ATAOĞLU: "ESNAFIN YÜZÜNÜN YENİDEN GÜLMESİNİ SAĞLAYACAĞIZ"

Demokrat Parti Genel Başkanı Fikri Ataoğlu, tüm belediyeleri ziyaret ederek, ‘Belediyeler Yasası’ ile ilgili görüş alışverişinde bulunuyor.

ATAOĞLU: "ESNAFIN YÜZÜNÜN YENİDEN GÜLMESİNİ SAĞLAYACAĞIZ"

Demokrat Parti Genel Başkanı Fikri Ataoğlu, belediyelere başlattığı ziyaretler çerçevesinde, bugün Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü ile görüştü.

Belediyelerin %25 kesintiye uğramasının kabul edilemez olduğunu vurgulayan Ataoğlu, belediyelerin bu süreçte görevlerinin de ötesinde sorumluluklar üstlendiğini belirtti.

Ataoğlu: “Yerel yönetimlerin görüşleri dikkate alınmalı”

Ataoğlu, bir turizm beldesi olan Girne’nin esnafının turistlerin tamamının ve öğrenciler çoğunun ülkeden gitmesiyle zora girdiğini gördüklerini ifade ederek, “Tedbirli davranmaya devam etmemiz ve yeni bir covid-19 vakasıyla karşılaşmamızı temenni ederim. Umarım bu şekilde bu illetten kurtulacak ve esnafın yüzünün yeniden gülmesini sağlayacağız” dedi.

Meclis’te Belediyeler Yasası’nın seslendirildiğini belirten Ataoğlu, bununla ilgili sadece Meclis’teki siyasilerin değil, yerel yönetimlerin de görüşlerinin dikkate alınması gerektiğinin altını çizdi.

Belediyelerin tümünü ziyaret ederek Belediyeler Yasası ile ilgili önerilerini dinleyeceğini ve bu önerileri Demokrat Parti’nin konuyla ilgili çalışmasına harmanlayacağını kaydeden Ataoğlu, “görüşleriniz doğrultusunda çalışmamızı yürütmeyi ve belediyelerin sesi olmayı amaçlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Güngördü: “Yüzde 17 civarında ek harcama yaptığımız dönemde kesinti yapılması Kabul edilemez”

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, belediyelerin siyasi partilerle eşgüdüm içerisinde olmasının büyük yararı olacağını kaydederek, Ataoğlu’nun kendilerini ziyaret etmesinin çok anlamlı olduğunu vurguladı.

Ülkedeki tüm işyerlerinin kapalı olduğu yaklaşık iki aylık süreçte Belediyenin yürüttüğü çalışmaları anlatan Güngördü , bu süreçte belediyelerin yüzde 17 civarında ek harcama yaptığını ve hal böyle iken yüzde 25 kesinti yapılmasının kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Girne Belediyesi hudutlarında bu süreçte hiç maaş girmeyen 1700 hane oldu bilgisini veren Güngördü, yurtlarda da 300 civarında öğrencinin mahsur kaldığını kaydetti. Bu hane ve yurtlara Belediye bütçesinden yapılan gıda ve malzeme yardımlarını da açıklayan Güngördü, “doğru yapmaya, adaletli davranmaya çalıştık” dedi.

Belediyeler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi olduğunu hatırlatan Güngördü, bu ayın sonunda kesintinin durmaması ve yapılan kesintilerin de geri ödenmemesi halinde ülkede belediye hizmetlerinin duracağı uyarısında bulundu.

Güngördü ayrıca, Belediyeler yasası ile ilgili görüşlerini Ataoğlu’na aktararak, reforma ihtiyaç olduğunu kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2020, 20:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER