Mağusa’nın meyhane kültürü Med Cezir’le zenginleşti

Meyhaneden daha fazlası…

Mağusa’nın meyhane kültürü Med Cezir’le zenginleşti
*Mağusa’nın meyhane gecelerine farklı bir alternatif sunan Med Cezir, zengin meze ve full kebap mönüsüyle aile ve dostları buluşturuyor. Med Cezir’in sıcak ve samimi ortamında haftanın belirli günlerinde düzenlenen fasıl geceleri büyük ilgi görüyor.

Mağusa’nın meyhane gecelerine farklı bir alternatif sunan Med Cezir, haftanın belirli günlerinde düzenlenen fasıl geceleriyle unutulmaz anlara ev sahipliği yapıyor. Salamis yolu üzerinde Memduh Giyim Magazası arkasında bulunan meyhane, zengin sıcak ve soğuk meze çeşitleri ve full kebap mönüsüyle hem eğlencenin hem de lezzetin durak noktası oldu. Med Cezir, nezih bir ortamda, hem aile hem de dostları buluşturuyor.

Meyhaneden daha fazlası…

Kapalı ve açık mekan olarak 100 kişilik sıcak ortamında, fasıl geceleri yanında ileriki günlerde çiğ köfte gecesi ve kadınlar matinesi gibi farklı eğlence seçenekleri de sunmayı planlayan Med Cezir Meyhanesi İşletmecisi Özgür Cezaroğlu, müşterilerine sıradan bir meyhaneden daha fazlasını sunma çabası içesinde. Bu günlerde Pazar günleri hariç haftanın her günü açık olan Med Cezir, önümüzdeki günlerde Pazar da dahil haftanın her günü açık olacak.

Med Cezir, soğuk mezeler, tahin, humus, cacık, şakşuka, havuç taratur, kısır, ıslak badem, ezme, zeytin, çakıstes, patates salatası, pancar, beyaz peynir, yoğurt, bıldırcın yumurtası, turşu…Sıcak meze olarak, hellimli pide, mantar, dolma, ciğer, dil-beyin, hamsi tava, zaman zamansa, taze kalamar ve karides güveç gibi  ürünlerle zenginleşen sıcak mezeler yanında, köfte, tavuk şiş, kanat, pirzola, döş ve et şiş bulunan zengin full kebap menüsüyle müşterilerine en taze ve lezzetli ürünleri bir arada sunuyor.

Dünya mutfağından lezzetli tatlılar

İngiltere’de Master Şef yanında profesyonelleşen Şef Nermin Hüseyin’in dünya mutfağından çeşitli tatları da katarak hazırladığı meze ve kebap çeşitlerine ek olarak her gün sunulan İtalyan ve Fransız tatlıları da kesinlikle denemenizi öneririz. Aynı zamanda, yemekten sonra masanıza gelen klasik meyve tabağı da var. Diğer bir detay ise her gün hazırlanan beyaz ve kepekli undan yapılan, sade ve sarımsaklı kekikli ekmekleri...

Yalnızca meyhane havası solumak isteyenlere

Med Cezir önümüzdeki günler içerisinde tek kişilik bar yemeklerini de mönüsüne ekliyor. Yalnızca içkisini içip, fasıl dinleyerek meyhane ortamını solumak isteyenlere özel atıştırmalar da meyhanenin full kebap mönüsüne farklı bir seçenek sunacak. 

(Rezervasyon için tel: +90 533 872 00 33)

 

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2012, 18:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER