Sevişen Ağaç, sevişiyor muydu?

Tahminen 200 yıldır ayakta

Sevişen Ağaç, sevişiyor muydu?

  

 

 

Sevişen Ağaç, sevişiyor muydu?

 

- Girne’de yalnızca birkaç yerde bulunan mahkemeler avlusundaki ‘Sevişen Ağaç’ çıkardığı garip seslerin ardından yaptığı hareketle gölgesinde oturanları şaşırttı.

 

Girne’de mahkemelerin arkasındaki avluda bulunan ve adına Sevişen Ağaç denilen ağaçtan çıkan seslerden sonra, birbirine bağlı biri erkek biri dişi olduğu sanılan iki büyük dal, gölgesinde serinleyen avukatların üzerine düştü. Olay traji komik. Ağacın adının sevişen ağaç olması yanısıra düşmeden önce çıkardığı ‘çıt çıt’ sesleri, ağacın altında oturan avukatlar arasında da bazı söylemlere neden olmuş...  “Ağacın dalları sevişiyor” diyerek espri yapan avukatlar, bir anda ağacın iki büyük dalının üzerlerine düşmesiyle korkulu anlar yaşadılar. İki avukatın hafif şekilde yaralandığı olayın ardından artık kimse Sevişen Ağacın altında oturmak istemiyor. 

 

Tahminen 200 yıldır ayakta

 

Üzerindeki plakada şunlar yazıyordu:
"Gördüğünüz bu ağaç Latincede Bella Solarius adıyla bilinmekte olup tahminen 175-200 yaş arasında olduğu sanılmaktadır. Ağacın anavatanı Afrika kıtasıdır. Ağaç, erkek ve dişi olarak iki cinstir. Burada da görüldüğü gibi dişileri gövdesi ise daha incedir. Keza her iki cinsin meyveleri de farklıdır. Ağaçların dalları birbirlerini saracak şekilde gelişir. Ki bu nedenle ağaca "Sevişen Ağaç" da denilir. Bu ağacın en büyük özelliği tek olarak değil grup olarak birkaçının bir arada yaşamasıdır.
Dallar oldukça hafif adeta içi boş gibidir. Bu nedenle eskiden sandal yapımında kullanıldığı da bilinmektedir. Girne'de buradan başka (2) yerde daha bu ağaçtan vardır. Yazın sıcaklarda gerçekten çok güzel serinlik veren hoş bir gölgesi vardır.

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2011, 20:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER