Kıbrıs’ta son 60 yılın en sıcak yazı yaşanıyor…

10 dakikadan fazla açık havada durmayın!

Kıbrıs’ta son 60 yılın en sıcak yazı yaşanıyor…

 YDÜ Çevre Bilimleri Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Salih Gücel, kuzey yarımkürede son 60 yılın en sıcak yazının yaşandığına dikkat çekerek, başta çocuk ve yaşlılar olmak üzere tansiyon, astım ve kalp rahatsızlığı olanların çok dikkatli olmasını istedi.

Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Çevre Bilimleri Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Salih Gücel, kuzey yarımkürede son 60 yılın en sıcak yazının yaşandığına dikkat çekerek, başta çocuk ve yaşlılar olmak üzere tansiyon, astım ve kalp rahatsızlığı olanların çok dikkatli olmasını istedi.

Gücel yazılı açıklamasında, bazı günler sıcaklığın 40 derecenin üzerine çıktığını ifade ederek, sıcaklara karşı herkesin korunması gerektiğine dikkat çekti.

Ülkede doğal çevrenin hızla bozulduğunu ve bundan en fazla zarar görenlerin başta insanlar olmak üzere bazı bitki ve hayvan türleri olduğunu ifade eden Gücel, canlıların yaşam ortamları tahrip edildiği sürece, ülkede yaşam olanağı bulan canlı türleri ve sayılarının sürekli azaldığını kaydetti.

Gücel, vatandaşların 10.00-17.00 saatleri arasında ultraviyole radyasyonunun yüksek olması nedeniyle açık havada 10 dakikadan fazla durmamalarının sağlıkları açısından kaçınılmaz olduğuna vurgu yaptı.

Bu yılki hava sıcaklıklarının rekor dereceye çıkması nedeniyle ülke doğasını ve biyolojik çeşitliliğini korumak için Çevre Koruma Dairesi ve sivil toplum örgütlerinin de birtakım çalışmalar yürüttüğünü hatırlatan Gücel, ülkede koruma altına alınmış nadir canlı türleri ve bu türlerin korunması için yetkililerin daha fazla bilinçlendirmesi ve yasa gereği cezai yaptırımların uygulanmasının, ülkenin doğal yapısının korunması için gerekli olduğunu kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2012, 15:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER