Karantina Hekimleri: “Yorgun ve çaresisiz!”

Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde görevli Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Emine Kamiloğlu, karantina hekimleri adına açıklama yaptı.

Karantina Hekimleri: “Yorgun ve çaresisiz!”

North Cyprus UK

Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde görevli Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Emine Kamiloğlu, karantina hekimleri adına yaptığı açıklamada, herkesin yorgun ve çaresiz olduğuna vurgu yaparak, yöneticileri radikal kararlar almaya çağırdı.

Açıklama şöyle:

“Karantina hekimleri olarak düşüncemiz;

“Sağlık hiçbirşeye benzemez , en büyük hazinedir .

Pozitif sayıları 3-5-10-20 de olsa sevdiğiniz birinin ismi o listede yer aldığında sizin için oranın sayının önemi kalmaz.

‘Çok temaslısı varmış’ demekle , yakın temaslı olup karantinada hasta olacak mıyım , olursam bu sürede risk grubu sevdiklerime bulaştırdım mı ? diye endişe etmek aynı değildir .

Nereden bulaştığı belli olmayan birçok yerel pozitif vaka yatırmaktayız , aralarında asemptomatik sadece meraktan pcr baktırıp covid 19 pozitif saptanması ile kendini hastanede bulanlar var .

Herkes şaşkın , hastalar , temaslıları ..

Bizler yorgun ve çaresiz ; pandemi hekimleri , temaslı takip ekibi

Yatak boşaltıyoruz , hastalarla dolduruyoruz , hızlıca tetkikleri tamamlayıp tedaviyi düzenleyip, yeniden yatak boşaltıyoruz , yeniden dolduruyoruz ...

Riskli kötüleşebilecek vakaları ayırt edip yakından gözleyebilmek için titizlikle çalışıyoruz .

Fakat doktor sayımız belli , hastane kapasitemiz belli , kaldı ki dedim ya sevdiğiniz biri nefes darlığı ile o yatakta yatıyorsa sayıların önemi kalmaz .

Sizler artık hayatı eve sığdırmalı, keyfi eş dost görüşmelerinden kaçınmalı , maske mesafe hijyen kurallarına uymalısınız .

Ancak yönetenlerin acilen daha radikal kararlar almaları gerekmektedir ! Bir süreliğine Sınırlarımız acil hayati gidiş gelişler haricinde kapatılmalı , eğlence mekanları kaptılmalı, okulların açılması ertelenmeli , düğün vs gibi organizasyonlar ertelenmeli , insanları bir araya toplayıp bulaş alanı yaratacak tüm etkinlikler ve mekanlar bir süreliğine durdurulmalıdır.

Bu süre biz sağlıkçılara yerel vaka öbeklerini çözüp saptamak , bulaş kaynağı olabilecek portör vakaları ayıklayıp izole etmek için zaman tanıyacak ! Sağlık alt yapısını çıkamaza sokmadan hızlıca başlayan bu bulaş furyası ile başaçıkabilmeyi sağlayacak !”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER