuzey Kıbrıs Medikal Turizm’de, Plastik Cerrahi, Diş, Göz, Kardiyoloji, Kalp Damar Cerrahisi, Onkoloji, Ortopedi, Beyin ve Sinir Cerrahisi, Kadın Doğum ve Hemodiyaliz hizmetlerinde ön plana çıkıyor.

 

Ahmet Savaşan, Kuzey Kıbrıs’ın Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi ile Medikal Turizm’de, Plastik Cerrahi, Diş, Göz, Ortopedi, Beyin ve Sinir Cerrahisi, Kadın Doğum yanında Hemodiyaliz hizmetlerinde ön plana çıktığını vurguladı. Savaşan ayrıca “dünyadaki en yeni uygulamaları kullanan, branşlarının otoritesi sekizi profesör, oniki kişilik hekimin görev yaptığı Kalp Merkezi’mizde el bileğinden anjiyo ve stent uygulamaları,kalp durdurulmadan minimal invaziv cerrahi yöntemiyle kalp kapağı değişimi, kalp deliklerinin onarımı ve damar değişimi yanısıra göğüs kafesi açılmadan minimal invaziv cerrahi yöntemle by-pass ameliyatlarını çok yüksek başarı oranıyla yapıyoruz. Bunlara ek olarak, özellikle kanser vakalarının tedavisinde yetkin Radyasyon Onkolokları eşliğinde, Varian Rapid Arc yoğunluk ayarlı radyoterapi özellikli (dinamik IMRT) linear akseleratör ile en kısa sürede tedavi uygulayarak Radyoterapi alanında da aranan bir ülke haline gelmeye başladık” diye konuştu.

 

Dr. Suat Günsel’den, Kuzey Kıbrıs Turizminin Gelişmesine Önemli Katkı…

Ahmet Savaşan “özellikle yaşlanan Avrupa ülkelerinden yurt dışına tatile gidecek olan üçüncü yaş grubu turistlerin talep ettikleri ve gidecekleri ülkeleri belirlemelerinde de önemli role sahip, uluslararası standartta sağlık hizmeti veren hastane ihtiyaçlarının Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi güvencesiyle karşılanacağına yönelik olarak Kurucu Rektörümüz Dr. Suat İ. Günsel’in uluslararası tur operatörleriyle pekçok protokola imza atması ve kendilerini cesaretlendirmesiyle birlikte, Kuzey Kıbrıs “turist sağlığı” açısından güvenli bir turizm destinasyonu olarak kabul edilmeye başlamıştır. Bu da Kuzey Kıbrıs turizminin gelişmesine önemli katkı sağlayarak, ülkeye nitelikli turist gelmesi vesilesiyle turizm gelirlerinin artmasını da pozitif yönde etkilemiştir.

Sizleri, Leonardo da Vinci’yi derinden etkileyen nakışların anavatanına Kıbrıs’a davet ediyoruz…

Ahmet Savaşan son olarak gerek tatile gitmeyi gerekse de ülkesi dışında sağlık hizmeti almayı düşünenleri “Leonardo da Vinci’yi derinden etkileyen nakışların anavatanı, Shakespear’in en ünlü eserlerine ev sahipliği yapmış, Walt Disney’in ‘Pamuk Prenses ile Yedi Cüceler’ filminin geçtiği çizgi kalenin aslının bulunduğu, Kleopatra’ya hediye edilen, güçlü tarihsel izlere ve kaliteli turistik tesislere sahip, güzide bir kültür adasına, Kuzey Kıbrıs’a davet ediyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2012, 09:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER