“37 yıllık özlemi bitiriyoruz”

* UBP Milletvekili Ejder Aslanbaba öncülüğünde faaliyete geçen “Yurt Dışı Kıbrıslı Türkler Başkanlığı”, 9 kişilik bir kadroyla çalışmalarına başladı. Bakanlar Kurulu’ndan onay bekleyen birim, T.C. Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı ile istişare içerisinde yurt dışında yaşayan Kıbrıslı Türkler konusunda araştırmalar yapıyor.

“37 yıllık özlemi bitiriyoruz”

* Aslanbaba,  “Bu birim, müzakerelerde cumhurbaşkanımızın elini güçlendirecektir. Cumhurbaşkanımız, bir milyon Kıbrıslı Türkü temsil edecektir. Biz 37 yıllık özlemi bitiriyoruz” diye konuştu.

 

* Aslanbaba, yapılan araştırmalar sonucunda, elde edilen verilere göre, Avustralya’da 35 bin ve 50 bin arası yaşayan Kıbrıslı Türk olduğunun ve bu kişilerin de %95’inin işveren statüsünde olduklarının ortaya çıktığına işaret etti.

* Kıbrıslı Türkler’in en yüksek oranda yaşadığı ve yaklaşık 300 bin civarında Kıbrıslı Türk’ün yaşadığı İngiltere’de eğitimde ve sağlıkta gerilerde olduğumuz ortaya çıktı. Aynı zamanda İngiltere’de  vatandaşların ev edinme oranının % 20 civarında. Bu oran çok düşük”

 

KKTC Başbakanlığı’na bağlı Yurt Dışı Kıbrıslı Türkler Başkanlığı, 9 kişilik bir kadroyla çalışmalarına başladı. UBP Milletvekili Ejder Aslanbaba’nın öncülüğünde bir süredir kurulması hedeflenen birim için Bakanlar Kurulu’ndan onay bekleniyor. Ancak birim, yurt dışında yaşayan Kıbrıslı Türkleri tesbit etmek konusunda adımlarını attı. Kıbrıslı Türklerin iş ve sosyal yaşamı hakkında veriler ve kurulan birim hakkında konuştuğumuz Ejder Aslanbaba, “Bu birim, müzakerelerde cumhurbaşkanımızın elini güçlendirecektir. Cumhurbaşkanımız, bir milyon Kıbrıslı Türkü temsil edecektir. Biz 37 yıllık özlemi bitiriyoruz” dedi.

 

9 kişilik kadroyla çalışıyorlar

Ejder Aslanbaba, bu birimin kurulmasıyla ilgili çalışmalarının 15 aydır sürdüğünü söyleyerek, üç aydan  buyanadır da 9 kişilik bir takımla, çalışmalarını hızlandırdıklarını anlattı. Aslanbaba, bu birimin oluşturulması için yasa hazırlandığına işaret ederek, en kısa zamanda Bakanlar Kurulu’ndan onay alınıp bu birimin resmen ilan edileceğini kaydetti. Şu andaki çalışmalarından söz ederek veriler topladıklarını söyleyen Aslanbaba, Kıbrıslı Türklerin hangi ülkelerde ve  bölgelerde yoğun olarak yaşadıkları konusunda araştırma yaptıklarını anlattı. Yapılan bu araştırma çerçevesinde de Kıbrıslı Türkler’in iş alanında ve sosyal alanda yaşadıkları ülkelerdeki durumlarını belirleyen net olmayan verilere sahip olunduğunu kaydetti.

 

Avustralya’da Kıbrıslı Türklerin %99’u işveren

Yapılan araştırmalar çerçevesinde elde ettikleri veriler konusunda gazetemize açıklamalarda bulunan Aslanbaba, Avustralya’da 35 bin ve 50 bin arası yaşayan Kıbrıslı Türk olduğunun ve bu kişilerin de %95 iş veren statüsünde olduklarının ortaya çıktığına işaret etti. Aslanbaba, araştırmalar çerçevesinde elde edilen verilerden diğer bir çarpıcı örneğin de Kanada’da yaşayan vatandaşların hepsinin eğitim yönünden üst seviyelerde ve yönetici seviyesinde olduğunu ifade etti. Öte yandan, Türkiye’de de Kıbrıslı Türkler’in % 99’u okumaya gidip orada kalanlardan oluştuğunu kaydetti.

 

Seçmen listelerine ‘Turkish Cypriot’ yazılsın!

Aslanbaba, yurt dışında yaşayan Kıbrıslı Türkler’in en yüksek oranda yaşadığı yerin İngiltere olduğunu ifade ederek, İngiltere’de de  çalışmalarının sürdüğünü söyledi. Aslanbaba, “İngiltere’deki belediyelere mail attık. Bazı belediyelerden bize ‘KKTC vatandaşlarını tanımıyoruz” diye cevap geldi. İki ay içerisinde İngiltere’de yapılacak olan seçimlerde seçmen listesine üye olurken mutlaka ve mutlaka ‘Turkish Cypriot’ yazılmasını önemle rica ediyorum” diyerek, gazetemiz aracılığıyla İngiltere’de yaşayan Türklere bu konuda çağrıda bulundu.

 

Üçüncü ve dördüncü nesil kültür ve dilden uzaklaşıyor

Yapılan araştırmalar çerçevesinde, İngiltere’deki Kıbrıslı Türkler’in eğitimde ve sağlıkta gerilerde olduğunu, aynı zamanda İngiltere’de  vatandaşların ev edinme oranının % 20 civarında olduğunu kaydeden Aslanbaba, bu miktarın çok düşük olduğunu söyledi. Öte yandan Aslanbaba, üçüncü ve dördüncü nesillerde kültürümüz ve dilimizden uzaklaşma gözlemlendiğine işaret ederek, bunun Avustralya ve Kanada’da yoğun bir şekilde olduğunu anlattı. İngiltere’de yaklaşık 300 bin Kıbrıslı Türk’ün yaşadığına vurgu yapan Aslanbaba, yaklaşık 150 bin kişinin Londra’da ikamet ettiğini söyledi.

 

Ürettiklerimizi satmak için Avrupa dışında ülkelere yöneleceğiz

“Amacımız, yurt dışında yaşayan çocuklarımızı kültürümüze kazandırmaktır. Lobiciliği canlandırmak istiyoruz. Halkımızı bilinçlendirerek, sosyal haklarını aramalarını istiyoruz” diyen Aslanbaba, aynı zamanda, kurulan bu birimin amacının, ülkeye yatırım yapmak isteyenlerin karşılaştığı bürokratik engelleri ortadan kaldırmak, Kuzey Kıbrıs’taki üreticilerin de mallarını Avrupa dışında Uzakdoğu, Güney Amerika, Çin, Hindistan gibi ülkelere yöneltilmesi konusunda adımlar atmak olduğunu belirterek, bu konuda girişimler başlattıklarına değindi.

T.C. Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı ile istişare içerisinde olduklarını ifade eden Aslanbaba, yaptıkları araştırmalarda da onlarla birlikte çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi. Aslanbaba, hem yurt dışındaki sorunları hem de yurt dışından gelen yurttaşların bakanlık işlemleri, eğitim, koçan işlemleri gibi sıkıntılarına çözüm bulacaklarını söyledi. info@yktb.org adresinden tüm yurt dışında yaşayan Kıbrıslıların sıkıntıları ve önerilerini bu adrese belirtebileceklerine dikkat çekti. Aslanbaba,  “Bu birim, müzakerelerde cumhurbaşkanımızın elini güçlendirecektir. Cumhurbaşkanımız, bir milyon Kıbrıslı Türkü temsil edecektir. Biz 37 yıllık özlemi bitiriyoruz” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2012, 18:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER