ATUN: “ELEKTRİK KURUMU GELECEĞE TAŞINMALIDIR”

“ELEKTRİK İHTİYACININ TAMAMI TÜRKİYE’DEN KARŞILANSA BİLE KIB-TEK’İN YAŞAMAYA DEVAM ETMESİ GEREKİR”

     ATUN: “ELEKTRİK KURUMU GELECEĞE TAŞINMALIDIR”

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, konuşmasının devamında Elektrik Kurumu’nun öneminden bahsetti.

 

“Elektrik Kurumu geleceğe taşınmalıdır” diyen Atun, kurumu kapatma gibi bir düşünceleri olmadığını kaydetti.

 

Elektik Kurumu’nun çözüm sürecinde daha da değerli hale geldiğini anlatan Atun, Kıb-Tek’in Kıbrıs Türk halkının iletim teşkilatı olarak devam etmesi gerektiğini ifade etti.

 

“KURUM ÇÖZÜMDEN SONRA DA VARLIĞINI SÜRDÜRMELİ”

 

Kıb-Tek’in kitlere benzetilemeyeceğini dile getiren Atun, kurumun çözümden sonra da varlığını sürdürmesi gerektiğini söyledi.

 

Elektrik Mühendisleri Odası Raporu’ndan bahseden Atun, bu rapordan kesitler aktardı.

 

Elektrik ihtiyacının tamamı Türkiye’den karşılansa bile Kıb-Tek’in yaşamaya devam etmesi gerektiğini ifade eden Atun, dağıtım maliyetlerinin kontrol altına alınması gerektiğini de kaydetti.

 

“AKSA’NIN SÖZLEŞMESİNİN BİTECEĞİ 2024 KIB-TEK İÇİN KRİTİK EŞİK”

 

Türkiye ile elektrik anlaşması yapılmasının gerekliliğine  vurgu yapan Atun, Aksa’nın sözleşmesinin biteceği 2024’ün Kıb-Tek için kritik eşik olduğunu kaydetti.

 

Kıb-Tek santrallerindeki makinelerin hızla eskidiğini, 2020-2024 arası onların da ömrünün biteceğini kaydeden Atun, Aksa’nın zamanında bir ihtiyaç gereği geldiğini, ancak bugün bir yük halini aldığını anlattı.

 

ELEKTRİK KONUSUNDA KOMİTE…

 

Atun, elektrik konusunda; akademisyenler, elektrik mühendisleri odasından, elektrik kurumundan, bürokratlardan oluşan bir komite oluşturulacağını dile getirdi.

 

“ELEKTRİK KURUMU ULUSAL GÜVENLİK ADINA ÇALIŞANLARI VE MAKİNELERİYLE HAZIR HALDE BULUNACAK”

 

Elektrik Kurumu’nun, “ulusal güvenlik adına” çalışanları ve makineleriyle hazır halde bulunacağını dile getiren Atun, hiçbir makinanın işlevsiz hale gelmeyeceği bir sistem kurulacağını dile getirdi.

 

Alım garantisinin, enerji türü yatırımlarda bir gerçeklik ve çoğu zaman bir gereklilik olduğunu anlatan Atun, kesin bir alım garantisinin henüz verilmediğini kaydetti.

 

ŞAHALİ: “ELEKTRİK KURUMUNUN DENEYİM VE KAPASİTESİNDEN YARARLANILMALI”

 

Ardından söz alan CTP Milletvekili Erkut Şahali, elektrik konusunda hem yasal altyapı hem de idari yapılanma eksikliği olduğunu anlattı.

 

Elektrik konusundaki işbirliğinin karşılıklı yararı gözetmesi gerektiğini söyleyen Şahali, yatırım maliyetleri ve teknik uyumluluk konularına da ağırlık verilmesini istedi.

 

Şahali, bundan sonraki süreçte elektrik kurumunun deneyim ve kapasitesinden yararlanılması gerektiğini de dile getirdi.

 

Kıb-Tek’in ülkenin elektrik enerjisinin karşılanmasında önemli rolü olduğunu anlatan Şahali, düzenleyici denetleyici bir yapının gerekliliğine vurgu yaptı.

 

AKANSOY: “HÜKÜMET KIB-TEK’İ TASFİYE ETME ÜZERİNE KURULU BİR POLİTİKA YÜRÜTÜYOR”

 

Daha sonra söz alan CTP Milletvekili Asım Akansoy ise, UBP-DP hükümetinin Kıb-Tek’i tasfiye etmek üzerine kurulu bir politika yürüttüğünü iddia etti.

 

Bu partilerin  geçmişte de benzer tutumlar sergilediklerini dile getiren Akansoy, hükümetin bağımsız bir kuruluştan kapsamlı bir rapor hazırlatmak durumunda olduğunu, bu konunun sadece bir komite tarafından ele alınmasının yeterli olmadığını dile getirdi.

 

Konuşmaların ardından toplantı gruplar arası mutabakatla tamamlandı.

Genel Kurul’un sonraki birleşimi 31 Ekim Pazartesi günü olacak.

 

 

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2016, 20:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER