Othello’nun şehrinden yükselen bir ses

Çok yönlü bir kişilik

Othello’nun şehrinden yükselen bir ses
HABERİN GALERİSİ
Erkan Dagli

Erkan Dagli

*Ülkemizin başarılı sanatçılarından Erkan Dağlı, müziğe hayat veren sesi ve yorumuyla ülkemiz müzik sektöründe adından söz ettiriyor. Son günlerde yapmış olduğu televizyon programıyla da büyük beğeni toplayan Dağlı, bir birinden kaliteli projelerde başarıdan başarıya koşuyor…

* Kuzey Kıbrıs’taki müzik anlayışının değişiminde önemli bir rol oynayan sanatçı, Shakespeare'in ünlü ''Othello'' trajedisine ilham olmuş Mağusa şehrinin, o büyülü tarih ve sanat kokan yapısında yetişmiş önemli bir isim… 

 

Doğuştan müzik yeteneği olan Erkan Dağlı’nın yaşamının büyük bir bölümünü müzik kaplıyor…1968 yılında Mağusa’da doğan Erkan Dağlı, Kıbrıs’taki eğitimini 1986 yılında Mağusa’da tamamladıktan sonra, aynı yıl Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Bölümü’ne girmesiyle, daha da profesyonel bir şekilde müzikle ilgienmeye başlıyor. “İçimde çok sesli müziğe aşk vardı” diyen sanatçı, o dönemlerde, üniversitede Prof. Dr. Suna Çevik ile şan, Prof. Dr. Semlin Tufan ile 4 yıl piyano çalışması yaparak, yeteneğini daha da ileri noktalara taşıyor. Türkiye’de aldığı eğitim ve kazandığı deneyimlerle Kıbrıs’a döndükten sonra Şan Resitali veren Erkan Dağlı, Türksoy Opera Günleri’nde KKTC’yi de başarıyla temsil etmiş.

“Hayallerime ulaştım”
“Hayallerime ulaştım. Ne hayal ettiysem hepsi gerçek oldu. Eğer bir şeyi yürekten isterseniz gerçekleştirebilirsiniz. Benim hayallerimin birçoğu mesleğim üzerineydi. Bunlardan bir tanesi de koro kurmaktı” diyen Dağlı, Müzik Dostları Derneği’nin de ayrıca kurucu üyesi. Devlet Senfoni Orkestra ve Korosu’nda solist ve koristliğe kadar yükselen Dağlı, Türkiye’de yapılan Korolar Şenlikleri’nde ülkemizi bu koro ile temsil etmiş ve bundan dolayı da çok mutluluk duyuyor. Hollanda Büyükelçiliği’nin organizasyonunda yapılan Long Distance Call isimli iki toplumlu projede solist olarak yer alan Dağlı,  Hollanda’nın Utrech kentinde yapılan iki toplumlu Müzik Festivali’ne ayrıca solist olarak katılıp burada KKTC’yi temsil etmiş. Sokaklarda Kıbrıs şarkıları söyledikleri o günlerin heyecanını hala unutmuyor.

Bir birinden başarılı işlerde onun ismi var
Bir dönem, Uluslararası Mağusa Festivali’nin Festival Komitesi üyesi de olan Erkan Dağlı, çok sayıda etkinliklerde solo ve piyano konserlerini çok başarılı performanslarla renklendirir. 28 Ekim 2009 ve 30 Ekim 2009 tarihleri arasında Karl Jenkins isimli bestecinin “The Armed Man” (Silahlı Adam) “Barışa Ayin” isimli Oratoryo’da solist sanatçı olarak yer alır. Ayrıca bu oratoryoda İslam Dinine ait Ezan’ı seslendirir ve çok beğeni toplar. Kıbrıs Sanat Derneği’nin de yönetim kurulu üyesi olan Dağlı, “Vurgunum Sana Kıbrıs’ım” isimli yerel albümdeki 15 şarkıya da sesi ile katkı koydu. Dağlı’nın, 12 Ağustos 2011’de Mağusa’da Venedik Sarayı’nda yüzlerce seyircinin izlediği Kanser Hastalarına Yardım Derneği yararına Türk Müziğinin başarılı sanatçısı Bahar Gökhan ile verdiği konser, hala daha hafızalardan gitmedi.  Öte yandan, Kıbrıs Sanat Derneği bünyesinde çoksesli koro oluşumunda görev alan Dağlı bir hayalini de böyle gerçekleştiriyor, sanatçı, aynı zamanda, bu koronun şefliğini ve eğitmenliğini halen devam ettiriyor.

Çok yönlü bir kişilik
Erkan Dağlı’nın sanatçı kimliğinin yanısıra, bir de eğitimci yönü bulunuyor.  Gazimağusa Türk Maarif Koleji’nde Müzik Öğretmenliği ve koro yöneticiliği görevine devam ediyor. Mustafa isimli bir de çocuğu bulunan Sanatçı, “Evimde eş, baba, sahnede sanatçı, okulda öğretmen, televizyonda ise sunucuyum” diyor …

“İki kelime” adlı televizyon programında sunucu
Erkan Dağlı, şu sıralar özel bir televizyon kanalında, “İki kelime” adlı bir televizton programının sunuculuğunu yapıyor. Farklı meslek gruplarından insanların yer aldığı, sunuculuğunu Bahar Gökhan ile birlikte paylaştığı bu program içinse Dağlı, programın konseptinde bir kalite olduğunu söylüyor. Toplumun önde gelen insanları olarak kendilerinin her zaman profesyonelce davranmak zorunda olduklarını vurguluyor. Aynı zamanda, İngiltere’den de bu televizyon programına iyi yönde tepkiler aldıklarının da altını çizen Dağlı, İngiltere’de büyük organizasyonlarda, sponsorluğun karşılayacağı bir projede seve seve yer alabileceğini de belirtiyor.

Yılın en iyileri arasına girdi
Geçtiğimiz günlerde Bilbay Eminoğlu’nun organizasyonuyla bu yıl 17’incisi düzenlenen “Yılın En İyileri Ödül Gecesi”nde 60 en iyi isim arasına giren Dağlı, “Yılın en iyi çıkış yapan sanatçısı” olarak ödül almanın da haklı gururunu yaşıyor. Böyle bir organizasyonda medya tarafından desteklenmenin mutluluk verici olduğunu söyleyerek, bir sponsor bulması durumunda da CD projesini hayata geçireceğini, ardından da Kuzey Kıbrıs’ta bu CD’deki parçalarla bir konser vermeyi düşündündüğünü belirtiyor.

Haziran’da Korolar Şenliği var
Gençlik Dairesi, Kıbrıs Sanat Derneği, Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi organizasyonuyla Haziran ayın içerisinde bir korolar şenliği düzenleneceğinin de müjdesini veriyor sanatçı. Türkiye’den çok iyi koroların da katılacağı bu organizasyona, halktan da yoğun ilgi beklendiğini ifade ediyor.

Senfoni orkestrası kuruluyor
Ülkemizde henüz çok fazla gelişmeyen opera konusunda da gündemdeki gelişmelerden söz ettiğimiz Dağlı, Cumhurbaşkanlığı bünyesinde oluşturulacak bir senfoni orkestrası kurulacağını söylüyor. Erkan dağlı, kendilerinin eğitimciler olarak görevinin verecekleri konserlerle bu tür müzikleri halka sevdirmek olduğuna değinerek, örneğin Kıbrıs müziklerini çalıgılar eşliğinde çok sesli olarak seslendirdiklerini, şarkıların özünü bozmadan yeni trendle sentezleyerek müziğin içerisine konulduğunu anlatıyor. “Misyonumuz, parçalarımızın batının da anlayacağı evrensel şekilde çok sesli olarak sunulmasıdır” diyor.  

 

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2012, 20:11
YORUM EKLE
YORUMLAR
Nurgül Meral
Nurgül Meral - 8 yıl Önce

erkancım seninle gurur duyuyorum. başarılarının devamını diliyorum.

SIRADAKİ HABER