RİVER SİDE OTEL’DE KARANTİNADA OLAN GENÇTEN "DUYARLILIK" ÇAĞRISI

15 gündür River Side Otel’de karantinada olan bir genç sosyal medya hesabından, dün 3 pozitif vaka çıkması üzerine yaşadıklarını anlatarak, basını ve halkı daha duyarlı olmaya çağırdı.

RİVER SİDE OTEL’DE KARANTİNADA OLAN GENÇTEN "DUYARLILIK" ÇAĞRISI

15 gün önce İngiltere’den gelerek River Side Otel’de karantinaya alınan Hasan Sarıoğlu isimli genç, dün 3 pozitif vaka çıkması üzerine karantina sürelerinin uzatılmasının doğru bir karar olduğunu belirterek, “gerekirse 1 hafta daha kalırız. Önemli olan hastalığın yayılmaması” dedi.

Basında konuyla ilgili olarak çıkan ‘sert’ haberlerin aileleri ve halkı paniğe soktuğunu vurgulayan Sarıoğlu, halkın da daha duyarlı olması gerektiğini kaydetti.

Dün kendilerine test yapıldığı esnada çevre evlerden birinin çıkıp video çektiğini anlatan Sarıoğlu, “Aslında şaşırmamak lazım, çok değil bir ay önce bıçaklanarak öldürülen Elif Lort’un da videosunu çekenler vardı. Gerek basının gerekse biz halkın daha duyarlı olması gereken bir dönemdeyiz” uyarısında bulundu.

Sarıoğlu’nun paylaşımı şöyle:

“Bugün yaşanan bir kaç konuyla ilgili yazmak istediğim şeyler var. Öncelikle merak edenler için, yapılan antikor testim negatif çıktı. Hotelde karantinaya devam ediyorum. Sağlığım yerinde, iyiyim. 15 gündür River Side Hotel'de karantinadayız. Son gün yapılan testlerde 3 pozitif vakaya rastlandı, bu sebeple de pozitif kişilerin karantina öncesi havaalanında, otobüsde, uçakta temas edip hastalığı yaymış olabileceği kişilere de ayrı test yapılıyor. Bu yüzden çıkış tarihimiz bir süre daha ertelendi ki bence doğru bir karar alındı. Bu konuda herkesin duyarlı olması gerektiğini düşünüyorum. Özellikle basının, “Son Dakika!!! x hotelde 3 pozitif vaka!!” tarzı sert haberlerinin kimseye yararı yok. Aksine, aileleri ve halkı paniğe sokuyor. Haber yapılmasın demiyorum ama daha dikkatli olunması gerektiğini düşünüyorum.

Bu testlerle alakalı ben de dahil herkeste bir kafa karışıklığı yaşandı. Önce pozitif,sonra negatif, şüpheli gibi haberler yapıldı. Bilgim dahilinde durumu anlatmak istiyorum. Eğer eksik ya da yanlışım varsa, bu konuda uzman kişiler lütfen beni düzeltsin. Bize ilk önce kan alınıp, antikor testi yapıldı. Antikorlar, bakteri ve virüslerle savaşmak için bağışıklık sistemi tarafından oluşturulan proteinlerdir. Antikorların kanda yüksek seviyede çıkması, vücudun bir enfeksiyonla savaştığını gösteriyor. Kısacası sadece Covid-19 değil başka bir enfeksiyondan dolayı da antikor seviyesi yüksek çıkabiliyor. Bu da Covid-19 olabilir şüphesi doğuruyor. Geçen günlerde basında çıkan, “Malpas'da 11 pozitif vaka” denilen haber aslında bu durumdu. Bu aşamada, Covid-19 testleri pozitif çıkan kişilerle karantina öncesi temas ettiği düşünülen kişilere burundan alınan örnekle PCR testi, yani tamamen Covid-19 testi yapılıyor. Testlerden çıkacak sonuca göre de gerekli kararlar verilecektir.

Bu dönemde pozitif vaka çıkması kadar doğal bir şey yok. Halk olarak daha duyarlı olmamız gerekiyor. En basit örneği; bugün yapılan testler sırasında, çevre evlerden biri çıktı ve video çekmeye başladı. Test yapılan kişiyle aralarında sözlü tartışma yaşandı. Buna anlam vermek çok zor. Neden video çekilsin ki? Sosyal medyada yayınlamayacağını söyledi.O zaman gece oturup izlemek için çekildi herhalde(!) Aslında şaşırmamak lazım, çok değil bir ay önce bıçaklanarak öldürülen Elif Lort’un da videosunu çekenler vardı. Yukarıda da söylediğim gibi gerek basının gerekse biz halkın daha duyarlı olması gereken bir dönemdeyiz. Zaten konuyu bilen, uzman kişiler gerekli açıklamaları yapıyor. Az önce Sn.Ali Pilli’yi canlı yayında dinledim. Hoteldeki kişilerle ilgili kararı Salı günü vereceklerini söyledi. Kendi adıma konuşacak olursam, Salı değil gerekirse bir hafta daha kalırız. Önemli olan bu hastalığın yayılmaması. Şu anda River Side yetkilileri de ellerinden gelenin en iyisini yapıyorlar. Ülke olarak birlik, beraberliğe her zamankinden daha çok ihtiyacımız var. Umarım bu hastalıkla mücadele eden kişiler, kimseye yaymadan en erken zamanda sağlıklarına kavuşur ve bu sıkıntılı süreç bir an önce son bulur. Lütfen daha sakin ve dikkatli olalım.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER