ECZACILAR BİRLİĞİ, YARIN EYLEM YAPACAK

ECZACILAR BİRLİĞİ, MESLEK YASALARININ TADİLİYLE İLGİLİ TASARININ VERİLEN SÖZLER DOĞRULTUSUNDA MECLİS’E İLETİLMEDİĞİ GEREKÇESİYLE YARIN EYLEM YAPACAK

ECZACILAR BİRLİĞİ, YARIN EYLEM YAPACAK

Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği (KTEB), meslek yasalarının tadiliyle ilgili tasarının verilen sözler doğrultusunda Meclis’e iletilmediği  gerekçesiyle   yarın Cumhuriyet Meclisi önünde eylem yapacaklarını bildirdi. 

 “1. EYLEM PLANI” kapsamında saat 12:00’de tüm üyeleriyle eylemde olacaklarını belirten Eczacılar Birliği, 1.Eylem Planı’nın ilgili Bakanlık tarafından dikkate alınmaması halinde, 2. ve süresiz eylem planlamasının yapılacağını da duyurdu.

Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği tarafından yapılan yazılı açıklamada,  Birlik Genel Kurulu’nda tüm üye eczacılarının oybirliği ile kabul edilen Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği (KTEB) Meslek Tadil Yasası’nın Birliğin özerk  yapısının  ve özel eczane eczacılarının tek güvencesi olduğu kaydedildi. 
Açıklamada, “Bu meslek tadil yasası Kasım 2019 döneminden beridir KKTC Sağlık Bakanlığı tarafından halen daha ötelenmekte ve gerekli hassasiyet gösterilmemektedir” denildi.

Sağlık  Bakanlığı’na bu süre zarfında gerçekleştirilen 3 ziyarette Bakan’dan konunun gereği olan önergenin imzalanıp Cumhuriyet Meclis Komisyonuna sunulacağı sözünün alındığının iddia edildiği açıklamada, “Bugün gelinen noktada ise, KKTC Sağlık Bakanlığı ülkenin sağlık alanında göz ardı edemeyeceği bir sektörün baş aktörleri olan Eczacılarını ‘ilgisiz, duyarsız ve umursamaz bürokratik yaklaşımları’ sayesinde sokaklara dökmekten çekinmemiştir” ifadesi yer aldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER