Hellim böreği hala vazgeçilmez

Börekler saçta pişiriliyor

Hellim böreği hala vazgeçilmez

- Kıbrıs köylerinin hala daha vazgeçilmez tatlarından bir tanesidir hellim böreği. Yanında çay veya limonata, pekmez ve balla  yenilen bu eşsiz lezzet, annelerimizden bizlere hediye...

 

 

Malzemeler

2 kilo un
3/4 bardak su (yaklaşık 150 gr)
4 hellim
1 kilo soğan
tuz, su

 

 

Kıbrıs köylerinin en vazgeçilmez tatlarındandır hellim böreği. Bu oldukça emek isteyen muhteşem lezzet ne yazık ki unutulmaya yüz tuttu. Her ne kadar Kuzey Kıbrıs’ta bazı yerlerde satılıyor olsa da özellikle evde yapılan hellim böreğinin kokusu da tadı da bir başka. Yanında bir bardak çay ya da taze sıkılmış limonata ile sıcak sıcak yenilen bu tat gerçekten de dayanılmaz.  

Bu sayımızda hellim böreği tarifi için Girne Boğazı’nda yaşayan Zarif hanıma konuk oluyoruz. Çocukları ve torunlarıyla hafta sonunda bir gününü hamur işi yaparak geçiren Zarif hanımla hem sohbet ediyor hem de hellim böreğinin püf noktalarını öğreniyoruz.

 

“Hellim böreğine eski hellim yakışır”

Esasen Göçerili olan ve son birkaç yıldır Girne Boğazı’nda yaşayan Zarif hanım börek açmayı 12-13 yaşlarında annesinden öğrenmiş. O gün bugündür de yaptığı hamur işleriyle hem yeteneğini sergiliyor hem de sevdikleriyle birbirinden unutulmaz lezzetleri buluşturuyor. Bir yandan börek açan bir yandan da bizlere hellim böreğinin tarifini anlatan Zarif hanım, “Soğanları yuvarlak yuvarlak kesip biraz kaynatıyorum. Daha sonra da biraz kızartıyorum. Ardından da rendelenmiş hellimi soğana ekliyorum” diyor.

Böreği daha lezzetli yaptığı için eski hellim kullanıyormuş söylediğine göre. “Eski hellim hellim böreğine daha çok yakışır” diyor. Hatta eski hellimi önceden geceden suya koyuyormuş. Nedeni mi? Tuzu gitsin diye...

 

Hamur açmak marifet ister

Tabi böreğin sadece içini hazırlamakla bitmiyor. En marifet gerektiren ve zahmetli tarafı  hamuru açması. Hamur, tuz ve su ile yoğruluyor. Bir müddet dinlendikten sonra da oklavayla açılıyor. Zarif hanımın incecik kağıt gibi açılan hamurunun sırrı da hamuru oklavayla açarken nişasta kullanması.

Sonra da ortaya koyduğunuz yufkanın üzerine hazırlanan soğanlı hellim rendesini parçalar halinde yerleştiriyorsunuz. Yufkanın bir yarısına yaklaşık 30 öbek halinde hellimi yerleştirdikten sonra ikinci yarısını bunun üzerine örtüyorsunuz. Sonra da bir tabağın ya da kesici bir aletin yardımıyla bu öbekleri ortada kalacak şekilde kesiyorsunuz.

 

 Börekler saçta pişiriliyor

 Hazırladığınız bu börekleri sıcak yağda veya ocakta kızdırılmış saç üzerinde pişirebilirsiniz. Zarif hanımın özenle açtığı börekleri gelini Konce saçta pişiriyor. İşin bu kısmı da marifet gerektiriyor. Börekleri süratle altüst ederek pişirmeli. Konce, Zarif hanımdan bu konuda tam not alıyor. Bu arada böreklerin nefis kokusu bütün sokağa yayılıyor.  Böreklerin kurumaması için tavadan alınır alınmaz bir tencerenin dibine yayılmış birkaç kat kağıt peçete üstüne çıkarmayı da unutmayın. Size tavsiyem börekleri bal veya pekmeze batırarak sıcakken yeyin. 

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2011, 19:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER