“TRANSFER İSTİSYONUNUN YER TAYİNİ BERABERİNDE PEK ÇOK SORUNU GETİREBİLİR”

Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Nilden Bektaş Erhürman, katı atık transfer istasyonu hakkında açıklama yaptı.

“TRANSFER İSTİSYONUNUN YER TAYİNİ BERABERİNDE PEK ÇOK SORUNU GETİREBİLİR”

North Cyprus UK

Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Nilden Bektaş Erhürman, Girne-Çatalköy imar planında herhangi bir revizeye gidilmeden Girne katı atık transfer istasyonunun yerinin Bakanlar Kurulu kararı ile Ocak 2020 tarihinde değiştirilmesi ile ilgili açıklama yaptı.

Erhürman’ın açıklaması şöyle:

“Girne-Çatalköy imar planında herhangi bir revizeye gidilmeden Girne katı atık transfer istasyonunun yerinin Bakanlar Kurulu kararı ile Ocak 2020 tarihinde değiştirilmesi ile ilgili akla gelen ilk sorular ;
1- Transfer istasyonu yapılacak yerde bazı kriterler çok önemlidir. Örneğin ; belirlenen alanını arazi kullanımı, toprak yapısı , topoğrafyası , varsa yer altı su kaynağı , görünürlülüğü , yerleşim alanlarına uzaklığı , ulaşım kolaylığı , hakim rüzgar yönü , hava kirliliğine etkisi, yaratacağı trafik ve gürültü problemleri .. Bu kriterlerin hangisine göre karar verildi ? Gerekçe nedir ?
2- Transfer istasyonunun yer tayini beraberinde pek çok sorunu da getirebilir. Her şeyden önemlisi bölge halkının çok iyi bilgilendirilmesi gereklidir. Yeni seçilen alan için halkın bilgilendirilmesi yapıldı mı?
3- ÇED raporu alındı mı? Etüd, araştırma , projelendirme ne aşamada ?

Katı atık politikasında belirlendiği gibi Transfer İstasyonlarının yapılması çok önemli ve gereklidir! Bunu her fırsatta dile getiriyoruz .. İmar planları oluşturulurken çerçeve kriterler doğrultusunda yer seçimi yapılabilir , ÇED aşamasında kriterler sağlanamıyor veya seçilen yer için sıkıntılar yaşanıyorsa imar planında revizeye gidilerek halkın da görüşü alınarak seçilen alan değiştirilebilir , ama bu alan da tartışmaların kaynağı olan ve imar planında kentsel hizmet merkezi olarak belirlenen alandan mı seçilir bilemiyorum ..
İddia yok sadece sorular var ..”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER