Bu misyon bana mutluluk veriyor

11 yıl aradan sonra

Bu misyon bana mutluluk veriyor

 

Misli Kadıoğlu

.11 yıl aradan sonra yeniden KKTC Londra Temsilciliği’ne atanan Oya Tuncalı ilk kez Noth Cyprus UK’e konuşu. Kıbrıslı Türklerin en yoğun yaşadığı yerlerden biri olan Londra’da ikinci kez görev alacak olan Tucalı,  “Bu misyon bana mutluluk veriyor” dedi.

Bakanlar Kurulu, 6 Aralık 2011 tarih kararıyla, Temsilci Kemal Köprülü’nün 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren KKTC Londra Temsilciliği görevinden alınarak Dışişleri Dairesi Merkez Örgütü’nde görevlendirilmesi ve Dışişleri Dairesi Müdür ve Temsilci görevinde bulunan Oya Tuncalı’nın, 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren KKTC Londra Temsilcisi olarak görevlendirilmesini onaylandı. North Cyprus UK, bu kararın ardından Dışişleri Bakanlığı’ndaki odasında Londra’ya gitme hazırlıklarında olan Tuncalı’yla görüştü. Daha önce de Londra Temsilciliği’nde bulunan ve 11 yıl aradan sonra yeniden temsilci olarak atanmasının heyecanını okurlarımızla paylaşan Oya Tuncalı, bu misyonun kendisine mutluluk verdiğini ifade etti. Gazetemizin sorularını yanıtlayan Tuncalı, öncelikli hedeflerini anlattı.

Bu görev bize büyük sorumluluk yükledi

Daha önce de Londra’da görevde yapmış olduğundan dolayı, bu misyonun kendisine mutluluk verdiğini dile getiren Oya Tuncalı, Kıbrıslı Türklerin en yoğun yaşadığı bölgelerden bir tanesi olan Londra’da bu görevin kendilerine büyük sorumluluklar yüklediğini kaydetti. Tuncalı, amaçlarının geçmişde olduğu gibi, bundan sonra da Londra’da yaşayan Kıbrıslı Türklerle el ele vererek, tüm vizyon, tecrübe ve enerji ile bu işe kendilerini adamak olduğunun altını çizdi.

11 yıl aradan sonra

Tuncalı, “Benim hedefim, iki ülke arasındaki işbirliğini daha da yukarıya taşımak. Bunun için birlik ve dayanışma çok önemlidir. 11 yıl aradan sonra gidiyorum ve biliyoruk ki Londra’da çok büyük değişiklikler oldu. Birkaç aylık sürede, bütün işleri masaya koyup geliştireceğiz” diyerek, önceliklerinin Parlemento ve Bakanlar Kurulu’yla, İngiltere’deki Türk toplumuyla ilişkilerini daha da ileriye görütmek olduğunu söyledi. Küçük bir kadro olmasına rağmen Londra’daki temsilciliğin yoğun çalıştığını bildiğini ifade eden Tuncalı, daha güzel sonuçlara gitmeyi arzuladığını anlattı.  Londra’daki vatandaşlardan büyük destek göreceğine inancını belirtti.

Kayıt konusu amaçlarım arasında

İngiltere’de yaşayan Kıbrıslı Türklerin yaşadığı sorunlar hakkında da kendisine soru yönelttiğimiz Tuncalı, “Kardeşlerimiz daha fazla ilgi bekliyorlar. Öncelikle KKTC’deki makamlarla birlikte işbirliğini artırmak istiyoruz. Onlara yol göstereceğimizi bilmelerini istiyorum” dedi. En önemlisi de vizyonu ortaya koymak gerektiğini vurguladı. Henüz İngiltere’de milletvekili Kıbrıslı Türk’ün olmadığını söyleyen Tuncalı, Belediye Meclis üyesinin olduğunu, bu makamlarla da proje açısından işbirliğine gireceklerini kaydetti. Tuncalı, İngiltere’de yaşayan Kıbrısl Türkler’in kayıt altına alınıp alınmadığı konusunda sorularımızı da yanıtlayarak, az imkanla çok şey yapmaya çalışıldığını, ancak İngiltere’deki Kıbrıslı Türkleri, dernekler ve vatandaşların da işbirliği içerisinde kayıt altına almayı amaçları arasına aldığını söyledi.

“Zorluklar olmadan başarı gelmez”

27 yıldan buyanadır Dışişleri Bakanlığı’nda görev alan Oya Tuncalı, Dışişleri Bakanlığı’nda görev alan ilk iki bayandan bir tanesi . Bayan olarak işinde sıkıntılarla karşılaşıp karşılaşmadığı konusundaki sorumuza da samimiyetle cevap veren Tuncalı, mesleğine başladığı ilk yıllarda bu konuyla ilgili sıkıntılar yaşadığını söyledi. Ve son olarak da “Zorluklar olmadan başarı gelmez” dedi.

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 2012, 13:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER