Southgate Atatürk Okulu’na bahar geldi

Bizler liderlerimizi örnek aldık ve onların yolunda gidiyoruz.

Southgate Atatürk Okulu’na bahar geldi

Ali Kalay

North Cyprus UK olarak Londra'da eğitim ve öğretim veren Türk Dili ve Kültürü okullarını tanıtmaya devam ediyoruz. Bu sayımızda Kuzey Londra'nın Southgate bölgesinde bulunan Southgate Atatürk Okulu'na yer ayırdık.
Geçen Eylül ayına kadar sadece 60 öğrencisi olan Türk okulu, Atatürk Okulları ile birleşme kararı aldıktan sonra öğrenci sayısı 150'ye çıkar ve büyük bir çıkış yapar. Okulun Başkanı Hanife Öztürk ve Hornsey Atatürk Okulu Başkanı Türker Çakıcı, okulun faaliyetleri ve  yürütülen çalışmaları ile ilgili gazetemize bilgi verdiler.

Hanife hanım, Southgate Türk Okulu, Atatürk okulları ile birleşme kararı aldıktan sonra neler değişti?

 
‘Çok şey değişti’ diyebiliriz. Geçen Eylül ayında okulun başkanlığına seçildiğimde sadece 60 öğrenci vardı. Bugün 150 öğrenciye ulaştık. Bizler yönetime geldikten sonra sayı bir anda yükseldi. İnanın halen kayıtlar alıyoruz.

Peki bu artış nasıl oldu?

Açıkçası, yönetim kurulu olarak daha sıkı ve daha çok zaman ayırarak böyle bir başarı yakaladık. Okulun çalışmaları hemen hemen 24 saatimi alıyor. Ayrıca seçtiğiniz öğretmenlerde çok önemli. Öğretmen seçimi konusunda da başarılı olduğumuzu söylüyebilirim. Bu arada sürekli kayıt yaptıran öğrencilerimiz de var. Bu da sevindirici bir olay.
 
Okulda verilen eğitim hakkında neler söylüyeceksiniz?

Okulumuzda GCSE,  AS, A2,  Folk dance, drama ve Türkçe dil dersleri veriyoruz.  Normal derslerin yanında sosyal ve kültürel ağırlıklı çalışmalarımız da mevcuttur.  Okulumuz her Cuma akşamı  saat 18.00 ile 21.00 arasında eğitim ve öğretim sunuyor. Tabi aynı zamanda KKTC Eğitim ve Kültür Ataşeliği ve T.C Londra Eğitim Müşavirliklerinin  düzenlediği şiir, resim, fotoğraf ve  bilgi yarışması gibi aktivitelere de katılıyoruz. Öğrencilerimizin başarı oranı şuan çok iyi gözüküyor. Yalnız  önümüzdeki sınav sonuçlarına bakarak daha net bir şeyler söylemek mümkün olur diye düşünüyorum.

Türk bey sizde bir eğitim elçisi gibi çalısyorsunuz...

Bizim KKTC olarak dağ gibi bir liderimiz vardı. Geçen günlerde kaybettik. Hep O'nu örnek aldım.  Sayın Denktaş ölüm yatağında bile KKTC için mücadele etti. Bizler de burada eğitimciler olarak, mücadele ediyoruz. Bizim bu sürdürdüğümüz çabayı ve emekleri yarım bırakmamız demek başta Denktaş olmak üzere Kıbrıs’ın tüm önde gelenlerini üzmüş oluruz.
Bizler liderlerimizi örnek aldık ve onların yolunda gidiyoruz. Bu işte para, pul, şöhret gibi şeyleri düşünürseniz hiç bir zaman başarıyı yakalayamazsınız.
Benim günlük uyku saatim 3 -4 saattir. Okuların dışında kendi restaurantımda da çalışıyorum. Sabahları saat 05.00'te ayaktayım ve gece ancak 02.00'de yatağa giriyorum.

Bazen arkadaşlar soruyor 'Sen ne zaman uyuyorsun' diye.  'Araba kullanırken kırmızı ışıkta uyur, yeşil ışıkta uyanıyorum' diye espiri yapıyorum. Ben küçüklüğümden beri hep Atatürk’e inanmış ve  O'nun yolunda gitmiş birisiyim. O’nun ilkelerine inanmış birisiyim. Şimdilik üç Atatürk Okulu var.  Umarım diğer Türk okullarımızda bu isim altında yanımıza gelir ve daha başarılı çalışmalara imza atmış oluruz. Bakın Southgate Türk Okulu’nu aldığımız zaman öğrenci sayısı sadece 60’di. Okul bizimle birleşme kararı aldıktan sonra bu sayı iki-üçe katlandı.
Yürüttüğümüz faaliyetler güzel, dersler güzel, aileler buraya gelmekten zevk alıyorlar.  Neşeli bir ortam yarattık. Herkes bu konuda çok memnun.  İlerde başka bölgelerde de Atatürk Okulları açmayı planlıyoruz. En çok istediğimiz bölgelerden biri de Hackney'dir. 
Şuan Kıbrıs Türk Kültür Derneği’de başkan  yardımcılığı  yapıyorum. Yakında derneğin açılışını gerçekleştireceğiz. Orası da bir kültür merkezi olacak. Bir de Hackney bölgesinde bir Türk Okulu’nun açılması şart oldu. Oraya yakında bir Atatürk Okulu açacağız inşallah.
Bizler sadece bir Türk okulun değil Atatürk Okulları şemsiyesi altında bir araya geliyoruz. Bazı kesimler yanlış anladılar. Burada Hornsey Atatürk Okulu’ndan ziyade Atatürk Okulları olarak birleşiyoruz.Neden Atatürk Okulları?

Eğer Türk okulları olarak bir araya gelirsek, sorunlarımıza hızlı  ve kolay bir şekilde çözüm bulmuş oluruz.  Hiç bir yerden ödenek almıyoruz, tamamen bizim çabalarımız ve emeklerimizle yürüyor okulun faaliyetleri.
Geçen bir kişi bana aynen şu soruyu sordu. 'Bu kadar faaliyet yürütüyorsunuz, inanmıyorum tüm bunların sizin tarafından finanse edildiğini'.  Tabi bu tür arkadaşlarımız, inanamıyor, işin içinde olmadıkları için onlara çok farklı geliyor.
 
Bugün Hornsey Atatürk Okulu olarak belli bir noktadaysak tabiki takım olarak çalışan eğitmenlerimizin ve öğretmenlerimizin büyük katkısı var.
Mesut bey, Abdullah bey, Rüştü bey, Hanife hanım, Özakınsel ailesinin büyük katkıları vardır.
Daha bir çok aile var.  Yönetim kurulunda olmayan insanlar var. 
Bir de kantin bölümünde çalışan kadınlar var. 4 saat ayakta kalıyorlar.  Hatta içtikleri çayın parasını da kendi cebinden ödüyorlar. Bu duyulmamış bir şey. Biz böyle bugünlere geldik.
Bazı ailelere buradan seslenmek  istiyorum, akşamları televizyonun önüne geçip dizi izleyeceklerine, çocuklarını okula getirmelerini rica ediyorum.
Belki şimdi farkına varmayacaklar ama çocukları büyüyüp bir mesleğe başladıkları zaman Türk okulunun önemini o zaman anlayacaklar.
Her zaman belirtiğim gibi bizim en büyük sıkıntılarımızdan biri de öğretmen sorunu geliyor. Mademki Türkiye ve KKTC maddi anlamda yardımcı olamıyor o zaman öğretmen konusuna kesin bir çözüm getirmelerini istiyoruz.
Ayrıca okullar açıldıktan sonra öğretmenlerimiz geliyor. Neden okul açılmadan iki üç hafta önce gelmiyorlar. Okul açılana kadar evini kalacak yerini ayarlar ve okul açıldığında hazır bir şekilde öğrencilerle buluşur.
 Bu size aktardığımız sorunların hemen hepsini KKTC Eğitim ve Kültür Ataşesi Hasan Kortay beyle sürekli paylaşıyorum. O’da elinden geldiği kadar bizimle ilgilenmeye çalıyoruz, çabalarına teşekkür etmek istiyorum.

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2012, 00:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER