Mağusa’da festival devam ediyor

Bugüne dek 400 bin kişiyi ağırlayan 650’den fazla sanatçıyı KKTC’ye taşıyan 16. Gazimağusa Kültür-Sanat Festivali muhteşem konserlerle devam ediyor.

Mağusa’da festival devam ediyor

Geleneksel 16. Gazimağusa Kültür-Sanat Festivali 21 Haziran Perşembe günü başladı. Levent Yüksel Konseri’yle açılacak festival 11 Temmuz’da “Los Vivancos” flamenko konseri ile kapanacak.  Gazimağusa Belediyesi (GMB) Başkanı Oktay Kayalp festival dolayısıyla Lefkoşa Golden Tulip Otel’de kahvaltılı basın toplantısı düzenledi.Kayalp toplantıda yaptığı konuşmada festivalin 16. yılında sanat kalitesi, düzeyi ve yaşıyla Akdeniz’in en saygın uluslararası organizasyonları arasında yer aldığını kaydetti. Sanatçıların artık Gazimağusa Belediyesi’nden gelen davetleri reddetmediklerini hatta daha basın toplantısı düzenlenmeden kendi web sitelerine festivali koyduklarını söyleyen Kayalp, bunun Gazimağusa Kültür Sanat Festivali’nin Akdeniz ve bölgede ne denli prestijli bir organizasyon olduğunu gösterdiğini söyledi.

Kayalp: “Bu bir rekor”

1995 yılında başlayan ve bugüne dek 400 bin kişiyi ağırlayan festivalin bu anlamda bir rekora imza attığını kaydeden Kayalp, bugüne kadar 650’den fazla sanatçıyı KKTC’ye taşıyarak onlara KKTC’de sanatın nasıl yapıldığını gösterdiklerini, sanatçıları cüzi fiyatlarla halkın “kapılarına kadar” getirdiklerini söyledi. Kayalp, bazı turizm şirketlerinin Gazimağusa Festivali’ni reklam aracı olarak kullandıklarını da belirterek, 2 yıl önceki Loreena McKennitt konserini buna örnek gösterdi ve bunun ülkeye, ülke turizmine katkı olduğunu ifade etti. 21 Haziran-11 Temmuz tarihleri arasında tahmini 600 bin TL’lik bütçeyle, hiçbir devlet katkısı olmadan, sponsor katkılarıyla gerçekleştirilecek festivalin profesyonel organizasyon şirketleriyle çalışılarak gerçekleştirileceğini anlatan Kayalp, etkinliklerin tümünün saat 21.00’de Salamis Antik Tiyatro’da yapılacağını bildirdi.

Açılışı Levent Yüksel yaptı

21 Haziran Perşembe akşamı Levent Yüksel Konseri’yle açılacak festivalde sanatçı, “Karaağaç”, “Med Cezir”, “Tuana” gibi şarkılarını seslendirdi. 25 Haziran Pazartesi akşamı İstanbul Şehir Tiyatrolarının “Arka Bahçe” isimli oyunu tiyatro severlerle buluştu.

Apocalyptica “Merhaba Mağusa” dedi

27 Haziran Çarşamba Klasik Rock grubu Apocalyptica muhteşem bir konser verdi, Finlandiyalı “Apocalyptica” grubu, çoğunluğu genç hayran kitlesine coşkulu bir konser sundu. Dünyada klasik Rock müziğin en bilinen grubu olan Apocalyptica “viyolonsel rock”ın mimarları olduklarını konser boyunca sergiledikleri olağanüstü performansla ve izleyenleriyle kurdukları sıcak diyalogla beğeni topladı. Grup solisti, “Merhaba Mağusa” diyerek başladığı programında Kıbrıs’ın havası kadar insanların da sıcakkanlı olduklarını söyledi. Apocalyptica grubu üyeleri, sahnede kaldıkları yaklaşık 2 saatlik sürede Salamis Antik Tiyatro’yu hınca hınç dolduran hayranlarına unutulmaz bir konser verdi.

Kıbrıs ezgileriyle nostaljik gece

 28 Haziran Perşembe Sıla 4 müzikseverlere nostaljik bir akşam yaşattı. Gazimağusa Belediyesi Halkla İlişkiler Birimi’nden verilen bilgiye göre, grup üyelerinden Erdinç Gündüz konser öncesinde yaptığı konuşmada, uzun bir aranın ardından konser vermenin mutluluk ve heyecanını yaşadıklarını dile getirerek, 1968 yılından beri üretmeye devam ettiklerini, bugün eserlerine değer verildiğini görmenin sevincini yaşadıklarını ifade etti.

Kapanış Los Vivancos’la

Festival’de 3 Temmuz’da iki toplumlu Cyprus Jazz Band konserleri yapılacak. Beşiktaş Kültür Merkezi (BKM)’nin “Çok Güzel Hareketler Bunlar” oyunu 5 Temmuz’da, Azeri Caz piyanisti Aziza Mustafa Zadeh’in konseri 6 temmuz’da, Pagagnini Topluluğu konseri ise 9 Temmuz’da yer alacak. Festivalin son etkinliği 11 Temmuz Çarşamba akşamı “Los Vivancos” Flamenko konseri olacak.

Sponsorlar

GMB Başkanı Oktay Kayalp basın toplantısında mali konulardaki sorular üzerine özel sektörden kuruluşların festivale sponsor olduğunu ve ana (platin) sponsorun Limasol Türk Kooperatif Bankası olduğunu açıkladı. Kayalp “altın” diye tabir ettiği sponsorları ise Kombos, Northern Land Construction ve Shevketoglu Group olarak açıkladı. Kayalp, Festivalin resmi içecek sponsorunun Ektam Kıbrıs (Pepsi), konaklama sponsorunun da Arkın Palm Beach Otel olduğunu belirterek festival afişinin Senih Çavuşoğlu ve Anastasia Artyukhova tarafından ücretsiz hazırlandığını kaydetti. Kayalp sponsor katkılarının 250 bin TL, Belediyenin harcamasının 200 bin TL olduğunu ifade ederek, 150 bin TL de bilet geliri beklediklerini söyledi.

Bilet fiyatları

Girne, Lefkoşa ve Gönyeli ve Gazimağusa Belediyeleri, Deniz Plaza’lar ve etkinlik günleri gişeden temin edilebilen biletlerin fiyatları her etkinlik için değişkenlik gösterirken, tüm etkinliklerin izlenmesini sağlayacak “Kombine Biletler” 100 TL den satışa sunuldu. Buna göre etkinliklerin toplam maliyeti 180 TL yerine “Kombine Bilete” 100 TL ödenerek %45 indirimden yararlanılması sağlandı. Bilet fiyatları “Çok Güzel Hareketler Bunlar” ve “Apocalyptica” için 30 TL, “SILA 4” ve “Cyprus Jazz Band” için 10 TL ve diğer tüm etkinlikler için 20 TL olarak açıklandı.

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2012, 11:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER