CTP KADIN ÖRGÜTÜ: “KADINLAR VE ÇOCUKLAR EVDESİNİZ AMA UZAKTA DEĞİLSİNİZ”

CTP Kadın Örgütü, ev içi şiddetin kovid-19 salgın günlerinde artış göstermiş olabileceğini vurgulayarak, şiddet gören kadın ve çocuklara “Evdesiniz Ama Uzakta Değilsiniz” mesajı verdi.

CTP KADIN ÖRGÜTÜ: “KADINLAR VE ÇOCUKLAR EVDESİNİZ AMA UZAKTA DEĞİLSİNİZ”

CTP Kadın Örgütü'nün açıklaması şöyle:

"Sokağa çıkma sınırlandığı için kadınların ve çocukların yardıma ulaşma kanalları da kapanmış durumdadır. Yardıma ulaşamadıkları için şiddet ve istismara uğramaya devam etmektedirler. Ülkemizde hali hazırda ev içi şiddet ve istismarın önlenmesi ile ilgili yeterli düzenleme olmadığı bilinen bir gerçektir. Covid 19 salgın günlerinde sorunların daha da artış göstermiş olabileceğini tahmin etmek güç değildir.

 

Kadınların yardım isteyebilecekleri kanallardan bir tanesi 155 veya 0548811383 numaralı telefonlardan ulaşılabilen Polis Teşkilatı bünyesindeki Kadına Karşı Şiddete Müdahale Şubesi’dir. Sokağa çıkmanın sınırlandırılması öncesinde aylık 90- 100 civarında başvuru olurken sokağa çıkmanın sınırlandırıldığı Mart ayında 76 çağrı olması kadınların yardım isteme kanallarının kapanmış olduğu yönünde bir endişe oluşturmuştur. Yardım istenebilecek diğer kanal Sosyal Hizmetler Dairesi’ne bağlı 183 hattıdır. Bu hatta da şiddetten ziyade gıda ve para talebi şeklinde yardım talepleri geldiğine dair bilgiler vardır.

 

Sokağa çıkmanın sınırlandırıldığı içinde bulunduğumuz günlerde okula devam etmeyen çocuklar, işe veya yakınlarına gidemeyen kadınlar çok daha korumasız ve tehlike altındadır. Sosyal Hizmetler Dairesi’nin bu süreçte çok daha etkin çalışması, şiddet ve istismara uğrayan kadınlarımızın ve çocuklarımızın yanında olması beklenirken bu hizmetlerin daha da zayıflaması, azaltılması kabul edilemez. Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Dairesi (TOCED) Teşkilat Yasası’nın 25. maddesi Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Danışma ve İzleme Konseyi’nin görevlerini düzenlemektedir.

Konsey TOCED yanısıra toplumsal cinsiyet eşitliği mücadelesi veren sivil toplum örgütleri, siyasi parti temsilcileri, üniversitelerin toplumsal cinsiyet ve/veya kadın araştırmaları bölümleri ve yerel yönetimleri içerir. Covid 19 salgın mücadelesinde şiddet ve istismara karşı önlem alabilmek için tüm paydaşların bulunacağı bir çalışma yürütülmelidir. Aynı zamanda Polis Teşkilatı’nın Eğitim ve Sağlık Bakanlıklarının da sürecin içinde olacağı bir kriz merkezinin sosyal sorunlarla ilgili faaliyetleri organize ve örgün bir şekilde yapılmalıdır. Önceden takipte olan, riskli ortamda bulunan kadınların ve çocukların izlenmesi, desteklenmesi gerekmektedir.

 

Devlet yıllar içinde tam da bu günler için oluşturduğu tüm kurumlarını bütün kapasitesi ve kaynakları ile kullanmalıdır. Çalışmalar çağımızda sosyal izolasyon önlemleri çiğnenmeden telefon ve internet imkanları kullanılarak pek tabi ki yapılabilir. Yeter ki niyet olsun. Yeter ki sessiz çığlıkların sesini duyabilelim. Onlara “evdesiniz ama uzakta değilsiniz” diyebilelim.

CTP Kadın Örgütü olarak bu süreçte yapılacak bütün çalışmalara katkı vermeye hazır olduğumuzu bir kez daha ifade ederiz."Cumhuriyetçi Türk Partisi

Kadın Örgütü

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER