Yel değirmenlerinin adı kaldı

Maraş'ta bir zamanlar “üretim” ve “mücadeleyi” simgeleyen yel değirmenleri günümüzde kırık, dökük, atıl durumda...

   Yel değirmenlerinin adı kaldı

Ahmet İLKTAÇ

Mağusa’nın Maraş Bölgesi’nde yoğun bir şekilde bulunan yel değirmenlerinin artık sadece adı kaldı. Yel değirmenleri, yıllara yenik düşüp, atıl halde, sadece geçmişi hatırlatıyor.

İngiliz ve Kıbrıs Cumhuriyeti dönemlerinde “üretim” ve “mücadele”yi simgeleyen yel değirmenleri, ülkenin farklı noktalarında olduğu gibi Maraş’ta, Paralimni’nde, Sotira’da, Protaras’da ve özellikle de Derinya’da çok sık bir şekilde yer alıyor.

Maraş’ın açık bölümünde bulunan onlarca yel değirmeni, bakımsızlık nedeniyle oldukça kötü durumda. Birçoğunun kanatları zamanla kırılırken, hemen hepsi de günümüzde çalışır durumda değil.

Maraş’ta 1974 öncesinde yoğun bir şekilde yer alan nar ve daha sonra da portakal bahçelerini sulamak için kuyulara kurulan yel değirmenleri, o dönemlerde üretime büyük katkı sağlıyordu.

Konuyla ilgili NORTH CYPRUS UK’e konuşan Gazimağusalılar, yılların getirdiği bakımsızlık nedeniyle bir zamanların en önemli üretim aracı olan yel değirmenlerinin günümüzde oldukça bakımsız bir şekilde kaldıklarına değindiler.

Kuzeydeki hemen hemen tüm yel değirmenlerinin günümüzde kullanılamaz durumda olduklarını söyleyen vatandaşlar, güneyde bazı bölgelerde bu yel değirmenlerinin hala kullanıldıklarını kaydettiler.

Özellikle de Maraş Bölgesi’nde, yakın geçmişte portakal bahçelerinin sulanmasında kullanılan yel değirmenlerinin, üretime koydukları katkının yakında, görsel zenginlik de yarattıklarına dikkat çekildi.

 

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2017, 10:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER