'Gençler için var gücümle çalışacağım'

Türk Sanat Müziği'nin ruhunu çocuklara vermek istiyorum. En büyük hedefim bu.

'Gençler için var gücümle çalışacağım'

Vatan Kültürel Türk Müziği Korusu'nun kurucusu sanatçı Türkan Nalbantoğlu, bugüne kadar Türk gençleri için yapılmayan tüm fedakarlıkları yapmaya hazırlandığını belirterek, "Bunun içinde tabii ki var gücümle çalışacağım" dedi.

Güney Londra'nın kent bölgesinde yaşadığı evinde sorularımızı  yanıtlayan Nalbantoğlu, "Bir koroyu kurmak, yönetmek, sürdürmek çok kolay bir şey değil. Sanat faaliyetleri için ciddi bir çevre, saygın bir kimlik ve maddiyat gerekir" dedi. Kıbrıslı Sanatçı, çalışmalar için bir kültür merkezi, koronun çocuk ve gençlik kollarını da oluşturacaklarını söyledi.

 

 

Türkan hamin biraz sizi tanıyayabilirmiyiz?

 

Kıbrıs'ın Lefkoşe'ye bağlı Akıncılar köyünde doğdum. 7 yaşına kadar hayatım köyde geçti. Sonra ailemle birlikte Lefkoşe'ye taşındık.

İlkokul 2'den Kolej 1'e kadar Lefkoşe'da okudum. 

1960 yılıda ablam ve eniştem İngiltere'ye gelmişlerdi. Eniştem çok büyük bir hastalık geçirdi. Ve 3-4 sene içinde durumu ağırlaştı. Ablam burada yanlız olduğu için zorluklara karşı  direnemedi. Bunun üzerine 1964  yılında annem geldi. Annem çok çalışkan ve zeki bir kişiydi. Londra'daki imkanları görünce geri dönmek istemedi. Çok geçmeden gelip bizi de alıp buraya getirdi. 1965 yılının Ocak ayında Londra'ya geldik. 17 yasındaydım buraya geldiğimde. Bunu hep söylüyorum o sıra kendime bir okul ararken koca buldum. 

 

Nasıl oldu bu ?

 

Old Gate'de gezerken yüksek bir binaya iliştirilen bir iş ilanı bulduk. Konfeksiyonda çalışacak elemanlar aranıyordu. Yanımda da kız kardeşim var. O da bu işlerden anlıyordu. Ablam için iş arıyorduk. Çünkü ben okula gidecektim. Bunun üzerine 4'üncü kata çıktık. Kocaman bir kapı vardı. Kapıyı aralayınca kulaklarıma inanamamıştım Türkçe müzikler duymaya başladım. Yıl 1965 ve Old Gate. Türkçe müzikleri duyunca çok şaşırmıştım. Bu sırada görevlilerden birsi gelip 'May I help you' dedi. Biz de görevliye 'İngiliz değiliz Türküz dedik' Bu sırada içeri davet ettiler ve O kişi Tuncel bey'in akrabasıydı. O gün bizi işe aldılar. Ve hemen işe başladık.

 

Peki Tuncel beyle tanışmanız nasıl oldu?

 

Bizler çalışırken Tuncel bey de ara sıra iş yerine gelip- gediyordu. Haziran ayının sonuydu, Tuncel beyin bir akrabası yanima gelip 'benim yeğenimin hoşuna gidiyorsunuz, eğer sen de beğeniyorsan gelip seni isteyelim' dedi. Ben de ne diyeceğimi şaşırmıştım. 17 yaşında genç bir kızdım. Tabi Tuncel bey de aşağıda bekliyordu. Cevabım ne olacak diye.  Akrabasıyla biraz konuştuk ve aşağı indik. İndiğimizde arabadayken Tücel beyle göz göze geldik. O sırada aramızda hoş ve ılık bir rüzgar esti. Sonra gelip ailemden istediler beni.

 

Kaç çocuğunuz var?

 

İki oğlumuz var. Levent ve Bülent babalarıyla birlikte çalışıyorlar. Levent 42 ve Bülent'te 39 yaşında. Burada doğdular ve özel okullarda okuttum onları. Kızım yok ama Ela-Leyla adında iki kız torunum var.

 

Türkan hanım müzik maceranız nasıl başladı?

 

Sesimin güzel olduğunu herkes söylüyordu. Ama profesyonel olarak hiç bir adım atmamıştım. Tuncel bey de aynı kanıdaydı ve O'nun Türk sanat müziğine olan ilgisi benimle birlikte daha ön plana çıkmaya başladı.

Eşimden çok büyük destek aldım bugüna kadar. Ben de O'na iyi bir eş oldum. Çocuklarıma baktım. Eğitimleriyle ilgilendim. İçimde müzik aşkı vardı ama aileme öncelik verdiğim için bu ikinci plandaydı.

Sonra çocuklar büyüyünce biraz daha zamanım oldu ve bir koroya katıldım. Ve ondan sonra müzik hayatımda ağır basmaya başladı ve aktif olarak artık müziğin içindeydim.

Bu arada 7 yıl bir koro çalışmalarına katıldım. Sonra bazı nedenlerden dolayı ayrılmak zorunda kaldım. Bunun böyle olmasını istemiyordum çünkü çok emeğimiz geçmişti.

 

Ama daha sonra kendi koronuzu kordunuz?

 

Evet. Vatan Kültürel Türk Müziği Korusu 8 Ocak'ta verdiğimiz güzel bir etkinlikle resmen kuruldu. 

 

Bu koronun amacı nedir?

 

Yabancı bir ülkede yaşadımız için Türk Sanat Müziği de kültürümüzün bir parçası olduğu için bunu burada yaşatmak ve çocuklarımıza sevdirmek istiyoruz.

Yani kültürümüze sahip çıkıyoruz. Ve ilerde çocuk ve gençlik koroları da oluşturmayı planlıyoruz. Çok büyük hedeflerimiz var. Şuan açıklamak istemiyorum. Bir iki ayın içinda gerçekleşecek diye söylüyebilirim.

Kanser hastalarına ve Türk okulları yararına bir etkinliğimiz olacak. Ve Haziran'ın sonunda da bir konser vermeyi planlıyoruz. Bir koroyu kurmak, yönetmek, sürdürmek çok kolay bir şey değil. Sanat faaliyetleri için ciddi bir çevre, saygın bir kimlik ve maddiyat gerekir.

 

 

Bir albümünüz var bundan sonraki hedefleriniz nedir?

 

Amatör olarak çıkardığım albümüm tutuldu diyebilirim. İkinci bir albüm daha çıkarmayı hedefliyorum. Bu yıl içinde müzikseverlerle buluşturmayı ümit ediyorum sayın Naci Göçen ile birlikte. Aynı zamanda Naci bey koromuzun şefliğini de yapmaktadır. Çok değerli bir sanatçımız. Koromuzda 15-16 kişi var bunu 20'ye çıkaracağız. Türk Sanat Müziği'nin ruhunu çocuklara vermek istiyorum. En büyük hedefim bu. Ayrıca genç dinamik bir koro oluşturacağız.

 

Türk toplumunda ne gibi beklentileriniz var ?

Tabiki destek bekliyoruz. Bu isten bizim hiç bir çıkarımız yok. Topluma bir şeyler vermek istiyorum. Tanıtım kokteylimize çok büyük ilgi oldu. Güzel tepkiler aldık.

 

Tuncel bey siz neler söyleyeceksiniz

Londra'da Türk sanat müziğinin kaybolmasını ve unutulmasını istemiyoruz. Bunu için elimizden geldiği kadar Türk Sanat Müziğini en geniş kitlelere ulaştırmak hedefindeyiz. Farklı projlerimiz var yeri va zamanı geldiği zaman basın mensuplarıyla bunları paylaşacağız. Düzenleyeceğimiz konserlerden ve gecelerde elde edeceğimiz geliri Türk okullarına aktarmak istiyoruz. Çünkü orada eğitim gören pırıl pırıl yavrularımız var ve kimse yardım etmiyor. Başarlı olacağımıza inanıyorum

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2012, 00:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER