Hansel ve Gratel’in rüyası gerçek oldu...

Kıbrıs’ın en “Tatlı” mekanı “The Cacao” açıldı

Hansel ve Gratel’in rüyası gerçek oldu...

 

Farklı konsepti ve birbirinden lezzetli tatları ile Kırbrıs’ın gözde mekanı olma yolunda ilk adımı atan The Cacao, geçtiğimiz hafta hizmete açıldı. En iyilerle, en iyisini üretme ve en iyi şekilde sunma anlayışıyla Kıbrıs ile buluşan The Cacao’nun yelpazesinde, dondurmadan çikolataya, pastadan petit foura, waffledan tatlılara, pizzadan makarna ve salataya kadar birçok ürün bulunuyor.

Hansel ve Gratel’in rüya evi

Çocukluğumuzda dinlediğimiz Hansel ve Gratel masalından esinlenerek oluşturulan mekanın konsepti de en az lezzetleri kadar dikkat çekiyor. Özellikle, çikolata ve pasta dilimi şeklindeki teşhir dolapları, waffle görünümlü kolonlar, portakal, çilek ve kivi şeklindeki masalar,  akan çikolata izlenimi veren tavan ve tablet çikolata şeklindeki dolap daha kapıdan girer girmez insanın iştahını kabartıyor. Bunların yanı sıra misafirlerin gözü önünde son teknoloji fırınlarda hazırlanan pizzalar ve el yapımı makarnaların da yer aldığı İtalyan konsepti oldukça ilgi göreceğe benziyor. 46 çeşit dondurma, 212 çeşit çikolata, 52 çeşit pasta, 20 çeşit tart, 20 çeşit pizza, 20 çeşit makarna, 25 çeşit waffle, 30 çeşit petit fours, 15 çeşit tatlı, 15 çeşit salata, 50 çeşit frozen ve 30 çeşit kahve sunulan The Cacao’da, çikolata çorbası, afrodizyaklı dondurma, bronzlaştırıcı dondurma, anti-selülit dondurma, dürüm dondurma, kağıt bebek, 24 ayar altın pasta, petit fours, diabetik çikolata, dondurmalı salata, gerçek meyve dondurması, dikdörtgen taşfırın pizzası, hellimli çikolata ve çikolatalı makarna gibi özel tasarım ürünlerde dikkat çekiyor. Bütün detaylar düşünülerek hazırlanan projede diyet yapanlar da unutulmamış. Diyet ürünlerin sunulduğu bölüm de son derece cezp edici özelliğe sahip.

Tolga Civelek, “En iyiler tek çatı altında buluşturup, Kıbrıs’a The Cacao’yu sundu”

Konu ile ilgili açıklama yapan The Cacao’nun sahibi Tolga Civelek, hem ekipte, hem de ekipmanda “en iyileri” arayıp bularak bu işe başladıklarını belirti. İlk adımlarının, dünyanın en iyi çikolata şefi olan Jean Pierre Wybauw’la anlaşmak olduğunu belirten Civelek, Kendisi Walt Disney, Callabaut, Kahve Dünyası gibi birçok firmanın demo şefliğini yapmış. Yazdığı kitaplar 10 ayrı dile çevrilmiş ve en çok satanlar listesine girmiş, aynı zamanda ‘Dünyanın en iyi çikolata eksperi’ olarak da ödül almış. Ayrıca başta Amerika ve Japonya’da olmak üzere birçok üniversite ve firmalara eğitimler veriyor. Ekibimizin diğer üyeleri de ulusal ve uluslar arası yarışmalarda dereceleri ve ödülleri bulunan özel insanlar. Yani anlaşılacağı gibi en iyiler bir çatı altında toplandı ve Kıbrıs’a The Cacao’yu sundu.” dedi.

“En büyük hayalim, Kuzey Kıbrıs’ın markası The Cacao’nun uluslararası bir marka olması.”

Tolga Civelek, bugüne kadar edindiği tüm birikimini The Cacao’ya yatırdığını belirterek, “Beni çılgın olarak nitelendirenler var ama ben bu projeye çok inanıyorum. En büyük hayalim, Kuzey Kıbrıs’ta yarattığımız bu markanın, Türkiye ve Avrupa’da vereceğimiz franchise’larla uluslararası bir marka olması. Bunun olabilmesi için tek koşul halkımızın markayı benimsemesidir. Gerisi ortak çabalarla doğal olarak gelecektir. Girne’deki merkezlerinin yanı sıra Kuzey Kıbrıs’ın birçok yerinde çok kısa sürede faaliyete geçeceklerini ve birkaç ay içerisinde Boğaz, Lefkoşa ve Gazimağusa’da The Cacao şubelerini açacaklarını ekleyen Tolga Civelek, The Cacao Markası’nı koşulsuz müşteri memnuniyeti ile iyi yerlere getireceklerini ifade etti.

 

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2012, 00:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER