Siber: Aşıya ulaştık organizede sıkıntı yaşıyoruz

Siber: Aşıya ulaştık organizede sıkıntı yaşıyoruz

Eski Meclis Başkanı ve Eski Başbakan Dr. Sibel Siber, KKTC’nin Türkiye’nin de katkılarıyla aşıya ulaştığını ama organizasyon sıkıntısı yaşadığını belirterek, bu zafiyetin bir an önce giderilmesi gerektiğini kaydetti. 

Dünyanın, AB’nin ve Dünya Sağlık Örgütü’nün salgınla sınandığını ve başarılı olamadıklarının ortaya çıktığını belirten Siber, “Dünyada birçok ülke ve AB, aşıya ulaşmakta sıkıntı yaşarken, birçok ülkeye aşı ulaşmazken, bize Türkiye sayesinde aşı geldi ancak düzgün bir program yapamıyoruz. Aşıya ulaştık ancak organizede sıkıntı yaşıyoruz” dedi.

Dr. Sibel Siber, Haber Kıbrıs Web TV’de yayınlanan “Markaj” programına katılarak, Ali Baturay’ın sorularını yanıtladı.

Ülkede görüldüğü açıklanan mutasyonlu virüsle ilgili konuşan Siber, “Yakın Doğu Üniversitesi ve Cerrah Paşa’da yapılan analizlerde mutasyonlu virüs olduğu açıklandı ardından bu virüsü tespit eden kitlerin geleceği söylendi ancak daha sonra bir gelişme yaşanmadı. Test kitleri getirildi mi?” diye sordu.

Aşıya ve teste ulaşmada dünya genelinde sorun yaşandığına ve Avrupa Birliği’nin, PCR testi ve aşılamada sınıfta kaldığına vurgu yapan Siber, “Almanya 60 milyonda 4 milyonu aşılayabildi. AB’den çıkan İngiltere’de 11 milyon kişi aşılandı. AB Pfizer şirketine aşı başı 12 Euro, İsrail ise 23 Euro ödüyor. İsrail test, aşı ve tedavilerle ilgili tuttuğu raporları sürekli firmaya verdiği için hızlı bir şekilde aşıya ulaşıyor” dedi.

Dünyanın, AB’nin ve Dünya Sağlık Örgütü’nün salgınla sınandığını ve başarılı olamadıklarının ortaya çıktığını savunan Siber, “Dünyada birçok ülke ve AB, aşıya ulaşmakta sıkıntı yaşarken, birçok ülkeye aşı ulaşmazken, bize Türkiye sayesinde aşı geldi ancak düzgün bir program yapamıyoruz. Aşıya ulaştık ancak organizede sıkıntı yaşıyoruz” dedi.

(Haber Kıbrıs)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER