banner29
20 Ekim 2018 Cumartesi

Yel değirmenlerinin adı kaldı

Maraş'ta bir zamanlar “üretim” ve “mücadeleyi” simgeleyen yel değirmenleri günümüzde kırık, dökük, atıl durumda...

05 Ekim 2017 Perşembe 09:39
   Yel değirmenlerinin adı kaldı

Ahmet İLKTAÇ

Mağusa’nın Maraş Bölgesi’nde yoğun bir şekilde bulunan yel değirmenlerinin artık sadece adı kaldı. Yel değirmenleri, yıllara yenik düşüp, atıl halde, sadece geçmişi hatırlatıyor.

İngiliz ve Kıbrıs Cumhuriyeti dönemlerinde “üretim” ve “mücadele”yi simgeleyen yel değirmenleri, ülkenin farklı noktalarında olduğu gibi Maraş’ta, Paralimni’nde, Sotira’da, Protaras’da ve özellikle de Derinya’da çok sık bir şekilde yer alıyor.

Maraş’ın açık bölümünde bulunan onlarca yel değirmeni, bakımsızlık nedeniyle oldukça kötü durumda. Birçoğunun kanatları zamanla kırılırken, hemen hepsi de günümüzde çalışır durumda değil.

Maraş’ta 1974 öncesinde yoğun bir şekilde yer alan nar ve daha sonra da portakal bahçelerini sulamak için kuyulara kurulan yel değirmenleri, o dönemlerde üretime büyük katkı sağlıyordu.

Konuyla ilgili NORTH CYPRUS UK’e konuşan Gazimağusalılar, yılların getirdiği bakımsızlık nedeniyle bir zamanların en önemli üretim aracı olan yel değirmenlerinin günümüzde oldukça bakımsız bir şekilde kaldıklarına değindiler.

Kuzeydeki hemen hemen tüm yel değirmenlerinin günümüzde kullanılamaz durumda olduklarını söyleyen vatandaşlar, güneyde bazı bölgelerde bu yel değirmenlerinin hala kullanıldıklarını kaydettiler.

Özellikle de Maraş Bölgesi’nde, yakın geçmişte portakal bahçelerinin sulanmasında kullanılan yel değirmenlerinin, üretime koydukları katkının yakında, görsel zenginlik de yarattıklarına dikkat çekildi.

 

    Yorumlar

banner30
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
banner32
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV