ARIKLI: "ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİNE 'EVET' DİYECEĞİZ"

Meclis Genel Kurulu’nda, Anayasa Değişikliği Yasa Önerisi’nin görüşülmesine geçildi. Öneri, Yüksek Mahkeme yargıçlarının sayısının artırılmasını öngörüyor.

ARIKLI: "ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİNE 'EVET' DİYECEĞİZ"

YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı, geçen yıl kendilerinin anayasa değişiklik önerisi verdiklerini ve üç ana temel konuda değişiklik önergesi hazırlayıp Meclis’e sunduklarını kaydetti.

Değişiklik taleplerinin beş imza ile kalmasından dolayı bu konuda adım atılmadığını söyleyen Arıklı, Meclis’in yaz tatilinin kısaltılarak çalışması önerisinin her yaz yapılması gerektiğini kaydederek bu konunun anayasa değişikliğiyle düzeltilebileceğini kaydetti.

Yüksek Mahkeme yargıçlarının ve savcıların emeklilik yaşlarının uzatılması gerektiğini dile getiren Arıklı, dünyadan örnekler vererek yargıçların emeklilik yaşlarına değindi ve tecrübenin kolay elde edilemeyeceği gerekçesi ile yargıçların veya kamu görevinde çalışanların isteye bağlı olarak emekli olması gerektiğini belirtti.

YDP olarak anayasa değişikliğinin daha geniş kapsamlı yapılabilmesi için konuyu tekrar gündeme getireceklerini söyleyen Arıklı, bu değişikliğin eksik olmasına rağmen evet oyu vereceklerini açıkladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER