60 yıldır süren gelenek: Niazi’s Restorant

Arzu ettiğim bir altyapıya kavuşursam, öncelikli hayalim İstanbul’da bir şube açmaktır.

60 yıldır süren gelenek: Niazi’s Restorant

 - Ülkemizde 60 yılı aşan geçmişi ile Niazi’s Restorant, kalitenin ve titizliğin sembolü haline gelmesinin yanında orjinal lezzetini koruyan bir marka...

 

- “Full Kebap konsepti uzun yıllardır orjinalliğini koruyor. Verilen mezeler ve ara sıcaklarla birlikte kebaplar 1949 senesinde servis edilen şekliyle devam etmekte.”

 

- Niazi’s Restoran, yabancıların da başlıca uğrak yeri. Niazi’s Restorant’ın bu anlamda adı ülke sınırlarını aşmış durumda.”

 

 

Niazi’s Restorant 60 yılı aşkın bir süredir kalite ve titizliğin simgesi halinde. Serüvenine Limasol’da başlayan ve ülkemizin önemli bir markası haline gelen Niazi’s Restorant, 1949 yılından bu yana “Full kebap” olarak isimlendirilen spesialitesini sürdürüyor. Niazi’s Restorant, Girne ve Lefkoşa’nın ardından şimdi de Mağusa’da hizmet vermeye hazırlanıyor. Gazetemizle söyleşide bulunan Niazi’sin sahibi Ahmet Aydeniz, yıllardır lezzetin simgesi haline gelen restorantları hakkında bilgi verdi. Aydeniz  bunca yıl kalitesini koruyabilmenin sırlarını anlattı.

 

Restorant işine ne zaman ve nasıl başladınız?

 

Restoran işi baba mesleğidir. 1949 senesinde babam bu işe küçük bir mekanda Limasol’da başladı. Daha sonra işlerini geliştirerek 1967 senesinde yine Limasol’da yeni yerimize taşındı ve Full Kebab konsepti burda da devam etti. 1974 senesinde Barış Harekatıyla beraber Girne’de şu anki ana restorantımızın bulunduğu yerde faaliyet göstermeye başladık. Ardından kendi dalımda tahsil yapmak için İngiltere’ye gittim. Tahsilimi tamamladıktan sonra 1980 yılında babamdan işi devraldım.

 

Niazi’s Restorant’ın 60 yılı aşan bir geçmişi var. Peki Niazi’sin uzun yıllar önce oluşturulan ve bugüne kadar süren menüsünde zaman içinde değişiklikler oldu mu?

 

Menü olarak sunduğumuz Full Kebap, çok küçük değişikliklere uğramasına rağmen, mezeler ve ara sıcaklar, sunulan kebaplar 1949 senesinde servis edilen full kebabın hemen hemen aynısıdır. Restoran sektöründe bu kadar uzun süre değişmeden kalan ender menülerdendir. 

 

Full Kebap konseptinizde halkın ağız tadını yakaladığınızı söyleyebilir miyiz?

Full Kebab sadece Kıbrıslılar’ın değil, Türkiye’den ve diğer ülkelerden gelen müşterilerin de damak tadına hitap etmektedir. Ben de  kendimi bildim bileli büyük bir zevkle tadına bakıyorum hemde her gün.

 

Niazi’s Restoran’ın menüsünde Full Kebapın dışında başka neler bulunuyor?

Bir zamanlar sadece Full Kebapla başlayan menümüz şu anda birçok beynelminel mutfaklardan seçmeler ile geniş bir menüye sahip. Bazı restorantlarımızda cafe tarzı menüler  ve paket servisimiz de mevcut. Fakat elbette  en popüler olanı 62 yıldır menümüzde olan Full Kebap’tır.

 

Menüye koyacağınız yemeklere nasıl karar veriyorsunuz?
Yemekleri menü için seçerken birçok kez tadına bakıp günlerce deniyorum, birçok arkadaşıma da tattırıp onların görüşlerini de alıyorum. Yani çok uzun bir süreçten geçtikten sonra menüye koymaya karar veriyorum.

 

Limasolda Niazi’sten başka kebab restorantları var mıydı?
Limasol’da bizden sonra 10’a yakın kebab restorantı açıldı, 1974’ten sonra 4 işletme Girne’ye taşındık. Ancak günümüzde faaliyette olan sadece Niazi’s Restoranttır.

 

Mutfakla  aranız nasıl? Siz de yemek pişiriyor musunuz?

Evet mutfakta bulunmak ve özellikle değişik yemekler yapmaktan çok zevk alırım, zaten ben de bir aşçıyım ve bunun eğitimini gördüm. Daha önce de belirttiğim gibi menüye girecek olan birçok yemeği hazırlayıp denedikten sonra listeye girmesine aşçılarımla beraber karar veriyorum, müşteriye sunulan her yemeği mümkün olduğunca kontol etmeye çalışıyorum.

 

Kaliteyi koruyabilmenizin sırrı nedir?

Kaliteyi kontrol edebilmek ancak tüm operasyonun her safhasını titizlikle denetleyerek başarılabilir. Mesela etimizi alırken mümkün olduğu kadar üreticisinden almaya çalışırız. Yani çobandan başlayan bir seçim sürecinden geçeriz. Daha sonra kendi kasaphanemizde işleriz. Ardından geleneksel kaliteden ödün vermeden hazırlayıp tüm restoranlara dağıtırız. Niazi’s Restorantları’nda standart bir eğitim ve denetim ile istenilen düzeyde bir mutfak disiplini yakaladık. Aksi taktirde bunca yıl boyunca örneğin Full Kebap denen konseptimizi aynı kalite ve standartta çıkarmamız mümkün olmazdı.

 

Şu anda hangi bölgelerde ve kaç tane şubeniz var?

Girne’de, Lefkoşa’da ve yakında Mağusa’da açılacak şube ile Niazi’s Restorantlar’ın sayısı altıya çıkacak. Bu restoranlardan bir tanesi de Lagoon Balık Restorant’tır. Tüm restoranlar aynı alt yapı, disiplin ve anlayış çerçevesinde çalıştığı için belli bir istikrarı yakalayabiliyoruz.

 

Restoranların sayıları arttıkça denetimi de zor olmuyor mu?

Firmanın şu anda 5 şubesi olduğu için her zaman her yerde benim bulunmam mümkün değil. Ancak diğer denetçi ve şube müdürleri ile ben de şahsen periyodik olarak her müesseseyi her yönüyle denetleyip standart ve  kalitenin aynı düzeyde kalmasını sağlıyoruz. Müesseselerimizde Toplam Kalite Yöntemini uyguluyoruz yani çalışan herkesin restoranın başarısına kendi çapında katkı koymasını bekleriz..

 

Şube sayısını artırma planlarınız var mı?

Şube sayısı çoğaldıkça kendi alt yapımızı da o yönde geliştirme ihtiyacını hissediyoruz. Bu doğrultuda bazı merkezileşmiş birimlerimiz bulunuyor. Ancak yakında daha teşekküllü bir merkezin temelini atmayı umuyorum, bu tesisimiz devreye girdikten sonra; depolama, üretim, dağıtım ve her türlü kontrol mekanizmasını daha geniş çapta yapabileceğiz, bu şekilde bir yapı,  kurumsallaşmamızı sağlayıp şube sayısını daha da çoğaltmamızı mümkün kılar. Hatta yurt dışına dahi şube açabilecek duruma gelebiliriz.

 

Yurt dışına açılma planınız da  var mı?

Arzu ettiğim bir altyapıya kavuşursam, öncelikli hayalim İstanbul’da bir şube açmaktır.

 

Ülkemizde sürekli yeni yeni restoranlar açılıp kapanıyor. Kalıcı olanlar az. Uzun yıllardır başarı ile sürdürdüğünüz mesleğiniz için zor bir iş diyebilir miyiz?

Sürekli kontrol, denetim, gözetim gerektiren bir iş olduğu için restoran işi hiç bir zaman kendi haline bırakılmaya gelmez, aksi taktirde hemen bir yerden ödün vermeye başlar. Sürekli işin başında olmak gerekir. Bunun ilk şartı da işi bilmek ve sevmektir. Restoran işi devamlı geliştirilmesi gereken bir meslektir, herzaman sektördeki gelişmeleri ve yenilikleri takip etmek gerekir. Özel hayattan ödün vermek pahasına herşey sahibinin gözetimi altında olmalıdır. Uzaktan başka türlü görülmesine rağmen bu sektör büyük özveri isteyen bir iştir.

 

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2011, 19:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER