"TTFF, KKTC’nin varlığını inkar etmekten derhal vazgeçilmelidir"

"TTFF, KKTC’nin varlığını inkar etmekten derhal vazgeçilmelidir"

Türk Toplum Futbol Federasyonu Onursal Başkanı Serdar Sarı, kişisel sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

İşte o açıklama şöyle:

“Türk Toplum Futbol Federasyonunu yakından tanıyan kamoyununa duyuru

1976 yılında kurulan Türk Toplum Futbol Federasyonu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile her daim itişare edip işbirliği yapmıştır. KKTC’nin kuruluşundan beri her dönem çeşitli ortak çalışmalar gerçekleştirmiştir. Bununla birlikte her zaman gerek KKTC Cumhurbaşkanı, Başbakanı veya hükümeti nazarından TTFF’ye ciddi bir değer verilmiştir ve sahip çıkılmıştır.

Lakin, 2020/21 TTFF yönetim döneminde özellikle 5+1 Cenevre’deki Kıbrıs konferansının başladığı ve KKTC için ciddi bir önem ifade eden bu süreçte, TTFF yönetiminin yan kuruluşlarla işbirliği halinde olup yazışmalarında veya açıklamalarında TTFF sosyal medya hesaplarında kullandıkları ifadeler bizleri derinden üzmüştür.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yokmuş gibi veya varlığını inkar edermiş gibi ısrarla ‘North Cyprus’ veya ‘Kuzey Kıbrıs’ ifadeleri kullanılmaktadır. Türk Toplum Futbol Federasyonu acilen bu yanlıştan dönmeli ve özellikle böylesi bir süreçte KKTC’nin varlığını inkar etmekten derhal vazgeçmelidir. TTFF yönetimi bu davranışından dolayı KKTC Cumhurbaşkanı ve hükümetinden özür dilemelidir. Ayrıca ortak faaliyetler yürütükleri kurumlarla birlikte KKTC’nin varlığını kabul ettiklerini ve halkın iradesine saygı duyduklarını ifade etmeleri için çağrıda bulunuyoruz.

5+1 görüşmeler çerçevesinde, bazı dernek kuruluşların siyasi çalışmaları kapsamında TTFF’yi kullanarak yapmalarını da doğru bulmuyoruz. TTFF’nin siyasi algı operasyonlara alet edilmesine de müsade etmeyeceğiz. TTFF taraf bir siyasi kurum değildir, her daim her koşulda ve her dönem KKTC ile resmi işbirliği sergilemiştir.

Yurtdışında yaşayan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni benimseyen toplum ve sivil örgütler olarak, siyasi emelleri olmayan bir Türk Toplum Futbol Federasyonu olması gerektiğini düşünmekteyiz. KKTC, ‘North Cyprus’ veya ‘Kuzey Kıbrıs’ olarak tamamlanmalıdır, TTFF ilişkilerini zedelemeden en üst düzeyde siyasetten uzak olarak spor ve kültürel kapsamda faaliyetler gerçekleştirip, toplumumuza hizmet vermelidir. TTFF bünyesinde farklı siyasi görüşmelerine sahip olan yöneticiler olmak üzere, tüm toplumumuza ve memleketimize sahip çıkan dernek, kurum, kuruluş, kişiler, iş insanları ve KKTC Londra Elçiliği bu konuyu yakından takip ederek ilgilenmelerini arzu ediyoruz.

Saygılar,

TÜRK TOPLUM FUTBOL FEDERASYONU ONURSAL BAŞKANI

SERDAR SARI”

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2021, 21:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER