DENİZ VE HAVUZDA KORONAVİRÜS BULAŞICI MI?

Bu yaz en çok merak edilen sorulardan biri de yeni tip koronavirüsün halka açık havuzda, denizde ve gölde bulaşıcı olup olmadığı?

DENİZ VE HAVUZDA KORONAVİRÜS BULAŞICI MI?

Su tutkunları endişe etmesin epidemiyologlar bu konuda hemfikir, virüsün sudan bulaşma riski oldukça düşük. Bulaşıcı hastalıklar uzmanı Doktor Ebbing Lautenbach'e göre yüzme havuzu veya deniz suyu virüse yakalanma adına bir risk oluşturmuyor.

Dahası uzmanlar havuz suyunun klorlanmasıyla virüsün etkisiz hale geldiğini, su içinde hastalığa yakalanma riskinin de azaldığını belirtiyor. Ayrıca açık ve kapalı yüzme havuzlarında suyun sürekli olarak filtreleme ve dezenfeksiyon işlemlerinden geçmesi, bakteri ve virüsleri de etkisiz hale getiriyor.

Fakat daha önceki bazı araştırmalar suda koronavirüse rastlandığını tespit etmişti. Risk yüksek olmasa da, uzmanlar "sıfır riskin" olmadığı konusunda uyarıyor.

Yoğun olan plajlarda virüsün bulaşma riski var

SARS-CoV-2 adlı yeni tip koronavirüsün suda bulaşma özelliği olmasa da, havuz kenarında ve plajda sosyal mesafe kuralına uyulması gerekiyor.

Uzmanlar, suda pek mümkün olmasa da, yoğun yerlerde maske takılması gerektiğini ifade ediyor. Suyun dışında, en az bir metrelik sosyal mesafeye dikkat etmeden yan yana durmak da virüsün bulaşma riskini artırıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER