Ayla Peksoylu (Angel-i) durmak bilmiyor

Türk yemekleriyle büyüdü, Avrupalı yetişti

Ayla Peksoylu (Angel-i) durmak bilmiyor

 

*** Ayla Peksoylu bilinen ismiyle Angel-i. Sesi, muhteşem sahne performansıyla dünya starlarıyla yarışan Ayla, 7 yıldan beridir Kuzey Kıbrıs’ta yaşamını sürdürüyor. Ve o, tutkunu olduğu müzik için, dur durak bilmeden çalışıyor. Onun idealleri arasında bir dünya starı olmaktan öte insani duygularla yapacağı başka adımlar var. İsminin de bu harmoniye uyum sağladığı gibi o, dünyaya gönderilmiş bir melek…

 Ayla Peksoylu diğer bir ismiyle Angel-i. Sahnede, sesi ve dansıyla, duruşu ve tüm enerjisiyle muhteşem bir performans. İrlandalı anne ve Kıbrıslı Türk bir babanın kızı Ayla Peksoylu sesi ve müziğiyle, bir de duru güzelliğiyle dünya starlarıyla yarışabilecek düzeyde. Ancak onun idealleri arasında bir dünya starı olmaktan öte insani duygularla yapacağı başka adımlar var. İsminin de bu harmoniye uyum sağladığı gibi o, dünyaya gönderilmiş bir melek…İngiltere’den huzur bulduğu Kıbrıs’a 7 yıl önce gelerek yerleşen Ayla, müzik kariyerine burada devam ediyor.

Türk yemekleriyle büyüdü, Avrupalı yetişti

İngiltere’de doğdu ve orada büyüdü Ayla. Ancak, tatlı söyleşimizde anlattığına göre, türk yemekleriyle büyüdü, Avrupalı kimliğiyle yetişti İngilizcesi çok Türkçesi az bir çocuktu bir zamanlar. Sanatçı bir aileden gelmenin de etkisiyle belki, belki de yetenekleri ve güzelliğiyle de çok küçük yaşlarda sahnelerle ilk modellikle tanıştı. Ewan Mc Gregor, Jeremy Healey ve Texas gibi oyuncular, Sony, Nike, Aeon ve birçok firmalar için modellik yaptı. Reklam filmlerinde oynadı…Ardından da müziğe olan tutkusunu ağır basınca müziğe yöneldi…

Ailesinde de büyük yetenekler var

‘Anna Scher school of Acting’, ‘Dame Judy Dench school of Acting’ ve ‘The Italia Conti Dance akademi’de eğitim aldı.

Küçük yaştan itibaren hayalindeki kariyerini gerçekleştirmek için çok çalıştı. Hayatındaki en önemli şeylerden biri de daima kendisine yardım eden ve yanında olan ailesi olduğundan bahsediyor. Eski baterist Metin Peksoylu babası, Almanya’da müzik profesörü Ali İrfan Peksoylu amcası, Ankara Devlet Operası ünlü sanatçılarından Cemaliye Kıyıcı halası kendisi için bir itici güç, ilham ve gurur kaynağı ve hayallerinin gerçekleşmesinde etken.

Star olmanın ötesinde başka bir ideali var!

13 yıl önce çok sevdiği kardeşinin amansız bir hastalığa yakalanması Ayla’nın yaşamında da bir dönüm noktası oldu. 10 ay gibi kısa bir süre içerisinde tüm uğraşlara rağmen beyin tümörüne yenik düşen kardeşinin ölümü, onu bambaşka ideallere götürdü. Ayla Peksoylu, çocuklarda beyin tümörüne bir çare bulunabilmesi için bir misyon üstlendi. İşte o nedenledir ki bir dünya starı olmanın ötesinde onun ideali.

“Durmadım, durmayacağım”

Ayla, bu konudan bahsederken, “Benim için önce sağlık gelir. Sonra ailem, işim. Müzik benim için bir tutku. İdealim sadece bir dünya starı olmak değil. Çok şükür başarılı oldum. Yeterli değil.Durmadım durmayacağım. Dünya starı olmak isterim ancak ben öncelikle çocuklardaki beyin tümörü hastalığına bir tedavi bulunması için çalışıyorum” diye konuştu. O bu konuda yardım isteyen herkese de ulaşmak istiyor.

“Kıbrıs’ı temsil etmekten gurur duyarım”

Eurovision Şarkı Yarışması’nda iki yıl önce Kıbrıs Rum Kesiminde Yarı Finalist olmayı başaran Ayla, politik nedenlerle hak ettiği sonuca varamadı. Sanatçı olarak kendisinin politik düşünmediğini söyleyen Ayla, “Kıbrıs’ı temsil etmekten gurur duyarım” diyerek yine şansını denemekte kararlı.

Ajda Pekkan, Işın Karaca, Nükhet Duru gibi isimlerle aynı sahnede…

7 yıl önce Kıbrıs’a gelmeye karar veren Ayla, İngiltere’nin karanlık havasından, stresinden ve soğuk insanlarından uzaklaşarak huzur ve mutluluk için ailesini de alarak Kıbrıs’a döndü.Kariyerine burada devam eden Ayla, İstanbul Gelişim Orkestrası ile çalıştı. O nedenle de Kıbrıs Türkiye arası sürekli yolculuk yapıyor. Ajda Pekkan, Işın Karaca, Nükhet Duru, Neco gibi Türkiye’nin ünlü isimleriyle aynı sahneyi paylaştı.

250’nin üzerinde bestesi var

Zamanının büyük bir çoğunu evinde kurduğu stüdyosunda beste yaparak geçiren Ayla’nın 250’nin üzerinde bestesi var. Bestelerini kimseye vermemiş, en sevdiği şarkıları kendi albümünde kullanmak istiyor. Ancak henüz albüm tarihini belirlemediğini anlatıyor. Önüne birçok anlaşma gelmiş, ancak bir türlü doğru adımı atabileceği bir teklif çıkmamış karşısına. Bununla birlikte, İstanbul Gelişim’de bir bitmemiş albümünün olduğunu belirtiyor.

Karışık bir tarz

Onun bestelerinde aşkta var, ayrılık da… Bazıları kendi yaşadıklarından, bazılarını ise başkalarının yaşadıklarından etkilenerek yazmış. Hareketli, yavaş, romantik, salaş…Onun değimiyle ‘karışık’ bir tarzı var. Aynı, sahnede göstermiş olduğu performans gibi. Ve aynı dinlediği şarkılar gibi. Yumuşak rocktan, enstrümantal müziğe birçok farklı psikolojide birçok farklı müziği severek dinleyen Ayla, son günlerde Adel’i beğenerek dinlediğini söylüyor. Ve yine hayranı olduğu sanatçılar arasında Adele, Anastacia, Bette Midler, Michael Jackson, Whitney Houston, Mariah Carey, Deep Forest ilk aklına gelenlerden birkaçı.

“Seçme şansım olsa Muhteşem Yüzyıl’ı seçerdim”

Bir ayağı Türkiye’de olan Ayla’nın modellik yönünü de göz önüne alarak sinema filmi veya dizi filmde oynamak gibi bir düşüncesi olup olmadığını da merak ediyoruz. “Garanti bir şey yok. Seçme şansım olsaydı Muhteşem Yüzyıl’ı seçerdim” diyor. Ve müziğin yaşamında daha ağır bastığını da belirtmeden geçmiyor sanatçı.

Ayla Peksoylu’yla Lefkoşa Merit Otel’in muhteşem bahçesinde unutulmaz bir söyleşi gerçekleştirdik. Kah güldük, kah hüzünlendik. Sempatik ve içten tavırları ve en önemlisi de para ve şöhretin birçoklarında daha ağır bastığı günümüzde, insani yanıyla taktir edilmeyi hak eden sanatçıya bu güzel söyleşi için teşekkür eder, hedeflerine ulaşmasını dileriz.

Facebook.com/angeliweb YouTube: YouTube.com/aylapeksoylu

 

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2012, 01:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER