TATAR, TC LONDRA BÜYÜKELÇISİ'NİN ONURUNA VERDİĞİ YEMEĞE KATILDI

TATAR, TC LONDRA BÜYÜKELÇISİ'NİN ONURUNA VERDİĞİ YEMEĞE KATILDI

Başbakan Tatar,Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Ümit Yalçın tarafından onuruna verilen yemeğe katıldı

Başbakan Ersin Tatar, resmi temaslarda bulunmak üzere Londra’ya gitti.

Başbakan Ersin Tatar Londra’ya varışında havaalanında, KKTC Londra Temsilcisi Oya Pof Tuncalı ve vatandaşlar tarafından karşılandı. 

Başbakan Ersin Tatar, daha sonra Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Ümit Yalçın tarafından onuruna verilen yemeğe katıldı. 

Başbakan Tatar, temasları çerçevesinde İngiltere’de yaşayan Kıbrıs Türklerinin sivil toplum örgütleri ile bir araya gelecek..

Başbakan Tatar, çeşitli ziyaret ve incelemeler yaptıktan sonra Londra’dan ayrılmadan önce basın toplantısı düzenleyecek.

Başbakan Ersin Tatar, Londra’daki temaslarını tamamlamasının ardından yarın yurda dönecek.

Bu arada Londra ziyareti öncesinde Strazburg’a giden Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Başbakan Ersin Tatar, UBP’nin de üye olduğu Avrupa Parlamentosu Muhafazakarlar ve Reformist Grubu’nun önde gelen isimlerinden Çek Parlamenter Jan Zahradil ile görüştü.

Görüşmede, Ulusal Birlik Partisi ile Avrupa Parlamentosu, Muhafazakalar ve Reformist Grubu arasındaki ilişkilerin geliştirşlmesi üzerinde duruldu, ayrıca Avrupa’nın geleceği ve Kıbrıs konularında görüş alışverişinde bulunuldu.

Görüşmede, Ulusal Birlik Partisi ile Muhafazakarlar ve Reformistler Grubu arasındaki ilişkileri sürdüren UBP Genel Sekreteri Ersan Saner ile Dışişleri eski Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu da hazır bulundu.

Çek Parlamenter Jan Zahradil yaptığı açıklamada “ UBP Genel Başkanı’nı tanımaktan memnun olduğunu” ifade etti.

“Avrupa’nın geleceğinin ne olacağının derinlemesine tartışıldığı bir süreçten geçildiğini” ifade eden Zahradil, “ böyle bir süreçte Kıbrıs Türk Halkı’nın görüşlerini dinlemekten mutlu olduğunu” kaydetti.

Başbakan Ersin Tatar da yaptığı konuşmada, Zahradil’e 2014 yılında hellimin patentinin alınması görüşmelerinde Kıbrıs Türk tarafının lehine yaptığı konuşmalardan dolayı teşekkür etti. 

Tatar, “parti olarak Kıbrıs Türk Halkı’nın haklı davasını herkese anlatmak için proaktif bir siyaset izlemeyi kararlaştırmış bulunduklarını” söyledi.

“UBP’nin Avrupa Parlamentosu Muhafazakarlar ve Reformistler Grubu ile bağaların ve temasların gelişmesini istediklerini” ifade eden Ersin Tatar, “Kıbrıs Türk Halkı’nın yeri Avrupa’dır. Bunu engelleyen ise Rum tarafının uzlaşmaz tutumu ve ona boyun eğilmesidir. Bunu değiştirmek lazım. Gayretlerimiz bu yönde devam edecektir” dedi.

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2019, 10:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER