ABD, SALGININ "YENİ MERKEZ ÜSSÜ" OLMA YOLUNDA İLERLİYOR

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) kaynaklı ölü sayısının bini aştığı, vaka sayısının da 70 bine yaklaştığı ABD'de bilanço giderek ağırlaşırken, Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) "salgının yeni merkez üssünün ABD olabileceği" uyarısı endişeleri daha da artırıyor.

ABD, SALGININ "YENİ MERKEZ ÜSSÜ" OLMA YOLUNDA İLERLİYOR

ABD'de Kovid-19 vakaları ve ölümleri özellikle martın ikinci yarısından itibaren hızla artmaya başlarken, ülke ekonomisi ve sağlık sistemi de zor bir sınavdan geçiyor.

Ülkede 25 Mart itibarıyla vaka sayısı 70 bine yaklaşırken, yaşamını yitirenlerin sayısı ise bin barajını geçti.

ABD Başkanı Donald Trump, her ne kadar virüs ile mücadelede "tünelin sonunda ışık görünüyor" yorumunu yapsa da ABD'li birçok uzman, salgının nisanda daha da kötüleşeceğini söylüyor.

Bu konudaki en dikkat çekici açıklama DSÖ Sözcüsü Margaret Harris'ten geldi.

Harris, önceki gün yaptığı basın toplantısında, son 24 saatte Avrupa ve ABD'den bildirilen Kovid-19 vaka sayısının tüm dünyadaki vaka sayısının yüzde 85'ini oluşturduğunu vurgulayarak, "ABD'nin salgının yeni merkez üssü olabileceğine" dikkati çekti.

ABD'de virüse ilk kez, 21 Ocak'ta Washington eyaletinde 30'lu yaşlarda ve son dönemde Vuhan'a seyahat eden bir erkekte rastlandı.

Sonraki günlerde ABD'deki vaka sayısı küçük oranlarda artmaya başladı.

VİRÜSÜN ABD'DEKİ MERKEZ ÜSSÜ NEW YORK

Salgının ülkedeki merkez üssü  ABD'nin en büyük metropolu New York oldu.

New York eyaletindeki 30 bin 811 vakadan 17 bin 856'sı ve 230 ölümden 199'u New York şehrinde kayda geçti.

Salgının bir diğer sıcak noktası New York'un komşusu New Jersey'de de şu ana kadar 3 bin 675 vaka tespit edilirken, yaşamını yitirenlerin sayısı da 44'ü buldu.

BAZI EYALETLERDE "EVDE KAL" TALİMATI

Federal bir devlet yapısına sahip ABD'de birçok eyalet yönetimi, salgına karşı kendi önlemlerini alıyor.

ABD'de ilk olarak 1 Mart'ta Florida'da, ilerleyen günlerde ise New York, Washington, New Jersey, Maryland, Virginia başta olmak üzere birçok eyalet ve başkent Washington'da Kovid-19 nedeniyle acil durum ilan edildi.

Başkan Trump, ABD'de ulusal çapta bir sokağa çıkma yasağına yanaşmasa da eyaletler bu yönde kendi adımlarını attı.

Ülkede şu anda California, New York, New Jersey, Massachusetts dahil toplam 17 eyalette "evinizde kalın" talimatı uygulanıyor.

Doğrudan sokağa çıkma yasağı olarak değerlendirilmeyen bu yöntemle, halktan market ya da eczane alışverişi gibi zaruri ihtiyaçlarını karşılamak dışında evlerinde kalmaları isteniyor.

Ayrıca, belirli bir uzaklığa kadar ve sosyal mesafeyi koruma şartıyla yürüyüş yapmaya da izin veriliyor.

BİRÇOK EYALETTE OKULLAR KAPALI

Kovid-19 salgını, beraberinde "eğitim-öğretimde bundan sonra ne olacak" sorusunu da getirdi.

Virginia ve Kansas eyaletleri 2019-2020 akademik yılının sonuna kadar eğitim-öğretime ara verirken, California, New Jersey, West Virginia, North Dakota, Alabama ve Wisconsin eyaletlerinde okullar ikinci bir emre kadar kapatıldı.

ABD'deki salgının merkez üssü New York'ta ise okulların akademik takvimin sonuna kadar açılması beklenmiyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER