Asil Nadir'in davasında sona gelindi

Nadir suçsuzluğuna inanıyor

Asil Nadir'in davasında sona gelindi

 Kıbrıslı Türk İşadamı Asil Nadir’in, Ocak ayından bu yana Londra Ağır Ceza Mahkemesi Old Bailey’de devam eden duruşmalarında sona yaklaşıldı. Yargıç Holroyde’un bu hafta 10 kişilik jüriden, Nadir’le ilgili 13 ayrı suçla ilgili açılan dava hakkında karar almasını istemesi bekleniyor.

 

 

*Asil Nadir hakkında Polly Peck International hesabından 34 milyon sterlini çalma iddiasıyla açılan 13 ayrı suçla ilgili davada sonucun ağustosta belli olacağı tahmin ediliyor. Nadir’le ilgili davayı açan Ağır Dolandırıcılık Dairesi SFO’nun avukatı Philip Shears QC, jüriye yaptığı konuşmada Kıbrıslı işadamının “hırsızlığını PPI’ın başarısı arkasına sakladığını” öne sürdü. Shears, Nadir’in kontrolu elinde tutmaktan hoşlandığını, kendi yolunu kendi çizdiğini belirterek , “ Nadir, her soruya uzun yollardan verdiği cevaplarla adeta dumandan bir perde yaratarak, düz cevaplar vermekten kaçındı. Bu dava çok büyük çapta bir hırsızlık davasıdır. Bunu böyle size sunduk” dedi

 

*İki yıl önce adını temize çıkartmak için kendi isteğiyle Londra’ya dönen Nadir, haksızlığa uğradığını ve suçsuz olduğunu savunuyor. PPI’dan çekilen paraların, Kuzey Kıbrıs’ta bankaya yatırılan nakitle örtüştüğünü ifadesinde vurgulayan Asil Nadir’in geleceği 10 kişilik jürinin elinde

 

 

İngiltere’nin başkenti Londra’daki Ağır Ceza Mahkemesi Old Bailey’de, ocak ayından bu yana devam eden, Kıbrıslı Türk İşadamı Asil Nadir’le ilgili duruşmada, karar anına yaklaşıldı. İşadamının ve şahitlerin ifadeleri, iddia makamı Ağır Dolandırıcılık Dairesi SFO avukatının davayı özetlemesinin ardından, jürinin bu hafta karar almak için duruşmadan çekilmesi bekleniyor.

 

Bu haftaki duruşmada Asil Nadir’in savunma avukatının davayı özetlemesi, arkasından da yargıç Judge Holroyde’un jüriden karar almasını istereyerek, duruşmaya ara vermesi tahmin ediliyor.

 

SFO avukatı Philip Shears QC davayı özetleme konuşmasında , Asil Nadir’İn “Polly Peck hırsızlığını, başarısının arkasına sakladığını” iddia ederek, 10 kişilik jüriye 71 yaşındaki işadamıyla ilgili kararı alacaklarını söyleyerek, “Bu büyük çaplı bir hırsızlık davasıdır. Buna göre karar almanız çok önemlidir” dedi.

 

Old Bailey’in 8 numaralı salonunda Ocak ayından bu yana devam eden duruşmada, Ağır Dolandırıcılık Dairesi SFO, Asil Nadir’i Polly Peck International’In hesabından 34 milyon sterlini çalmakla , 13 ayrı iddiayla suçluyor. SFO’Nun avukatı Philip Shears QC, 1987 ve 1990 yılları arasında PPI hesabından usulsüz çekilen bu paraların, Nadir’in şahsi yararına, ailesi ve diğer kişiler çıkarına kullanıldığını iddia etti.

 

İki yıl önce ağustos ayında eşi Nur Nadir ile 17 yıl aradan sonra adını temize çıkartmak, adalet önüne çıkmak ve haksızlığa uğradığını ispat etmek için kendi isteğiyle Londra’ya dönen işadamı, davadan aklanacağını ve suçsuz bulunacağını umut ediyor. Suçsuz olduğunu ve komplo ile karşı karşıya geldiğini, PPI’ın batırılması ve gözaltına alınması sonunda sağlığını kaybettiğini, ölümle yüz yüze geldiğini mahkemede söyleyen Nadir, davanın sonucundan oldukça ümitli.

 

12 kişiyle başlayan ancak hastalıklar sonunda 2 üyesinin çekilmesiyle 10 kişiye düşen jüri, bu hafta Savunma Avukatı Philip Hackett’in davayı özetleyen konuşması ardından Yargıç Sir Holroyde’un mütalaası sonunda karar almak için duruşmadan çekilecek.

 

“Hırsızlığın duman perdesi”

 

Geçtiğimiz günlerde, SFO avukatı Philip Shears, davanın mütalaasını yaparak iddianın görüşüne ait sunumu bitirdi. Shears QC, Nadir’in “Polly Peck hırsızlığını, PPI’ın başarısı arkasına gizlediğini” öne sürdü, şunları söyledi;

 

“ Nadir’in müthiş başarısı aslında bu hırsızlığın duman perdesiydi. Duruşmalarda Nadir’in Polly Peck imparatorluğunu nasıl kurduğunu ve bu şekilde nasıl büyük güç ve etki sahibi olduğunu dinledik. Acaba içinizden biri burada olanların, Nadir’in başarısının arkasına saklandığını düşünebilir mi .. Sonunda Nadir, yakalandı ve para çalmaktan yakalandı. Sizi, Nadir’in çok büyük miktarda para çaldığına dair ortada kesin deliller olduğu sonucuna varmanıza davet ediyoruz. Nadir PPI’dan çaldığı paraları kendi şahsı, ailesi ve diğer başka çevrelerin çıkarları için kullandı. PPI’dan aldığı paraları hisse alımları, vergileri ödemede, yarış atı almak, antika şömine , mücevher, çiftlik, emlak, gazete hisseleri, video şirketleri satın almakta kullandı. Diğer şirketlerinin zararlarını kapatmak için kullandı. “

 

“Yemin altındaki ifadeler çok ifşa edildi”

 

SFO avukatı Shears QC, Asil Nadir’in yemin altında verdiği ifadesinin de çok “ ifşa edici” olduğunu belirtti, şöyle devam etti;

“Nadir, başkalarını suçlu bulan tutumda birisi. Kendi yolunu çizen bir adam olduğunu düşünebilirsiniz. Kontrolu elinde tutan birisi. Direkt sorularımıza, hiçbir zaman direkt cevaplar vermedi ve devamlı başka yollara başvurarak yanıtlar verdi. Bu adam sizi ilgilendiriyor ve sorularımıza yanıtlarında uzun, dolambaçlı cevaplarla, sis perdesi altına girerek cevap verdi. Bu davayı size büyük çaplı bir hırsızlık olarak sunuyoruz ve buna göre önem vermenizi istiyoruz.”

Davanın aslının PPI’dan 150 milyon sterlinlik hırsızlığı kapsadığı, 13 ayrı suç iddiasının sadece örnek teşkil ettiğini de söyleyen iddia makamı, PPI’dan çok karışık, uluslararası şirketler kanalıyla para çekimi ve transferi yapıldığını da öne sürdü.

Nadir suçsuzluğuna inanıyor

Duruşmalarda oldukça morali yüksek görülen ve davada “suçsuz” bulunacağını ifade eden Nadir, PPI’dan çekilen tüm para ve yapılan transferlerin Kuzey Kıbrıs’taki operasyonlara yatırılan para miktarına denk geldiğini ve işlemlerin kanuni olduğunu savunuyor.

Bu hafta savunma avukatı Philip Hackett QC’nin mütalası ve kapanış konuşması dinlenecek. Daha sonra, duruşma yargıcı Sir Holroyde’un kapanış konuşması ardından jüri karar için çekilecek. Kararın ne kadar sürede alınacağı bilinmezken, yargıcın anonim yani 10 kişinin aynı kararı almasını tercih edeceği, bu sağlanamazsa 9-1 veya 8-2 kararı kabul etmesi bekleniyor.

1990’dan bu yana devam eden Polly Peck ile ilgili İngiliz hukuk tarihinin bu çaptaki en önemli davasında sonuca yaklaşılmasıyle, çıkacak karar da büyük merak uyandırıyor. Duruşmaları izleyen basın mensupları, çok karışık ve akıllara soru işareti getiren böyle bir davadan her sonucun çıkabileceği konusunda hem fikirler.

Şimdi tüm gözler ve kulaklar, ağustos ayında Old Bailey’deki 8 numaralı duruşma salonunda ilan edilecek karara odaklandı. Asil Nadir’İn 2 yıllık Londra serüvenin karar anına gelindi.

Kaynak: StarKıbrıs

 

 

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2012, 14:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER