Kuzey Kıbrıs en iyi modelini seçiyor

“Yapabileceğimi biliyordum”

Kuzey Kıbrıs en iyi modelini seçiyor
HABERİN GALERİSİ
Pinar Atman

Pinar Atman

* KKTC’de ilk kez 7 Temmuz’da düzenlenecek Best Model of North Cyprus yarışması için hazırlıklar sürüyor. Bu yarışmada birinci gelen modeller, dünyaca ünlü Best Model of The World yarışmasında Kuzey Kıbrıs’ı temsil edecek…Best Model The North Cyprus’un koordinatörü,  Super Model Ajans’ın direktörü Pınar Atman gazetemizin sorularını yanıtladı.

*”Benim amacım KKTC tanıtımı ile beraber, belli bir standartta kalmamak. Hem kendi adıma hemde bu mesleği ilerletmek isteyen model adayları için bu veya bu tarz işleri birilerinin yapması gerekli. Ayni yerde saymak insanı geriye götürür diye düşünüyorum. Kendime de inanıyordum. Yapabileceğimi biliyordum.”

2002 KKTC Güzellik Yarışması 1’incisi, Super Model Ajans’ın direktörü Pınar Atman bugün Kuzey Kıbrıs’ta gerçekleştirilecek yeni bir yarışmanın heyecanı içerisinde. Nuhun Gemisi ve Çangar Motors BMW Ana Sponsorluğu’nda ilk kez yapılacak olan “Best Model of North Cyprus” yarışmasının koordinatörlüğünü üstlenen Atman, Kuzey Kıbrıs’taki modellere dünyaya açılma imkanı sunarken, aynı zamanda da ülkenin tanıtımında büyük bir yer tutacak bu yarışmaya hazırlanıyor. 7 Temmuz’da gerçekleştirilecek olan yarışmayı kazananlar KKTC’yi Best Model of The World’de temsil edecek. “Çok  yavaş ve sağlam adımlarla hayallerimi gerçekleştriyorum. Ajansımı uluslararası bir katagoriye koymak en büyük hedefim. Ama şu anda en yakın hedefim Best Model of North Cyprus’u en iyi şekilde sonlandırmak.” diyen Atman, North Cyprus UK’in sorularını yanıtladı…

-2002 KKTC Güzelilik yarışmasında 1’inci gelerek isminizi duyurdunuz? Biraz nostalji yaparsak o dönemde kaç yaşındaydınız? Bu güzellik yarışmasına katılma kararını nasıl aldınız?

2002 senesinde 18 yaşındaydım… Ailemin daha doğrusu ablamın destek ve zoruyla katıdım desem yeridir. Ama iyiki katılmışım hiçbir zaman keşke katılmasaydım demedim.

-1’inci geldikten sonraki süreçten bu güne 10 yıl geçti. Pınar Atman’da neler değişti? Neler yaptınız?

Yıllar ne kadar hızlı gerçiyor. Modellikten sonra kendi modellik ajansını açtım. Birçok başarılı ve kaliteli modeller yetiştirip yurtdışında KKTC’ yi temsil ettik. KKTC’de açılış, defile, tanıtım derken modellerimizle kaliteli , başarılı ve aranan bir ajans haline geldik.

- Süper Model Ajans’tan söz etsek. Süper Model Ajans’ın öyküsünü kuruluşundan bu güne bizlere anlatır mısınız? Şu an ajansınızda kaç kişi çalışıyor. Nereliler? Ajansın ne gibi faaliyetleri var?

Super Model Ajansı kurarken asıl amacım KKTC de modellik yapmak isteyen model adaylarına bir şeyler sunabilmek. Onların biraz daha oluşan kabuktan dışarıya çıkarmakdı amacım. Yani, gerçek anlamda modelliği sunmaktı. Ve başardım. Şuan benim ajansıma bağlı modeller yurt dışındaki yarışmalara, defilelere ve en son Fashion TV defilesinde de yer aldılar. Hatta yurtdışı yarışmalarında derecelerimizde var. Kuzey Kıbrıslı bay ve bayanlarımızın yurtdışında binlerce dolar kazanan modellerden farkları olmadığını düşünüyorum. KKTC’de hiçbir ajansın modellerine bu imkanı sunmadığını da biliyorum. Bu yüzden Super Model Ajans farklı olmalıydı ve şu an başarma noktasındayız. Hala eksiklerim var tabi. Her ülkeden modelimiz var ajansımızda yaklaşık 15 kişiyiz.

-Model olmak isteyen genç kızlar nelere dikkat etmeli?

Modellik konusunda çok fazla söyleyeceğim şey var: Modellik mesleğinde öncelikle tabi ki uygun fiziksel özelliklere sahip olmak aranır. Ancak en az güzellik / yakışıklılık kadar zekada önemlidir. Koreografi tamamen bir matematik işidir. Trafik defilelerden bahsetmiyorum. Koreografinin tüm inceliklerinin gösterildiği dansla ve tablolarla bütünleştirilen defileler gerçek bir zeka ürünüdür. Modellerin de bunun bir parçası olabilmek için akıllarını kullanmaları gerekir. Bir diğer konu ise müzik kulağıdır. Müzik kulağı olmayan bir modele ne kadar anlatırsanız anlatın, koreografiye adaptasyonunu sağlayamazsınız. Bir diğer konuda podyum üzerinde katedilen kilometredir. Yani bir model ne kadar çok podyuma çıkar, ne kadar çok defile deneyimi yaşarsa mesleğinde o kadar iyi olur.

-Şu an nelerle uğraşıyorsunuz?

Şu an dünya markası olan Best Model yarışmasının Kıbrıs koordinatörüyüm. Ve Temmuz ayında gerçekleştirilecek olan Best Model of North Cyrus için yoğun bir çalışma içerisindeyim…

-Şu anda bir yarışma heyecanı var. İlk kez “Best Model Of North Cyprus”u organize ediyorsunuz.   Böyle bir yarışma düzenlemeye nasıl karar verdiniz? Daha önce neden yapılmamıştı?

Farklı bir projeyi hayata geçirmeyi düşünüp projemiz ile ilgili konuşurken gazeteci arkadaşım Orhan ‘’Neden Best Model olmasın? diyerek aklıma girdi ve şu anda dünya markası adamızda. Daha önce cesaret edilmediğini düşünüyorum. Benim amacım KKTC tanıtımı ile beraber, belli bir standartta kalmamak. Hem kendi adıma hemde bu mesleği ilerletmek isteyen model adayları için bu veya bu tarz işleri birilerinin yapması gerekli. Ayni yerde saymak insanı geriye götürür diye düşünüyorum. Kendime de inanıyordum. Yapabileceğimi biliyordum. Ama bir yanım biraz tedirgindi ve geceleri uykularımın kaçmasına neden oluyordu. Dünyaca ünlü bir markanın sorumluluğu, standartları, herşey Best Model’e uygun olmalıydı. Şuan yarışmamıza çok az bir zamanımız kaldı ve artık uyuyabiliyorum. Mükemmel bir ekipleyiz. Nuhun Gemisi ve Çangar Motors BMW Ana Sponsorluğu’nda gerçekleştirilecek gece, Nuhun Gemisi’yle bütünleşip muhteşemleşirken, BRT’de canlı yayında gösterilecek. Şimdilik her şeyimiz iyi ve yolunda.

- Yarışmayı kazanan kişi Best Model of The World’e katılacak değil mi?

Her yıl Aralık ayında gerçekleştirilen dünyanın en iyi modellik yarışmasında Best Model of The World’ e katılacağız.
Her yıl geleneksel olarak düzenlenmesi planlanan yarışmada seçilen bay / bayan modeller aynı yıl içinde dünyanın en prestijli yarışması olan Best Model of The World yarışmasında KKTC’ temsilen yer alacaklar. 

-Best Model of The World yarışmasından biraz söz eder misiniz?

Bu organizasyon, Naomi Campell , Eva Herzigova, Kataucha gibi top modellerinde ödül aldıkları evrensel bir organizasyondur.
Erkan Özerman’ın sahibi olduğu “Best Model” yarışmaları Türkiye televizyon medyasının en önem verdiği yarışmaların başında yer alır. Birbirinden ünlü jüri üyelerinin katıldığı, Erkan Özerman’ın kurucusu olduğu “Best Model” her geçen yıl bizlere Türkiye’nin en önemli modellerini (Kıvanç Tatlıtuğ, Kenan İmirzalıoğlu, Çağatay Ulusoy, Şenay Akay, Cansu Dere, Ece Gürsel vb..) ortaya çıkarmaya devam ediyor. Yani, dünya çapında gerçekleşen Best Model of The World yarışması standartlarına uygun şekilde gerçekleştirilecek olan Best Model of North Cyprus yarışmamız adaya profesyonel modellik ve profesyonel yarışma anlayışıyla büyük ses getirirken, KKTC’nin tanıtımında da rol alacak.

- Başvurular ne zamana kadar? Yarışma tarihi belli mi?

Yarışmamız 07 Temmuz 2012 Cumartesi akşamı Nuhun Gemisi’nde gerçekleştirilecek. Başvurular 25 Haziran’da sona erecek.

- Katılmak için ne gibi özellikler olması gerekiyor? 

17-25 yaş arası tüm  KKTC vatandaşı bay ve bayanlar yarışmamıza katılabilir.

-Pınar Atman’ın hayalleri ne? Hedeflerinizi anlatırmısınız?

Çok  yavaş ve sağlam adımlarla hayallerimi gerçekleştriyorum. Ajansımı uluslararası bir katagoriye koymak en büyük hedefim. Ama şu anda en yakın hedefim Best Model of North Cyprus’u en iyi şekilde sonlandırmak.

NOT: Ayrıntılı bilgi için
smodelagency@hotmail.com adresine mail atabilirsiniz...

 

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2012, 23:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER